Янукович і Медведчук змагаються, хто запропонує Москві кращі умови пограбування України

16.01.2013
2594
4
Експерти у студії "Сьогодні про головне" про український олігархат, який входить у нову фазу жорстких фінасово корпоративних воєн

Гості "Сьогодні про головне": Андрій Новак, голова Комітету економістів України, Сергій Доротич, економіст, голова організації "Союз захисту підприємців", Сергій Вовк, директор Центру транспортних стратегій, Олег Соскін, економіст, директор Інституту трансформації суспільства.

Розмова на тему інвестиційного клімату. Перший віце-прем'єр Сергій Арбузов і міністр фінансів Юрій Колобов вирушили з робочим візитом до США для налагодження контактів із потенційними інвесторами.

Дискусія також торкається подій, які відбуваються на авіаперевізницькому ринку України.

До кінця передачі розмова несподівано перейшла на тему олігархів та "сім'ї".

Світовий авіабізнес у глибокому піке. Але Україна – особливий випадок

Коментуючи ті проблемні ситуації, в яких опинилися великі компаній в Україні, Сергій Вовк зазначив, що "на загал авіабізнес перебуває в глибокому піке", як в Україні, так і у світі. Олег Соскін пояснює проблеми багатьох європейських авіаліній тим, що з'являються швидкісні залізничні лінії, які витісняють авіакомпанії.

Головною причиною збитковості українських авіаперевізників Сергій Доротич вважає те, що у нас відсоток авіапасажирів і населення менший, ніж 20%, на відміну від середньоєвропейського показника, який перевищує 100%. Як він вважає, "у нас практично наші авіаперевізники недозавантажені".

Банкрутування "АероСвіту" було зроблено штучно – для того, щоб ці компанії не дісталися "сім'ї"Порівнюючи ситуацію в Україні зі світовою кризою, Андрій Новак вважає, що в нас є власне "українська ситуація, і поки що нам зарано натягувати отой світовий кожух на свій скелет. Дійсно, для наших олігархів є декілька речей, які називаються "престиж" – престиж для контактів із цивілізованим світом: це футбольний клуб, це медіа-холдинг і престиж це авіакомпанія, ну і політична партія само собою". Тому і президент багато останнім часом опікується цією галуззю, щоб завоювати престиж. "Репутація погана, політична репутація погана, – пояснює Андрій Новак, – тому треба за рахунок бізнесрепутації покращити ставлення до себе".

Сергій Доротич поділяє думку, що це банкрутування "АероСвіту" було зроблено штучно – для того, щоб ці компанії не дісталися "сім'ї". Він, зокрема, вважає заяву компанії "АероСвіт", подану 29 грудня у Господарський суд України, занадто продуманою, занадто чіткою і оперативною.

"Цей крок готувався, на мій погляд, заздалегідь, він був чітко спланований. Це дало змогу саме власникові "АероСвіту" певною мірою убезпечити себе і свій бізнес", – вважає Сергій Доротич.

Андрій Новак із цього приводу також зазначив, що процедура банкрутства "АероСвіту" не є натуральною, а є штучно створеною. "Звичайно, що є об'єктивні економічні умови, – твердить голова Комітету економістів, – але їх же власник бачить і розуміє. Він у цей момент не робить рухів, щоби потім довести свою компанію до банкрутства. Ця історія була створена штучно однозначно".

Український олігархат вступив у фазу жорстких фінансово-корпоративних війн

Олег Соскін стверджує, що Україна фактично стала на шлях фінансово-промислових груп, замість яких сформувались фінансово-корпоративні олігархічні утворення. Як він і прогнозував, між ними почалася війна, тому що вони надзвичайно сильно піднялися за період "помаранчевої" влади Ющенка-Тимошенко. Олег Соскін говорить, що "у нас сформувалася класична фінансово-корпоративна олігополія". Виокремилися чотири основні групи: це група Кучми-Пінчука, група сім'ї Тимошенко, група сім'ї Ющенка і так званий донбаський баранат, які співіснували як мирна олігополія.

Зараз, на думку економіста Соскіна, ситуація різко змінилася: "Сьогодні ми маємо практично вже класичну монополію, ми маємо сімейну групу, баранат фактично зруйнований, і починається наступна фаза – це відкриті фінансово-корпоративні війни, які ведуться у дуже жорстких формах", – резюмує Олег Соскін. На його думку, почалася класична системна багатофлангова війна між групою Коломойського "Приват" і сім'єю.

Бандити так завжди роблять: є бандитська зона і друга зона, а потім "тьорка"На думку Сергія Доротича, "насправді авіабізнес для пана Коломойського – це іміджевий бізнес, який слугує приманкою для інших інвесторів і потенційних бізнес-клієнтів".

"Якщо наша логіка права, то тоді Коломойський показав, що він може давати відсіч", – роздумує Олег Соскін і прогнозує, що, можливо, тоді Коломойський і "сім'я" "тимчасово домовляться в МАУ, наприклад, 50 на 50". Він вважає, що "сім'я" не доросла до такого високотехнологічного бізнесу і тому вони можуть просто в МАУ домовитись.

На думку Сергія Доротича, спершу все виглядало так, "що це був наїзд, наїзд не вдався, і тепер іде система перемовин, система торгів".

"Це як бандити, бандити так завжди роблять: є бандитська зона і друга зона, а потім "тьорка", – порівняв Олег Соскін.

Постало питання, чи встигне "родина" настільки швидко акумулювати ресурси, щоби протистояти будь-якій війні, будь-яким олігархам в країні, чи все ж таки це буде певний паритет, де вони домовляться, тому що попереду президентські вибори?

"Якщо є влада, тим більше, коли влада сконцентрована повністю по всіх гілках і фінансових та ресурсних потоках, то це перевага, до якої всім іншим дуже далеко. Всім іншим треба заробляти гроші. А той, у кого є влада, він має ці гроші в бюджеті", – пояснює Андрій Новак.

Україна на геополітичній карті світу

Андрій Новак вважає поїздку до США нашого віце-прем'єра і міністра фінансів не інвестиційною, а "це поїздка у Вашингтон на поклон" перед місією приїзду МВФ в Україну 24 січня: "Вони поїхали туди на поклон, щоб домовлятись про якомога більші суми, про транші, на яку суму наш уряд може розраховувати у 2013 році, тому що без цих траншів просадка державного бюджету і величезна просадка золотовалютних резервів НБУ. Їх вистачить максимум на півроку, якщо буде далі така динаміка на валютному ринку".

У сьогоднішній структурі Кабінету міністрів, коли об'єднали податкову, митну і навіть єдиний соціальний внесок також буде в структурі Міністерства доходів і зборів, "зараз роль міністра фінансів це є касир бюджету, навіть не бухгалтер і, тим більше не головний бухгалтер, а просто звичайний касир бюджету", – вважає економіст Андрій Новак.

Америка і так звана жовта хвиля. Це геополітична війна. А Україна – дрібна копійчина у цій війніОлег Соскін додав, що ця поїздка не є офіційним візитом, тому що "вони запрошення не отримували і їх ніхто там не чекає".

"Окрім фінансових інструментів, треба враховувати геополітичну ситуацію, – вважає Сергій Доротич. – Фактично іде протистояння двох світів: Америка і так звана жовта хвиля. Це геополітична війна. А Україна настільки дрібна копійчина тепер у цій війні, тому що ми себе знівелювали ще менше".

Андрій Новак, зі свого боку, не погодився з тим, що "ми настільки дрібні і нецікаві", оскільки Євросоюз розуміє, що "Україна може попасти в орбіту Російської Федерації вже не просто психологічно, політично, а вже дійсно по-справжньому".

Європейський Союз офіційно заявляв, що "зона вільної торгівлі з СНД не суперечить їхній зоні вільної торгівлі в ЄС, а от Митний союз заперечує: це не сумісно", – вважає Андрій Новак. Він стверджує: "Якщо Україна підпише Митний союз у тому форматі, який пропонує нам Російська Федерація, то нам закрита дорога до зони вільної торгівлі ЄС". "Україні головне – економічні інтереси. Політика обслуговує економіку – так є і так має бути, тому що економіка це є життя країни і вона все забезпечує. Приблизно доля наших зовнішньоекономічних відносин третина – СНД, третина – Європи і третина – решта світу, тобто приблизно по третині збалансовано". Проте, за рахунок енергоносіїв, за останні 4-5 років, як вважає експерт з економіки Андрій Новак, "трошки більший клин іде вже в сторону СНД – вже десь до 40%".

Інвестиції – це добре. А грабувати народ – ще краще

Якщо і будуть якісь зміни – революційні чи прогресивні, то, на думку Сергія Доротича, то будуть "виключно буржуазні зміни: саме ця недомовленість олігархічних кланів може призвести до якогось народного супротиву".

"Зверніть увагу на те, коли саме була зроблена криза і раптом "АероСвіт" перестав возити людей – якраз на Різдво. Хто тоді їздить? Багаті теж плачуть… Багаті плакали в аеропортах: депутати, можновладці, ті, хто при посадах, судді, прокурори, міліція, СБУ. Надзвичайно потужного удару було завдано по "сім’ї", щоб показати, що вона не все контролює", – вважає Соскін.

На його думку, зараз дуже важливо, на чий бік стане група Кучми-Пінчука.

Криворізько-донбаська гідра готова бути сатрапом, як за часів татаро-монгольської ордиЩодо можливих інвестицій в Україну Андрій Новак пояснює: "Інвестор іде на інвестиційні умови: це перш за все податкова система, митна система, судова система і, найголовніше, перспектива розвитку в цій економічній системі. Якщо ми бачимо, що українська економіка не розвивається, а деградує, інвестору це стає нецікаво. Тому іноземні банки залишають територію України. Інвестиційного клімату в Україні немає".

"Криворізько-донбаська гідра на сьогоднішній день готова бути сатрапом, це як за часів татаро-монгольської орди, – порівнює Олег Соскін, – коли князі бігли в орду за ярликом, за пайзою. Тому що пайза, ярлик дозволяли отримувати прибуток шляхом грабунку власного населення й інших князівств".

Саме тому, на думку Соскіна, зараз Янукович і Медведчук змагаються, хто кращі умови пограбування України і народу запропонує Москві і за яку частку. "Сьогодні Медведчука використовують як розмінну монету для Януковича, а ми спостерігаємо", – вважає він.

реклама
НОВИНИ
більше новин
ВІДЕО ДО ТЕМИ
реклама