Антикорупційний суд – зброя проти корупціонерів чи дорогий самообман?

Антикорупційний суд – зброя проти корупціонерів чи дорогий самообман? Фото: Цензор
Хто, насправді, блокує Антикорупційний суд?

Ситуація із затриманням і обранням міри запобіжного заходу для очільника Державної фіскальної служби Романа Насірова вкотре оголила проблему судової гілки влади. Українські суди здебільшого не поспішатимуть ухвалювати щодо корумпованих високопосадовців. Потрібно терміново вирішувати проблему.


Міжнародні партнери України вже другий рік поспіль закликають владу негайно створити антикорупційні суди в країні – інстанції, що розглядатимуть справи, які знаходяться виключно в підслідності Національного агентства з питань запобігання корупції, тобто справи щодо корупції серед вищих посадових осіб країни, суддів, прокурорів, податківців. До створення таких судів закликає і керівництво НАБУ. Очільник антикорупційного відомства Артем Ситник неодноразово скаржився, що НАБУ передає справи до діючих судів, а вони там зникають мов у Бермудському трикутнику.
На початку лютого група народних депутатів зареєструвала проект закону «Про антикорупційні суди». Але під законодавчим куполом країни народні обранці не поспішають його розглядати. Чому?


АБО «СУД ЛІНЧА», АБО АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД


«У червні минулого року парламент ухвалив нову редакцію закону «Про судоустрій і статус суддів». Ним передбачалось створення Вищого антикорупційного суду. Тобто, фактично такому Суду дали старт. «Наш законопроект наповнює реальним змістом нову структуру: як цей антикорупційний суд буде працювати, скільки там має бути суддів і які повноваження будуть в антикорупційного розгляду, – розповідає народний депутат Іван Крулько. – Головна мета нашої ініціативи – створити такий суд, де судді ухвалюватимуть рішення керуючись законом і совістю, а не телефонним правом».


Незалежність і непідкупність антикорупційних суддів планується забезпечити особливостями їх обрання та фінансовими гарантіями. Суддів до антикорупційного суду обиратиме конкурсна комісія, до якої увійдуть 9 осіб: три – від президента, три – від міністра юстиції та ще троє – від Верховної Ради. Слід зазначити, що до кандидатів в конкурсну комісію висуваються досить розмиті вимоги, які можуть стати предметом політичних і правничих спекуляцій. «Членами Конкурсної комісії можуть бути лише особи, які мають бездоганну ділову репутацію, високі професійні та моральні якості, суспільний авторитет, а також значний досвід діяльності у сфері запобігання або протидії корупції», – сказано в законопроекті. Але не вказано, хто і як буде визначати, що таке «бездоганна репутація» кандидата.


Конкурсній комісії потрібно буде обрати близько 70 суддів. Вимоги до кандидатів в антикорупційні служителі Феміди жорсткі. Вік – не молодший тридцяти та не старший шістдесяти п’яти років. Вища юридична освіта. Бездоганне знання української мови. Також кандидат зобов’язаний мати або суддівський (адвокатський, прокурорський) стаж не менше 10 років, або науковий ступінь у сфері права.


Зарплатня антикорупційного судді складатиме 240-300 тисяч гривень в місяць. Із першого дня роботи вони забезпечуються службовим житлом і транспортом. Держава здійснює страхування життя та здоров’я таких судів. Їм надається цілодобова охорона. У деяких випадках охорону надають і членам родити антикорупційного судді.


«Справедливі антикорупційні суди гарантуватимуть, що гроші нашої держави не будуть розкрадені, а будуть працювати в інтересах українців», – пояснює важливість достойного фінансового та соціального забезпечення суддів антикорупційного суду народний депутат Сергій Лещенко.


На думку голови антикорупційного комітету Верховної Ради Єгора Соболєва, владі доведеться зробити вибір: піти мирним цивілізованим шляхом і створити Антикорупційний суд або заблокувати його створення – та підвести корупціонерів під «суд Лінча». І схоже, що влада обирає другий шлях.


А «ПЕРШИЙ» ПРОТИ?


На сьогоднішній день законопроект про антикорупційні суди отримав схвалення двох парламентських комітетів: регламентного та антикорупційного. Тепер висновок має надати профільний комітет. Але з цим проблема. У комітеті з питань правової політики від коментарів на тему антикорупційного суду утримуються. Мовчить і сам Руслан Князевич.


«А що він має сказати? Визнати, що «Перший» (Президент України, авт.) проти існуючої редакції законопроекту і дав команду торпедувати? Зараз відбувається мозговий штурм, як і вгодити міжнародним партнерам, які наполягають на антикорупційних судах, і зробити майбутній суд керованим», – на правах анонімності розповідає один з народних депутатів фракції БПП.


Тим часом своє слово сказали у Вищій раді правосуддя. Там розкритикували законопроект і назвали його «антиконституційним», застерегли Верховну Раду від його прийняття.


«Вища рада правосуддя, розглянувши проект Закону України «Про антикорупційні суди» (реєстраційний № 6011), дійшла висновку про недоцільність прийняття зазначеного законопроекту як такого, що суперечить Конституції України й не узгоджується із законами України «Про судоустрій і статус суддів» та «Про Вищу раду правосуддя», які є базовими імплементаційними законами до Закону України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)», – зазначив член Вищої ради правосуддя Вадим Беляневич.


Також категорично проти створення антикорупційних судів виступає і генпрокурор Юрій Луценко. Він вважає, що недоцільно створювати спеціальний суд під НАБУ.


«Чи не є небезпекою створення окремої інституції для антикорупційного бюро? Спеціальна прокуратура, на яку я не маю жодного впливу згідно з законом, окремий суд – вам це нічого не нагадує з минулого?» – риторичним запитанням озвучив свою позицію в нещодавньому інтерв’ю ІА «Укрінформ» Юрій Луценко.

Він вважає, що краще було б створити антикорупційну палату всередині існуючого загальнокримінального суду. І скоріш за все, саме такий варіант антикорупційних судів буде запропоновано у президентському варіанті законопроекту, подання якого до ВР заплановане на кінець квітня–початок травня. Чи потрібно вангувати, за який із законопроектів натиснуть зелені кнопки «за» 226 парламентарів? Звісно, за президентський. Таким чином, знову доведеться згадати приказку: «Хотіли як краще, а вийшло як завжди».


Автор: Олена Пономарчук

365
Схожi новини
Біометрична історія: чи планує Україна обмежити в’їзд росіянам? Біометрична історія: чи планує Україна обмежити в’їзд росіянам?
Біометрична історія: чи планує Україна обмежити в’їзд росіянам? Вперше в Україні на порядку денному питання щодо реального посилення контролю на усіх кордонах.
Дивись і надихайся: Як українці трощать стереотипи в Instagram Дивись і надихайся: Як українці трощать стереотипи в Instagram
Дивись і надихайся: Як українці трощать стереотипи в Instagram Сторінки деяких українців у фотоблозі доводять, що обмеження – не більше, ніж вигадка
Повстання зомбі: Звільнені судді намагаються повернутися через ЄСПЛ і ВСУ Повстання зомбі: Звільнені судді намагаються повернутися через ЄСПЛ і ВСУ
Повстання зомбі: Звільнені судді намагаються повернутися через ЄСПЛ і ВСУ Судді-порушники досі мають шанси повернути собі мантії
Останнi новини
Синоптик розповіла, коли пекельна спека відпустить Україну
Синоптик розповіла, коли пекельна спека відпустить Україну
ПАТ «Укрнафта» погодилася на перевірку
ПАТ «Укрнафта» погодилася на перевірку
Тринадцять людей загинуло в Барселоні через теракт
Тринадцять людей загинуло в Барселоні через теракт
Іспанська поліція назвала наїзд на натовп у Барселоні терактом
Іспанська поліція назвала наїзд на натовп у Барселоні терактом
Режисера Романа Поланскі знову звинуватили в зґвалтуванні
Режисера Романа Поланскі знову звинуватили в зґвалтуванні
У Барселоні фургон в′їхав у натовп
У Барселоні фургон в′їхав у натовп
Грицак: ФСБ готує теракти та вбивства в Україні
Грицак: ФСБ готує теракти та вбивства в Україні
Порошенко змінив правила призову в Держприкордонслужбу
Порошенко змінив правила призову в Держприкордонслужбу
Почалася трансляція українських каналів в окупований Крим
Почалася трансляція українських каналів в окупований Крим
Керівництво Нацгвардії не засуджує військослужбовців «Азова» за проведення язичницьких ритуалів на капищі Перуна
Керівництво Нацгвардії не засуджує військослужбовців «Азова» за проведення язичницьких ритуалів на капищі Перуна
Судді знову скаржаться, що немає кому працювати
Судді знову скаржаться, що немає кому працювати
Жертвами зсуву в Конго стали 40 осіб
Жертвами зсуву в Конго стали 40 осіб
Держприкордонслужба відмовить Саакашвілі у в’їзді
Держприкордонслужба відмовить Саакашвілі у в’їзді
Гройсман: Всю логістичну інфраструктуру треба оновлювати
Гройсман: Всю логістичну інфраструктуру треба оновлювати
Болгарія залучить військових для протидії нелегальній міграції
Болгарія залучить військових для протидії нелегальній міграції
Українські енергокомпанії зацікавили Mitsubishi Corporation
Українські енергокомпанії зацікавили Mitsubishi Corporation