Дитяче літнє чтиво: обираємо українських авторів

Дитяче літнє чтиво: обираємо українських авторів Фото: tvi.ua
Цікаве книжкове дозвілля

Що почитати влітку дитині, коли їй від 9 до 14 років? Особливо, якщо вчителі у школі забарились з домашнім завданням на довгі канікули. За якими книжками українських авторів батьки можуть зазирнути до книгарні, а діти – бібліотеки, про це ми запитали журналістку Марію Семенченко, поетку Оксамитку Блажевську та десятирічного читача Святослава Ковальчука.

Вустами дитини

Святославу Ковальчуку 10 років. Він читає книжки цілий рік, але каже, що на канікулах особливо хотів би чогось легкого та пригодницького.
«Я люблю захоплюючи книжки, бо літо інколи такий час, коли нема чого робити, - пояснює він. – Думаю, для літнього читання найголовніше, аби історія була довга та цікава. Гарно знайти книжку, прочитавши яку, хотілось би ще й продовження».

«Наприклад, дуже хочу продовження історії про Михася, який виростив замість дерева дракона. Але поки її нема, а, можливо, і ніколи не буде, взяв і прочитав першу книжку знову, - розказує Свят. – Це «Дракони вперед!» Каті Штанко» («А-ба-ба-га-ла-ма-га», 2014).

«Тільки уявіть собі, як 11-річний Михась під час відпустки до Криму з батьками потрапляє до Нікітського ботсаду, де хлопець випадково заходить на дослідницьку ділянку №77, на яку вхід зазвичай заборонено, - продовжує хлопчик. - Там він знаходить насіння драконячого дерева. А коли повертається додому у Київ, саджає його у найкращий вазон, який є у нього вдома. Дерево не проростає кілька місяців. Михась думає, що сім'я пошкодилося, і вже не зможе прорости. Але випадково його маленький братик Котька наливає у вазон із землею… томатний сік. Тоді з’являться паросток, який швидко росте. І набуває дивної форми, тож Михась думає, що рослина захворіла. Але зрештою виявляється, що хлопець виростив не рослину, а дракона. З того моменту його життя змінилося – саме тоді починаються пригоди Михася та дракончика Хоми».

Ще одна книга, яку хлопчик радить для літа, - це «Гімназист і чорна рука» Андрія Кокотюхи («А-ба-ба-га-ла-ма-га», 2016).

«Семикласник Юрко, який вчиться у першій київській гімназії, потрапляє у халепу – йому слід принести гроші у закинутий будинок на Подолі. Таке завдання він прочитав у записці, яку поклала на його парту «чорна рука», - розповідає початок історії Святослав. - Юрко дуже злякався, бо коли ця чорна рука приходила до когось з його однокласників, це означало лише одне: або ти приносиш гроші, або чорна рука розкриє усім твою таємницю, яку ти так старанно від усіх приховуєш. Юрко взяв свою скарбничку, вийняв з неї тисячу гривень, яку йому надарували на день народження, і позбувшись мрії про новенький смартфон, сів на метро і поїхав. У тому будинку хлопчик натрапив на детектива та колишнього міліціонера Шпига, який розслідує вбивство, до якого причетний військовий, що воює на Донбасі. Шпиг хоче розкрити таємницю щоденника його прадідуся. Забувши про «чорну руку», Юрко не лишає гроші, але береться допомагати детективу. Але «чорна рука» ще нагадає про себе.

Книга з продовженням у рейтингу хлопчика - «Марічка та червоний король: подорож туди, де сніг» Марини Рибалко («ВСЛ», 2016).
«Книжка про маленьку дівчинку Марічку та її друзів, - розповідає маленький читач. - Крізь чарівний сніжний портал Марічка тікає до Червоного короля – Вогню. Її друзі – Іринка, Макс та Денис – у відчаї розповідають Марійчиній бабусі про те, що загубили дівчинку. Проте бабуся замість того, аби насварити дітей, дає їм чарівний амулет – Скіфське Сонце, розділивши його на три частини, аби у жодного з дітлахів не було спокуси повернутися додому поодинці. Тож діти помандрували у чарівний вимір, що належав Вищім, тобто володарям стихій. Але як тільки вони дісталися місця призначення, розділилися та загубили один одного. Впродовж багатьох років друзі потрапляють у пригоди, шукаючи один одного».

«Хутір» Олени Захарченко («ВСЛ», 2015), я бачу, не дуже популярна книжка. Нині у видавництві на неї велика знижка, - помічає Святослав. - Але особисто мені вона дуже сподобалась. Вона про те, як тата малої дівчинки Христини КГБ забирає через те, що він за незалежну Україну. Мама вирішила відпустити її до бабусі на хутір. Дівчинка дізнається, що вона, як і її бабуся, належить до роду лісових царівен, які можуть розуміти мови тварин, птахів та різних міфічних лісових істот. Христинка знаходить друзів, потрапляє у пригоди, і навіть знаходить справжню криївку зі воїнами Української повстанської армії. А один з них виявляється її близьким родичем…».

І остання книжка у п’ятірці Святослава – повість «Гості на мітлі» Володимира Рутківського (ВСЛ, 2016), автора твору «Джури». Письменник говорить, що ця книжка була написана на замовлення: на одній із зустрічей малеча попросила написати водночас дуже страшну і веселу історію.
«Професіональна відьма Ядвіга Олізарівна отримує завдання викрасти та з’їсти дитину, - розповідає він. - Разом зі своїм вірним підданим чорним котом Аристархом, який вміє розмовляти, вона сідає у СТУПу і вирушає у селище Горобці. Там колись і сама була маленькою дівчинкою. Одразу, як вона прилетіла, про її злі наміри дізнається восьмирічна дівчинка Таня з друзями. Діти починають розробляти план, як викрасти у Баби Яги СТУПу, адже від неї йде уся відьмацька сила. А коли діти здійснюють свій план, відьма  здається. Усі вирішили укласти мирну угоду. З того моменту вони разом потрапляють у різні пригоди».

Поради книжкового ельфа

Поетеса, прозаїк, книгоманка, любителька дитячої книги, і просто, як вона сама себе називає, літературний ельф Оксамитка Блажевська, говорить, що любить і читати, і радити. Нині вона працює в одному з видавництв, тож дуже пишається, що має можливість читати рукописи дитячих книжок.
«Ось, наприклад, ще минулого літа я прочитала рукопис книжки Тетяни Стрижевської «Файні тОвсті дівки, йо!» («Фонтан Казок», 2017), коли була у журі конкурсу «Напишіть про мене книжку!», - розповідає вона. - І цей рукопис сподобався усім учасникам журі, а цьогоріч вже став книжкою. Твір Тетяни Стрижевської про літо, Карпати, відпочинок, двох подружок, які не можуть уявити свого життя без модних прибамбасів, а тут раптом потрапляють на канікули в карпатське село. Ця книжка вражає своєю карпатською атмосферою. Я їздила з цією книжкою на травневі у Карпати і пережила дуже багато відчуттів, описаних у ній. Але найбільше мене вразила назва повісті, яку видавництво таки не змінило, бо вона багатьох чіпляє, - «Файні тОвсті дівки, йо!» - це вислів бабці Катрі, бабусі однієї з дівчаток».

«Миші» Соні Атлантової («Фонтан Казок», 2017) - це така «соковита» книжка! Я отримала чималу насолоду, коли читала, - говорить Оксамитка про наступну літню книжку. - Притому читала у кількох конкурсах. У «Коронації слова» рукопис не пройшов, хоча був серед моїх фаворитів. Ця книжка про мишей наче вони люди. Читала і сміялася. Все відбувається влітку у дачному будиночку в селі, у коморі якого живуть миші. Ілюстрації просто фантастичні. Соня взагалі художниця і сама проілюструвала власну книжку».

Третя літня книжка від Оксамитки – «Тимко і гелготунчик Шкода» Сергія Пантюка («Фонтан Казок», 2016). Надзвичайно мила повість про хлопчика Тимка, який поїхав на літні канікули у село до дядька і тітки, а там ферма. Він став доглядати за домашньою птицею. І зрештою подружився з одним гусенятком, якого назвав Шкода. Це книжка добра саме для літнього читання для дітей молодшого шкільного віку.
«А ще я дуже люблю читати влітку і взагалі перечитую щоліта «Кульбабове вино» Рея Бредбері («Навчальна книга – Богдан», 2011), - говорить наостанок книжковий ельф. - Притому що я читаю його усе літо, розтягуючи задоволення. Хтось каже, що це дитяча книжка, хтось - що доросла. Так, там є над чим подумати. Але радість від читання цієї книжки – неповторна».

Літні фаворити журналістки та мами

Марія Семенченко, журналістка, авторка блогу про книжки для дітей та підлітків  «Книженя», обрала три повісті українських авторів для дітей віком 9-14 років.
«Можливо, не буду дуже оригінальною, адже йдеться про книжки, дія в яких відбувається саме під час літніх канікул, - говорить вона. - Перші дві розраховані на молодших підлітків, а третю можна читати і з 9-ти років. Звичайно, це лише орієнтовний «порадник», адже читацькі смаки в кожного свої. Але, можливо, щось із списку сподобається юним читачам або вони відкриють для себе авторів, яких ще не читали».

Перша книжка, яку радить Марія Семенченко, – повість Ольги Купріян «Солоні поцілунки» (ВЦ «Академія», 2016).
«Ольга Купріян чудовий літературний критик, пише про дитячі та підліткові книжки, веде власний читацький блог, - розповідає наш експерт. - А повість «Солоні поцілунки» -  її письменницький дебют. Книжка невелика за обсягом і легко читається, кількох літніх вечорів вистачить. Головній героїні повісті Мілці щойно виповнилося 14 років, і її життя почало стрімко змінюватися, підкидаючи дівчині непрості ситуації - розлучення батьків, проблеми з бойфрендом, проблеми з подругою через хлопця, невдоволення своєю зовнішністю тощо. Авторка намагається охопити чимало проблем, притаманних підліткам, але не береться їх глибоко досліджувати. Можливо, це мінус, бо деякі проблеми вартують того, щоб поговорити про них ґрунтовніше. Але з іншого боку, Ольга, очевидно, не ставить перед собою такої задачі, натомість чудово окреслює палітру тих проблем, з якими стикаються підлітки і які часто лишаються поза увагою дорослих. Чудова книжка для літнього читання».

Друга книжка  для молодших підлітків – майстерно виписана психологічна повість Оксани Лущевської «Вітер з-під сонця» («Фонтан казок», 2016).
«У ній авторка говорить з читачами одразу про кілька непростих тем - втрату близької людини і пам’ять, стрімке внутрішнє дорослішання та першу симпатію...  Сюжет розгортається під час літніх канікул у невеличкому курортному містечку, - продовжує Марія. - Тут мешкає Риська, яка змушена працювати разом із батьками, бо «сезон», а відтак не може вповні відчути безтурботне дитинство і прожити канікули для себе. А ще є Женька, котрий щоліта приїздить сюди із сім’єю на відпочинок, але цього разу вони з мамою приїхали  вже без батька... Авторка майстерно описує як атмосферу маленького курортного містечка, так і переживання дітей, які стоять на порозі дорослішання і змушені самостійно долати непрості обставини. Варто сказати, що ця повість потрапила до міжнародного каталогу найкращих дитячих книжок «Білі круки-2016», а також до короткого списку у номінації «Дитяча Книга року Бі-Бі-Сі-2016».

І ще одна ідеальна для канікул книжка – «Місто тисячі дверей» Володимира Арєнєва («Віват», 2016).
«Вона, на відміну від попередніх, розрахована на трохи молодших читачів, від 9 років буде ок, - упевнена Марія Семенченко. - П’ятикласник Юхимко Бусел, граючись з однокласником у хованки, випадково натрапив на намальовані на стіні гаража двері й потрапив крізь них у дивовижне місто Охи. І тепер єдина мета Юхимка - повернутися додому. Але перед тим він вскочить не в одну небезпечну пригоду, щоб врятувати це місто. Це - динамічна фантастична повість, насичена неочікуваними сюжетними поворотами, алюзіями на відомі класичні твори, заселена найдивовижнішими персонажами. Тут прекрасно уживаються дуже різні істоти - вакуумні летяги, яких ніхто ніколи не бачив, повітряні кулі, пінгвіни, а точніше гвінпіни, чарівники, живі меблі, привиди невиконаних обіцянок та інші не менш дивовижні істоти. Така собі мандрівка у паралельний світ.

 

Автор - Тетяна Катриченко

Схожi новини
Заквітчана Україна: від монастирів Волині до руїн Херсонесу Заквітчана Україна: від монастирів Волині до руїн Херсонесу
Заквітчана Україна: від монастирів Волині до руїн Херсонесу На Співочому полі в Києві відкрилась виставка квіткових композицій до Дня незалежності
Дозвілля
Яблучний Спас: традиції, повір′я та забобони свята Яблучний Спас: традиції, повір′я та забобони свята
Яблучний Спас: традиції, повір′я та забобони свята Що несуть освячувати в церкву, що допоможе здійснити бажання та від чого варто відмовитися на Спаса
Дозвілля
Таємниці скарбів: де знайти та як шукати золотий спадок минулого Таємниці скарбів: де знайти та як шукати золотий спадок минулого
Таємниці скарбів: де знайти та як шукати золотий спадок минулого Існує чимало незнайдених скарбів з коштовностями, монетами, зброєю і золотом, які надійно заховані в українській землі
Дозвілля
Останнi новини
Новий податок для власників авто
Новий податок для власників авто
Роздрібні ціни на скраплений газ побили рекорд
Роздрібні ціни на скраплений газ побили рекорд
Пакистанські поліцейські врятували сімох викрадених колег
Пакистанські поліцейські врятували сімох викрадених колег
Кабмін змінив правила надання субсидій
Кабмін змінив правила надання субсидій
Зустріч Волкера та Суркова в Мінську тривала понад три години
Зустріч Волкера та Суркова в Мінську тривала понад три години
Іспанська поліція застрелила чоловіка з предметом, схожим на пояс смертника
Іспанська поліція застрелила чоловіка з предметом, схожим на пояс смертника
NASA веде трансляцію сонячного затемнення
NASA веде трансляцію сонячного затемнення
Чиновники закупили в «ДНР» обладнання для шахт на 25 мільйонів гривень
Чиновники закупили в «ДНР» обладнання для шахт на 25 мільйонів гривень
Бойовики «Талібану» захопили прикордонний з Туркменістаном округ на півночі Афганістану
Бойовики «Талібану» захопили прикордонний з Туркменістаном округ на півночі Афганістану
Росія почала перекидати військову техніку до Білорусі
Росія почала перекидати військову техніку до Білорусі
Апеляційний суд Києва залишив Добкіну арешт із заставою
Апеляційний суд Києва залишив Добкіну арешт із заставою
Російського пілота судитимуть у Польщі за порушення повітряного простору
Російського пілота судитимуть у Польщі за порушення повітряного простору
До шести років позбавлення волі засуджено двох терористів, які планували вибухи на залізниці
До шести років позбавлення волі засуджено двох терористів, які планували вибухи на залізниці
Зубко: 23 800 будинків в Україні не оснащені приладами обліку теплової енергії
Зубко: 23 800 будинків в Україні не оснащені приладами обліку теплової енергії
Очільник Туристичного бюро Гуаму закликає туристів не боятися ядерних погроз КНДР
Очільник Туристичного бюро Гуаму закликає туристів не боятися ядерних погроз КНДР
Кількість жертв терактів у Іспанії зросла до 15
Кількість жертв терактів у Іспанії зросла до 15