Боротьба з корупцією: Україна починає судити своїх суддів

Боротьба з корупцією: Україна починає судити своїх суддів Фото: Natalia Zinets/Reuters
Суддя Артур Ємельянов

Український суддя Артур Ємельянов указав у своїй онлайн-декларації, що він володіє годинником Breguet вартістю майже в третину його річного окладу, а також зберігає багато готівки, – пише Reuters.

12 січня він був відсторонений від виконання обов'язків на три місяці – прокуратура порушила проти нього кримінальну справу щодо розподілу справ в області комерційного права серед суддів, згідно із заявами Вищої ради юстиції України й самого Ємельянова.

Його звинуватили у впливі на автоматизований розподіл справ між суддями.

Прокуратура також стверджує, що Ємельянов впливав на суддів, вимагаючи від них винесення потрібних йому вироків, і відводив суддів, які відмовилися виконувати вимоги.

Україна намагається показати своїм іноземним прихильникам і кредиторам, що вона може боротися з укоріненою корупцією, у тому числі в судовій системі.

Наступний трансфер від Міжнародного валютного фонду в розмірі 17,5 млрд доларів США буде залежати від того, як Київ продемонструє прогрес у проведенні реформ, включаючи заходи з боротьби із корупцією.

Ємельянов заперечує будь-які правопорушення і каже, що його колишня дружина – бізнес-леді – дала йому гроші, які дозволили йому вести такий спосіб життя.

Він стверджує, що заяви про його вплив на процес розподілу судових справ – наклеп його ворогів з метою помститися за його спроби викорінити хабарництво та їх спроба перешкодити йому зайняти місце в новому Верховному Суді: його заявку не розглянуть у зв'язку з порушенням проти нього кримінальної справи.

Основна мета була досягнута, як тільки мене виключили з участі в конкурсі (до нового Верховного Суду)», –

заявив він раніше цього місяця.

Справа досі розслідується, і поки її не буде закрито, Ємельянов не зможе виїхати за кордон, а його застава в розмірі 1,5 млн гривень (56 944 доларів США) залишається в розпорядженні суду.

Відповідно до заяв прокуратури, які перебувають у відкритому доступі, справу на Ємельянова було відкрито за наводкою інших суддів. Прокуратура відмовилася коментувати цю інформацію.

Український уряд, активісти й чиновники з боротьби з корупцією неодноразово заявляли, що судова система діє як щит для корупції та згубно впливає на ділове середовище.

У Національному банку України скаржаться, що судова система перешкоджає їхнім зусиллям із закриття банків, які, на їхню думку, беруть участь у різних тіньових операціях, таких як відмивання грошей. Згідно з декількома заявами Нацбанку – останню з яких опубліковано 11 травня, – рішення судів дозволили залишити 12 банків, що підлягають закриттю, відкритими.

 

Готівка й подарунки

Минулого року уряд почав боротьбу з корупцією, відповідно до якої судді та інші працівники державного сектора повинні докладно вказувати своє майно для онлайн-бази даних.

Близько 30 суддів – із річною зарплатою від 10 000 до 13 000 доларів – володіють Porsche, згідно з їх деклараціями за 2015 рік, інші володіють величезними сумами готівки.

Ємельянов задекларував зарплату за 2015 рік у розмірі 226 181 гривень (10 354 долари США), годинник вартістю 68 000 гривень і карабін Blaser Repetierbuchse R8 вартістю 113 000 гривень (5173 доларів США), а також готівку у гривнях, євро та доларах на суму, еквівалентну 383 000 доларів США за середнім курсом 2015 року.

У 2013 році його сімейний дохід включав 930 000 гривен подарунків, призів і виграшів.

Декларації про доходи деяких із найбільш відомих політиків і державних діячів України були вивчені засобами масової інформації та активістами з боротьби із корупцією. Якщо прокуратура права, Ємельянов та інші судді згубно впливають на діловий клімат України.

За словами Ємельянова, прокуроратура звинуватила його в підтасовуванні тисяч справ, але не надала жодних доказів.

Він подав скаргу до Європейського суду з прав людини у квітні й сподівається, що суд розгляне його справу та виправдає його.

Він висловив надію, що суд «підтвердить незаконність дій України й українських органів, у тому числі правоохоронних, по відношенню до мене і порушення моїх прав як громадянина».

    

«Ящик Пандори»

У рамках боротьби з корупцією Національне агентство із запобігання корупції (НАЗК), яке відповідає за перевірку онлайн-декларацій, проводить окремі розслідування законності отримання прибутків.

Співробітник українського антикорупційного бюро (НАБУ) повідомив агентству Reuters, що бюро також розпочало розслідування декларацій суддів. Разом із тим він відмовився назвати імена цих суддів або надати більш детальну інформацію.

МВФ закликав НАЗК і НАБУ тісно співпрацювати і заявив, що до червня мають бути ухвалені всі необхідні закони для створення антикорупційного суду – це умова програми допомоги фонду. Про це йдеться в доповіді МВФ щодо України, опублікованій у квітні.

Серед вжитих заходів, крім створення онлайн-бази даних, створення Верховного суду й Антикорупційного суду, – позбавлення суддів права на автоматичний імунітет від судового переслідування і позбавлення законодавців права призначати суддів.

Проте, за словами Петренка, буде важко реформувати судову систему, оскільки судді зацікавлені в тому, щоб корупційні справи проти державних чиновників були зам'яті. Адже рано чи пізно їх колеги можуть звернути свою увагу на них самих.

Чи буде цей суддя ухвалювати об'єктивне рішення? Я думаю, що він цього не зробить, тому що він розуміє, що він відкриє скриньку Пандори – те ж саме може бути використано проти нього», – сказав Петренко.

Реформатори з числа українських чиновників і міністрів скаржаться на те, що їх зусилля щодо викорінення корупції наштовхуються на протистояння депутатів, міністрів і чиновників, які отримують прибуток від нинішньої системи.

Ми відчуваємо опір старої, нереформованої системи», – сказав у інтерв'ю агентству Reuters керівник НАБУ Артем Ситник.

                            

Гроші дружини

Ємельянов каже, що основна частина його недавнього доходу надана його колишньою дружиною Світланою Ємельяновою, яка зараз перебуває у Відні. За заявою судді, вона і дала йому в 2015 році кредит у розмірі 3 млн. гривень (137 333 долари США), фінансувавши його поїздки для зустрічі з їх трьома дітьми.

Вона багата жінка, у неї є ці гроші, вона заробляє так само, як і раніше.

Щоб регулярно літати до моєї дочки, мені потрібні гроші. Моєї зарплати для цього недостатньо», – пояснив він.

Ємельянов розповідає, що він був успішним адвокатом до 2001 року, а його колишня дружина стала успішною бізнес-леді й психологом. Вона працювала в Донецьку, який з 2014 року перебуває під контролем сепаратистів.

За словами Ємельянова, вона поїхала з Донецька, як тільки почалися бойові дії, і залишила там більшу частину документів, пов'язаних з її фірмами.

Спроби Reuters встановити контакт зі Світланою Ємельяновою у Відні виявилися безуспішними. Ємельянов відмовився надати її контактні дані агентству. Він також сказав, що не знає подробиць про поточні справи колишньої дружини.

Я не можу сказати вам, який там прибуток (на її підприємствах), але це факт, що ні жодне з них не має нульового доходу», – пояснив він.

Схожi новини
Корумпована Україна виявилася епіцентром битви між Сходом і Заходом, США і Росією Корумпована Україна виявилася епіцентром битви між Сходом і Заходом, США і Росією
Корумпована Україна виявилася епіцентром битви між Сходом і Заходом, США і Росією Україна знаходиться в епіцентрі цього зіткнення цивілізацій між верховенством закону і силою меча
Полiтика
Білий дім звинувачує демократів і Україну у «змові» Білий дім звинувачує демократів і Україну у «змові»
Білий дім звинувачує демократів і Україну у «змові» Вони виставили зустрічне звинувачення у світлі глобального скандалу з приводу контактів Трампа з Росією
Полiтика
Дональд Трамп-молодший виклав переписку з Голдстоуном: росіяни пропонували компромат на Клінтон Дональд Трамп-молодший виклав переписку з Голдстоуном: росіяни пропонували компромат на Клінтон
Дональд Трамп-молодший виклав переписку з Голдстоуном: росіяни пропонували компромат на Клінтон Інформація була заявлена як «частина підтримки пана Трампа Росією та її урядом»
Полiтика
Останнi новини
ТОП-100 держкомпаній за 9 місяців 2016 року отримали 40 млрд грн прибутку
ТОП-100 держкомпаній за 9 місяців 2016 року отримали 40 млрд грн прибутку
Порошенко та Лукашенко зустрінуться в Києві 21 липня
Порошенко та Лукашенко зустрінуться в Києві 21 липня
У цьому році в Україні зареєстровано 90 випадків захворювання на ботулізм
У цьому році в Україні зареєстровано 90 випадків захворювання на ботулізм
Українська авіація допомагає в гасінні масштабних лісових пожеж у Чорногорії
Українська авіація допомагає в гасінні масштабних лісових пожеж у Чорногорії
Українські школярі увійшли в ТОП-20 на міжнародній олімпіаді із робототехніки
Українські школярі увійшли в ТОП-20 на міжнародній олімпіаді із робототехніки
Розенко: Фінансування програми «Доступні ліки» буде збільшено
Розенко: Фінансування програми «Доступні ліки» буде збільшено
Вертольоти американської армії заправлятимуть роботи
Вертольоти американської армії заправлятимуть роботи
Лисенко: За добу загинуло 9 військовослужбовців
Лисенко: За добу загинуло 9 військовослужбовців
Естонська поліція знайшла велосипед, який вкрали 14 років тому
Естонська поліція знайшла велосипед, який вкрали 14 років тому
Шевченко: Слідство не має підозрюваних у вбивстві Шеремета
Шевченко: Слідство не має підозрюваних у вбивстві Шеремета
Розвідка: Через значні втрати бойовики відмовляються проходити службу на передових позиціях
Розвідка: Через значні втрати бойовики відмовляються проходити службу на передових позиціях
Польська опозиція прогнозує початок Майдану через судову реформу
Польська опозиція прогнозує початок Майдану через судову реформу
МЗС Туреччини: Проголошення сепаратистами «Малоросії» ускладнює шлях до миру
МЗС Туреччини: Проголошення сепаратистами «Малоросії» ускладнює шлях до миру
Колишнього таїландського генерала засудили за торгівлю людьми
Колишнього таїландського генерала засудили за торгівлю людьми
МВС: Сьогодні в Києві розстріляли злочинця з Росії
МВС: Сьогодні в Києві розстріляли злочинця з Росії
В американського сенатора Маккейна виявили пухлину
В американського сенатора Маккейна виявили пухлину