8 березня 2018 11:53

Головний жіночий день: три версії появи свята та чому його хочуть скасувати

Свято жінок та весни
Свято жінок та весни

Перший місяць довгожданої весни приніс із собою і головне свято всіх жінок – 8 березня, або Свято весни, як називають його останнім часом.

У повітрі вже витає аромат мімоз та тюльпанів, а сильна половина людства шукає гарні подарунки для коханих, дружин, дочок та матерів.

Однак в Україні склалася доволі суперечлива ситуація довкола цього свята. З одного боку, ми за багато років вже звикли його святкувати, а з іншої – країна бореться із усім радянським, тому 8 березня, вважають, має бути забутим.

Ми вирішили розібратись, як з'явилась традиція святкувати Міжнародний жіночий день та чому в Україні від нього вирішили відмовитись.

Три версії появи одного свята

Виявляється, що загальновідома історія про Клару Цеткін і те, як вона започаткувала свято, не єдина. Все набагато складніше і глибше.

Версія перша говорить про те, що саме в цей день у 1857 році на вулиці Нью-Йорка вийшли працівниці текстильної промисловості, котрі вимагали достойної оплати та хороших умов праці. Щоправда, жодної замітки в газетах про це дійство істориками так і не було знайдено. Також досить дивною виглядає ідея влаштування акції протесту у вихідний день, адже 8 березня 1857 року було неділею. Ці факти ставлять під сумнів твердження про масові акції жінок.

Однак уже в 1910 році відома Клара Цеткін оголошує 8 березня Міжнародним днем солідарності всіх жінок. Щоправда, вона мала на увазі, що саме в цей день можна влаштовувати різні мітинги і протести, щоб привернути увагу до своїх проблем.

Версія друга зв’язує 8 березня із історією іудейського народу. Деякі історики вбачають у діях Клари Цеткін бажання пов'язати свято всіх жінок із єврейським святом Пурім. Легенда каже, що кохана перського царя Есфір змогла врятувати весь іудейський народ від тотального знищення правителем. Скориставшись своїми чарами, вона не тільки переконала повелителя не вбивати євреїв, а ще і посприяла знищенню всіх їх ворогів, включаючи і перський народ.

Вихваляючи дії Есфір, євреї почали відмічати свято Пурім. Точної дати в нього не було, а припадало воно переважно на кінець лютого – початок березня. Однак саме в 1910 році воно випало на 8 березня.

Версія третя пов'язує жіноче свято знову ж із протестами, але на цей раз представниць найдавнішої професії. Саме тому вона замовчується. Однак й вона має право на існування.

Отже, все почалось в тому ж 1857 році. Згідно з цією версією, тоді на вулиці Нью-Йорка вийшли не працівниці текстильної галузі, а повії, котрі вимагали заплатити матросам зарплату, щоб ті, в свою чергу, могли скористатись їхніми послугами. У той же день, але вже в 1894 році в Парижі повії вимагали дати їм такі ж самі права, які мали всі інші жінки. Такі самі протести повторювались ще декілька років у різних містах.

Кажуть, що сама Клара Цеткін теж не раз користалась таким методом привернення уваги. Того ж 1910 року вона вивела на вулиці повій, котрі вимагали зупинки свавілля поліції.

Як 8 березня прийшло в СРСР і чому його хочуть скасувати

Більшість істориків сходиться на думці, що рішення святкувати Міжнародний жіночий день було частиною політичної кампанії соціал-демократів з метою привернення до себе ще більшої уваги.На початку ХХ століття практично вся Європа була охоплена масовими мітингами жінок. Для Радянського союзу це було новинкою. Влада зрозуміла: якщо на вулицю вивести велику кількість жінок і дати їм в руки плакати із соціалістичними лозунгами, то увага громадськості точно забезпечена.

Визнати 8 березня Міжнародним жіночим днем було вказівкою Йосипа Сталіна. Його потрібно було прив’язати до якихось історичних подій. Оскільки в цьому ніхто не захотів розбиратись, то події «підігнали» під свято.

Однак більш ніж через 100 років в Україні запускають процес декомунізації і влада починає боротись із усім, що хоч якось пов’язано із Союзом. Почали із перейменування міст, сіл і вулиць, а закінчили святами. У лютому 2017 року Інститут національної пам'яті запропонував новий перелік державних свят та вихідних, де місця для 8 березня не знайшлось. На узгодження в Кабінет міністрів документ пішов із приміткою – перевести в категорію міжнародних свят і не скасовувати зовсім, а просто зробити цей день робочим.

Досить довгий час навкруг цієї теми була відносна тишина. Проте восени 2017 року директор Інституту нацпам'яті заявив, що, якщо Кабмін не подасть законопроект як урядовий, то знайдеться достатньо депутатів, котрі зможуть зробити це самі. На цьому знову всі розмови довкола скасування свята 8 березня стихли, і цього року Міжнародний жіночий день поки що залишили вихідним днем.

Як 8 березня святкують у різних країнах

Гучне святкування 8 березня з офіційним державним вихідним відбувається в країнах пострадянського простору, більшість же європейських країн практично відмовились від цієї традиції.

Італія. Тут свято не є офіційним вихідним днем, а представниці прекрасної половини людства святкують його виключно у своїй компанії, без чоловіків, моря квітів і подарунків. В цей день жінки можуть просто відпочити від повсякденних турбот.

Франція. 8 березня святкують лише комуністи та прихильники лівих сил, і то не дуже активно. Французькі жінки почувають себе королевами в День матері, котрий святкується в травні. При цьому дівчат прийнято вітати в День святого Валентина.

Болгарія. Традиція відзначати 8 березня тут ще жива, але ставляться жінки до неї по-різному. В основному все святкування зводиться до посиденьок в найближчому кафе чи клубі. При цьому половина жінок не проти цього свята, інші ж вважають його одним із атрибутів соціалістичної епохи.

Німеччина. У німців Міжнародний жіночий день асоціюється виключно із соціалістичним минулим країни. Коли Германія була розділена стіною, то жителі Східної її частини вітали жінок зі святом, а от в Західній про нього навіть не чули. Сьогодні 8 березня вважають пережитком минулого і широко не святкують. Громадянки Німеччини більше полюбляють, як і француженки, День матері.

Білорусія, Казахстан. У цих країнах, як і в Україні, 8 березня – офіційний вихідний день. Тамошні чоловіки так само, як і українці, бігають по магазинах у пошуках подарунків для своїх коханих, а продавці квітів деруть втридорога за свій товар, що користується неабияким попитом.

В'єтнам. В цій країні свято має свій характер і свою легенду. Всі дійства пов’язані із вшануванням пам'яті сестер Чінг, котрі захищали свою рідну землю від ворогів. Свято нараховує не менш ніж 2 000 років історії.

Гарного усім свята, поки воно ще в нас є!

Автор: Марія Бабич