Розслідування ТВі: Криваві жнива на полях Корнацького

Журналістам ТВі вдалося поспілкуватися з одним із штурмовиків, який брав участь у брутальному нападі
25 червня, 19:56
44
0

Останнім часом місто Первомайськ Миколаївської області згадують у новинах, як центр протестних  настроїв та майже бойових дій. Восени 2012 року під час парламентської кампанії там бійці спецпідрозділу "Беркут" брали активну участь у встановленні результатів голосування по 132-му мажоритарному округу. Тоді, мабуть, про Первомайськ почув увесь світ.

Миколаївська область, Первомайський район, село Чаусове-2. У вівторок, 18 червня, зранку сюди, на територію "Агрофірми Корнацьких", поводячись агресивно, вривається майже сотня незнайомих людей кремезної статури. Спершу спантеличені селяни швидко зметикували що до чого і самотужки стали на захист сільгосппідприємства, де вони працюють, техніки та майна. У непроханих гостей у руках з’являються палиці, а в деяких пістолети та рушниці.

"У мене стріляли: я стояв, вони нападали, реально стріляли… Попали от у щоку і в живіт одна. Зброя заряджена дробом і резиною через одну. запряжено. Якби потрапили в голову – людина загинула б. Люди, які йшли сюди, вони не працюють із мізками, це реальні відморозки", – розповів Євген, працівник "Агрофірми Корнацьких".

Стрілянина, бійки, лайки, втеча, переслідування і… закривавлені жертви. Карети "швидкої допомоги" доправили п’ятьох селян та охоронців "Агрофірми Корнацьких" на лікарняні ліжка з пораненнями, у тому числі й вогнепальними.  

"І він почав стріляти – отам високий такий, в кепці – він почав стріляти по людях. Хлопцям у лице, охороні животи прострелив. Я це все побачила, надавала поміч, як могла", – розповідає медсестра "Агрофірми Корнацьких".

Міліція не квапилася і прибула на місце інциденту лише через годину, зайнявши позицію стороннього спостерігача. Лише під тиском місцевих мешканців та опозиційних парламентаріїв правоохоронці почали діяти. Затримали декількох нападників, вилучили з їхніх автівок пістолети, сокири, ба навіть кайла. З’явилася версія, що підкачані "гастролери" мали б допомогти вивезти зібраний врожай та пошкодити комбайни, аби зірвати наступні жнива.

Відтепер можна сказати, що під Первомайськом врожаї збирають ціною людської крові…

Битва за землю та врожай розпочалась іще 12 жовтня 2012 року. Тоді голова Первомайської РДА Борис Демченко на підставі рішення суду видав розпорядження №470-р. Ним він оголосив державними землями запасу, ділянки, які належали батькам Аркадія Корнацького.

"Рішенням суду першої інстанції, а відтак і другої, у 2001 році визнана такою, що була передана незаконно Аркадію Корнацькому, а точніше не йому, а оформлена на його батька та на його мати. Рішення судів 11 років тому, вже 12 років тому вступили в силу. Юрист Аркадій Корнацький не міг не знати, що він 12 років користується незаконно державною землею, котра йому не належить", – прокоментував нинішній голова Миколаївської ОДА Микола Круглов.

Потім у той же день Демченко видає наступне розпорядження №471-р, за яким 775 бюджетників, які начебто звернулися до райдержадміністрації, мають отримати гектари родини Корнацьких. 

До речі, з офіційного сайту Первомайської райдержадміністрації дивним чином зникли саме ці два розпорядження Демченка за 2012 рік…

Назбирати 775 заяв бюджетників одразу не вдалося. Тому Борис Демченко почав підписувати порожні бланки без адрес, паспортних даних чи ідентифікаційних номерів

Пізніше, 25 грудня минулого року, пан Демченко підписав держакти на землю Корнацьких зовсім іншим людям. А вже через два дні, 27 грудня, з’явився план меж земельної ділянки для них, хоча мало б бути все навпаки – спочатку план меж, а потім держакти.

Та найцікавішим виявилося те, що назбирати 775 заяв бюджетників одразу не вдалося. Тому Борис Демченко почав підписувати порожні бланки без адрес, паспортних даних чи ідентифікаційних номерів.  

А вже 28 грудня 2012 року у приміщенні Первомайської центральної районної лікарні тодішня директорка ТОВ "ПартнерАгро" Оксана Велешинська підписала з лікарями-бюджетниками, які отримали паї на землю Корнацьких, договори оренди земельних ділянок.

Саме на підставі тих паперів ТОВ "ПартнерАгро" і притягнуло комбайни та вантажівки на поле ячменю, засіяному "Агрофірмою Корнацьких". А щодо врожаю зерна, який "ПартнерАгро" не сіяв, то юрист цієї компанії заявив, ячмінь – то похідне від гектарів.

"Я як юрист вважаю, що вражай є похідним продуктом від землі. Тобто є головна річ – земля, а є похідні речі від неї. Ну, така моя позиція і позиція підприємства", – прокоментував Вадим Чебанюк, юрист ТОВ "ПартнерАгро".

Ще одна цікава деталь: ТОВ "ПартнерАгро" найняло для прибирання ячменю комбайни із написами "Державна продовольчо-зернова корпорація", яка входить до ДАК "Хліб України".

"Наскільки я розумію, наші комбайни намагалися почати прибирання… Ну, якщо я нічого не плутаю, то червоні оці… Мабуть так… ну, намагались почати… Які потрібні підстави, окрім договору оренди? Це наша земля", – збиваючись, каже юрист Чебанюк.

За дивним збігом обставин одразу ж після конфлікту та стрілянини під Первомайськом наступного дня, 19 червня, у держреєстрі змінилися реєстраційні дані "ПартнерАгро" і директором цієї компанії став Кащеєв Антон Володимирович. За інформацією міліції, саме на нього був оформлений автомобіль, в якому вилучили зброю.

Сам Аркадій Корнацькій вважає: все, що коїться із ним та його сімейним підприємством "Агрофірма Корнацьких", – тиск на нього як на опозиційного кандидата в народні депутати.

Всю відповідальність за це повинен буде нести голова Миколаївської облдержадміністрації Микола Круглов, який керує на місцевому рівні усіма цими репресіями

"Ніякого рейдерства, жодної економічної складової тут немає. Я отримую останнім часом повідомлення, що у тому разі, якщо я буду зареєстрований на повторних виборах до Верховної Ради, на мене буде вчинено замах. І я тут хочу офіційно заявити, що у разі якщо таке станеться, то всю відповідальність за це повинен буде нести голова Миколаївської облдержадміністрації Микола Круглов, який керує на місцевому рівні усіма цими репресіями", – заявив Корнацький.

Микола Круглов, якого називають головним претендентом від влади та конкурентом Корнацького за депутатський мандат на 132 окрузі на перевиборах, ці звинувачення спростовує. Він заявляє, що у Первомайську стався звичайний господарський конфлікт двох підприємств. Та от якби хоча б одна із сторін повідомила, що збирається з'ясовувати стосунки, то влада б цьому завадила б.

"Якби ми отримали інформацію, письмове повідомлення чи усне про те, що "Я, такий-то і такий-то, ставлю вас до відома, що я в цьому місці маю намір з’ясовувати стосунки з тим-то" – то будьте певні, що в цьому місці ми б зосередили достатньо сил для того, щоби вирішити будь-які питання розбірки", – запевняє Круглов.

"Знаку оклику" вдалося зв’язатися з одним із молодиків, який приймав участь у подіях на "Агрофірмі Корнацьких". Удавши себе за одного з них, "Знаку оклику" у телефонній розмові з Толіком вдалось дізнатися, що збирав туди їх Костя Стрижак та якийсь Коля.

– Это вообще пиз… какой-то. Пацаны все белецерковские приехали, кароче.

– Они уже в Белой церкви, да?

– Да, еще вчера уже бл… были все. Заплатили им кароче за один день, да и всё. Коля там был заводила, бл…. А Стрижак этот тоже набирал людей, как и я. Наших пацанов тоже там трошки покалбасили, кароче. Одному нормально, ноги поотбивали, кароче. Чи паломали, чи х… его знает. Ну, бл…, бошки, этому жеж Стрижаку голову зашивали, бл…

Стрижак, який фактично першим почав стрілянину під Первомайськом, вже був помічений серед учасників подібних заворушень під час торішньої парламентської кампанії. Зокрема, у компанії друзів із посвідченнями журналістів виборював перемогу для кандидата Віктора Пилипишина на 223-му окрузі у Києві. 

Окрім білоцерківських бійців, допомагати збирати врожаї приїхали й молодчики з Миколєва, які також прибули туди не з порожніми руками

До того ж, пан Стрижак, окрім вміння стріляти по селянам, також є професійним борцем. Він срібний призер чемпіонату Європи з греко-римської боротьби, чемпіон Європи, власник кубку Світа з греко-римської боротьби. Та член бійцівського клубу "Тез Тур Файт".

Та окрім білоцерківських бійців допомагати збирати врожаї приїхали й молодчики із Миколєва, які також прибули туди не з порожніми руками.

Під час затримання та обшуку автомобіля в трьох бійців з Миколаєва вилучили два пістолети для стрільби травматичними кулями, один пістолет "Шмайсер" для газових набоїв, два складних ножа та один кухонний, 9 новеньких сокир, 2 кайла, купу набоїв та якісь пігулки.

Але фактично той автомобіль затримали не співробітники міліції, а нардепи опозиціонери Бриченко, Парубій та Медуниця, які прибули на місце подій, а правоохоронці, тим часом, стояли осторонь.

"Цю машину ми зупинили, коли вона тікала від, я думаю, від народу. От Олег Медуниця став перед машиною, зупинив її. Хлопці закрилися в машині. Ніхто взагалі не відповідав, не хотіли іти з нами на діалог. Ми хвилин 20 визивали начальника міліції сюди. Потому тільки, коли Андрій Парубій пішов і привів його особисто сюди, от тоді й почалися слідчі дії", – розповідає народний депутат від "Батьківщини" Ігор Бриченко.

Звісно ж, головний міліціонер Миколаївщини це заперечує. За його словами, оперативно-слідча група була на місці через 20-25 хвилин після першого виклику. Та їй просто не дали добратись до місця подій, заблокувавши дорогу.

"Довелося підіймати особистий склад міськвідділу Первомайського й направляти туди також була команда підготувати певну кількість співробітників із підрозділів, які розташовані поряд із Первомайськом. Після приїзду вже основної маси вже перше, що стояло, – це локалізувати й загасити конфлікт, тобто припинити всілякі хуліганські дії там, у полі", – розповів начальник УМВС в Миколаївській області Валентин Парсенюк.

Те, що миколаївська міліція насправді не поспішала локалізовувати й гасити конфлікт, видно на відео з місця подій. Начальник Первомайського міськвідділу міліції підполковник Іван Примак спокійно спостерігав за тим, як "братки" ховають зброю у авто. На іншому відео – той самий Примак власним тілом прикривав молодиків від розлючених селян Чаусово-2, замість того, аби затримати тих спортсменів, які стріляли у людей.

Коли витягували кулі з поранених хлопців, селян, коли витягували гумові, резинові кулі, то вони їх реєстрували. Коли витягували картеч, то вони її не реєстрували

Та по приїзді нардепів пан Примак вдав, що нічого не знає, що не бачив людей зі зброєю. Він також зізнався, що нікого з озброєних нападників ще не затримано. "Тобто в людей стріляли люди зі зброєю ще не є затримані? Ще не затримані, ще нема нікого. Ще не відслідковували".

Андрій Парубій взагалі заявив: коли вилучали кулі з тіл потерпілих, міліція взагалі не реєструвала та не описувала залізну картеч.

"Коли витягували кулі з поранених хлопців, селян, коли витягували гумові, резинові кулі, то вони їх реєстрували. Коли витягували картеч, то вони її не реєстрували. Вони відмовились реєструвати картеч, коли витягували з тіл. І коли хлопці питались: "чому так?" – їм сказали: "лежіть тихо, це наша справа, як ми маємо робити". Тобто були знищені докази того, що стріляли картеччю", – розповів Парубій.

Депутати-опозиціонери наполягають на створенні тимчасової слідчої комісії у Раді, яка має розібратися у подіях в Чаусове-2 під Первомайськом. А міліція каже: всі причетні будуть встановлені та покарані. Проте сам Аркадій Корнацький на брифінгу в парламенті заявив, що відтепер селяни набули права захищати своє життя та здоров’я із зброєю у руках. 

реклама
реклама
2 премиум 300*250
НОВИНИ
більше новин
реклама