Таємниці скарбів: де знайти та як шукати золотий спадок минулого

Таємниці скарбів: де знайти та як шукати золотий спадок минулого Фото: perstni.com
Скарби чекають віками

Щороку 15 серпня в Україні відзначають День археолога. Свято підкреслює унікальну спадщину нашої країни, на території якої до сих пір можна знайти справжні скарби.

Україна багата на архітектурні пам’ятки різних епох та часів, що були знайдені кропіткою працею вчених-археологів. Відомо понад 1000 пам’яток доби верхнього палеоліту, однією з яких є Кирилівська стоянка на території сучасного Києва. Через багату історію нашу країну вважають цікавою для шукачів скарбів, адже сховані давні коштовності нерідко знаходять і у наш час.

Протягом століть наша земля увібрала різні монетні скарби, щасливчики знаходять монети Босфорської царства, Візантії, Арабського халіфату, середньовічної Європи і Росії.
Багато цікавинок з минулого вже віднайдені, але частина ще досі десь під землею, чекають, поки хтось їх віднайде чи відкопає.

Скарби у місті

Не обов’язково бути професійним археологом, щоб податися у пошуки за скарбами! Серед непрофесіоналів у багатьох країнах популярна забавка геокешинг. Це туристична гра із використанням навігаційних систем. Це такий собі квест, де за правилами один з гравців ховає якийсь «скарб» і зашифровує його координати підказками. Той, хто першим знаходить, отримує приз, а натомість кладе до схованки інший та задає нові координати. Скарбом чи призом у даному випадку може бути будь-що, не обов’язково цінне, адже найголовніше не знахідка, а сам шлях та азарт у розгадуванні загадок та проходженні квесту.

Ця розвага в Україні, окрім Києва, вже прижилася у Житомирі, Керчі, Львові та Черкаській області. Тож, якщо ви мрієте відчути себе справжнім шукачем скарбів, хапайте рюкзак, себе та друга і вирушайте назустріч пригодам!Чимало українців серйозно захоплюються пошуками скарбів. Вони ретельно готуються, вивчають карти місцевості та історичні матеріали, купують необхідний інвентар, обговорюють знахідки на тематичних форумах. Це може бути усього кілька стареньких монет, викопаних на городі у селі, ланцюжок, знайдений на пляжі після закінчення літнього сезону чи навіть кілька іржавих деталей від старої борони – для когось це справжній скарб, а хтось перетворив своє хобі на бізнес.

Досвідчені шукачі скарбів не охоче розповідають свої секрети, однак вони можуть дати кілька порад початківцям.
Отже, якщо ви хочете спробувати віднайти щось цікаве, візьміть до уваги:

Як знайти скарб?

Мотивація та віра. Перед пошуком слід бути цілковито впевненим – скарб є, треба лише його знайти.

Збір інформації. Слід заглибитися в історію місцевості, ретельно роздивитися старі карти, особливу увагу звернути на місця, де жили люди з достатком, або місця, де могли бути гроші (наприклад, корчма, території ярмарків). Можна посидіти в архіві, попрацювати з документами, або розвідати щось цікаве у місцевих старожилів. На думку досвідчених шукачів скарбів, увагу звернути слід на покинуті села, пляжі, старі мости.

Інструменти та екіпіровка. Для пошуку скарбу в землі (у лісі, полі чи городі) слід придбати металошукач та знаряддя (лопату, ліхтар, ніж, рюкзак тощо). Оскільки така розвага може бути екстремальною, слід подбати про аптечку, засоби зв’язку, зручний та відповідний одяг і харчі (через азарт пошуки можуть тривати довше, ніж планували). Не зайвим буде потренуватися орієнтуватися на місцевості та захопити з собою компас.

Мовчання – золото. Ця приказка шукачеві скарбів знадобиться як нікому. Про свої наміри краще нікому не розповідати, і про знахідки теж. Досвідчені радять обговорювати все у тематичних спільнотах чи на форумах – там і порадять, і порадіють щиро разом із вами. Звісно, якщо мова не йде про історичний скарб. Про усе знайдене, що має археологічну цінність, краще розповісти відповідним органам.

А щодо найбільших коштовних скарбів, то українським фанатам Стівенсона та його «Острову скарбів» є де пошукати і на території батьківщини. Подейкують, є дивовижні скарби, які ще століттями зберігають свої таємниці.

 

Пропонуємо огляд найзагадковіших 12 незнайдених (а, може, і міфічних) скарбів України.
1. Варязькі скарби Лаври. Коридори печер Київської Лаври мають вихід до Варязьких печер, у яких монахами було знайдено награбовані розбійниками скарби. Монахи переховали знахідку, розділивши її на 4 частини. Три вже знайдено, але четверта все ще чекає на свого Колумба.

2. Скарби кримського хана Шахін-Гірея. Ця легенда про Бахчисарай, на території якого нібито заховано скарб останнього з династії ханів – Шахін-Гірея. Знайти скарб хитрого хана не вдалося досі ні любителям, ні археологам, ні навіть СБУ.

3. Легендарне золото Павла Полуботка. Усе майно наказного гетьмана (а його було чимало: дорогоцінні ікони, зброя, коштовності та золото) конфіскували за наказом Петра І. Частину спадщини гетьман перед смертю встиг передати англійському банку (200 тисяч золотих монет), а от інша частина була захована в Любечі та Глухові.

4. Золото древніх скіфів. Безліч скіфських курганів з  коштовностями вже знайдено, але історики наполягають, що далеко не всі. Тож попитати щастя може будь хто!

5. Золото англійського «Чорного принца». Судно «Чорний принц» затонуло під час Кримської війни біля Севастополя. На його борту окрім боєприпасів, медикаментів та провізії було 30 горнят із золотом (золоті суверени – платня англійським солдатам) на суму понад 60 мільйонів карбованців. Скарб досі почиває на морському дні та чекає на свого спадкоємця.

6. Скарби острова Хортиця. Логічно було б припустити, що на острові заховано чимало скарбів, які козаки привозили з походів. Подейкують, що скарби були вивезені за кордон, але спробувати знайти схованку одного із запоріжців – благородна справа! За одною з легенд, козаки свої скарби переплавили у золотого коня та втопили його у річці Скарбна неподалік Дніпра. Тож золотого коня запоріжців теж досі ніким не знайдено.

7. Скелі Довбуша приховують у собі скарби, що були заховані у спеціальних схронах партизанами загону ватажка гуцульських повстанців Олекси Довбуша. Його знають як карпатського Робіна Гуда, який зі своєю ватагою грабував заможних поміщиків та допомагав біднякам.

8. Награбоване багатство батька Махно. Відра із золотими царськими червонцями, яких багато Нестор Махно відібрав у багатих поміщиків, досі чекають у лісах Гуляйполя Запорізької області, у Старобільському Луганської області та в інших невідомих куточках України.

9. Золотий тунель Богдана Хмельницького. Завдяки кільком вдалим бойовим операціям гетьман заволодів трофейним польським золотом, що зберігалося у Суботові – резиденції Хмельницького. Легенда говорить, що золото заховане у підземному тунелі між Суботовим та Чигирином. Оскільки він був зруйнований, скарби знайти не вдалося.

10. Скарби Івана Мазепи. Гетьман Мазепа був одним з найзаможніших людей України та Європи. Його багатство оцінюється нині в понад мільярд доларів США. Але заволодіти таким ласим шматком не так вже й просто: скарб був поділений та захований у різних куточках України. Подейкують, що його частина закопана в Батурині, інша – у селі Гончарівка, також частину скарбу розташовано у Києві (в районі готелю «Салют») та на околицях Бахмача.

11. Золото останнього гетьмана України. По сьогодні тривають пошуки багатства Данила Апостола, які заховані у численних підземеллях побудованого ним маєтку та Спасо-Преображенського храму. Гетьман любив витвори мистецтва, дорогоцінний посуд, зброю та інші предмети розкоші. Підземелля мають безліч входів, як відомих, так і таємних, більшість з яких зруйнував час, тому пошуки скарбів ускладнені.

12.  Скарби Ієремії Вишневецького. Поблизу міста Лубни у Полтавській області є фортеця, побудована Вишневецьким. Вона була резиденцією польського князя. Під час наступу фортеця була вщент зруйнована козаками, а усі скарби виявились похованими у підвалах та катакомбах під руїнами. Згодом було знайдено кілька тунелів, що ведуть під замок, але далеко зайти шукачам не вдалося через нестачу повітря, тож скарб і досі там!

Під охороною нечистої сили

З давніх часів відомі легенди про так звані «закляті» скарби. Кажуть, нібито їх спеціально заговорюють, а охороняє скарби нечиста сила - тому їх так важко знайти.
В Україні такі «заговорені» скарби найчастіше – козацькі. Адже серед козаків було чимало характерників - могутніх чаклунів, їх окремо виховували на Січі.
Існує версія, що через пошуки скарбів на Хортиці нібито з’явилися кам'яні статуї - археологи їх називають бабами - це фігури людей, скам'янілих від стародавнього закляття.

Існували навіть правила відкопування таких скарбів, які передають народні перекази. Наприклад, таке: «як гроші з'являться - йди на вогонь, якщо згасне - не тобі судилися, якщо залишиться - тоді вони твої. Все забирати не можна, дещицю потрібно залишити, як плату за місце. А ще брати всякий скарб треба не зверху, а збоку, тому що невідомо, заклятий він чи ні. Якщо брати збоку, то гроші розсипаються. І не можна сваритися і поминати нечисту силу - скарб піде». Кажуть, «закляті» скарби можуть взяти спадкоємці тих, хто їх закопав або тих, кому призначений був скарб.

Сучасні шукачі коштовностей давно минулих літ, зазвичай, не забобонні. Але і вони іноді проводять певні обряди. Наприклад, кладуть знайдене біля білої свічки, аби очистити річ від негативної енергетики. Також існує свого роду правило: знайдені під землею або в схованках хрестики, церковне начиння - вдома, як правило, не залишають. Несуть або в храм, або в музей. Вважається, що це позбавляє від невдач в подальших пошуках.

Доведеться ділитися

Згідно законодавства України тому, хто знайшов скарб на території країни, належить повідомити про це державу. Той, хто знайшов закопані багатства, може отримати 25 % скарбу. Інше за законом належить державі. Тож якщо ви жадаєте пригод та романтики, сміливо вирушайте на пошуки. Тепер ви знаєте куди!

Автори – Вікторія Гладка, Злата Лопатюк

Схожi новини
Цікаві вихідні у столиці: смачно, весело та пізнавально-науково Цікаві вихідні у столиці: смачно, весело та пізнавально-науково
Цікаві вихідні у столиці: смачно, весело та пізнавально-науково Відбудеться одразу кілька смачних фестивалів, корисне сімейне свято, незвичайні квести для дітей, змагання з вуличного спорту воркауту, шоу електротранспорту
Дозвілля
ТОП-12 найпопулярніших серед іноземців українських локацій для фото ТОП-12 найпопулярніших серед іноземців українських локацій для фото
ТОП-12 найпопулярніших серед іноземців українських локацій для фото Фотобанк проаналізував, які знімки з локаціями з наших міст найчастіше купували за останні п'ять років
Дозвілля
День Незалежності-2017: де буде найцікавіше День Незалежності-2017: де буде найцікавіше
День Незалежності-2017: де буде найцікавіше Концерти, фестивалі, забіг у вишиванках та парад - афіша святкових подій у містах країни
Дозвілля
Останнi новини
Пелешенко побив рекорд України з важкої атлетики
Пелешенко побив рекорд України з важкої атлетики
В Україні зріс рівень безробіття
В Україні зріс рівень безробіття
У Північній Кореї зафіксували землетрус
У Північній Кореї зафіксували землетрус
В Індії потяг зійшов з рейок
В Індії потяг зійшов з рейок
МЗС України перевірить достовірність угоди між Сербією і «Артеком»
МЗС України перевірить достовірність угоди між Сербією і «Артеком»
Нафтогаз продасть майже всі автомобілі компанії
Нафтогаз продасть майже всі автомобілі компанії
У центрі Донецька сьогодні пролунав вибух
У центрі Донецька сьогодні пролунав вибух
Стала відома причина «обнулення» трудового стажу
Стала відома причина «обнулення» трудового стажу
Мінінфраструктури дезінформувало щодо техогляду автомобілів для виїзду в ЄС
Мінінфраструктури дезінформувало щодо техогляду автомобілів для виїзду в ЄС
Російські хакери намагалися вплинути на вибори в США в 2016 році
Російські хакери намагалися вплинути на вибори в США в 2016 році
Нацбанк не визнає криптовалюту
Нацбанк не визнає криптовалюту
Порошенко і Трюдо обговорили реформування ЗСУ
Порошенко і Трюдо обговорили реформування ЗСУ
У Греції розбився приватний літак, загинули українці
У Греції розбився приватний літак, загинули українці
Іран випробував нову балістичну ракету
Іран випробував нову балістичну ракету
Трамп і Кім Чен Ин назвали один одного божевільними
Трамп і Кім Чен Ин назвали один одного божевільними
Новий вірус у мережі вимагає не гроші, а інтимні фото
Новий вірус у мережі вимагає не гроші, а інтимні фото