Грип на порозі: перші симптоми, коли йти до лікаря і чим загрожує хвороба

Грип на порозі: перші симптоми, коли йти до лікаря і чим загрожує хвороба Фото: thesun.co.uk
Чим страшний грип?

Зима не закінчилась, морози змінюються відлигою і навпаки, та ще й сніжком присипає. Складаються сприятливі умови для поширення респіраторних захворювань.

На сьогодні в цілому по країні кількість хворих не перевищує встановлений епідеміологічний поріг. Однак в деяких областях вона до нього наближується. Окрім цього, в багатьох великих містах уже було прийнято рішення відправити школярів на вимушені канікули і закрити учбові заклади на карантин.
Ми поговорили із головним імунологом Києва Федором Лапієм, щоб дізнатись, яка ситуація із захворюваністю грипом наразі склалась в Україні, що робити, щоб не захворіти, і чи можна ще вакцинуватись.

Як грип передається?

Грип передається повітряно-крапельним шляхом: від хворої людини до іншої завдяки тому, що розповсюджується із краплинами слизу, котрі виділяються при чханні, кашлі, торканні до носа. Вони потрапляють у дихальні шляхи оточуючих - і таким чином людина заражається вірусом грипу. Вірус може потрапити на поверхню ока, і вже звідти, через носослізний канал, потрапляє на слизову носу, проникає всередину організму.

Які перші симптоми грипу і коли звертатись до лікаря?

Грип характеризується раптовим початком, і перші симптоми, як правило, пацієнт відчуває, коли з'являється озноб, його починає морозити, температура піднімається до 38-39° і вище, може боліти голова, м′язи. При цьому ніс сухий, горло не болить.
Про ці симптоми не можна сказати, що вони притаманні лише грипу, однак, якщо їх порівняти з іншими респіраторними інфекціями, котрі уражають дихальні шляхи, то саме цим характеризується вірус грипу. На відміну від  застуди, симптоми грипу виникають раптово та проявляються у більш гострій формі.

Практика одразу звертатись до лікаря більш притаманна для нашої пострадянської системи охорони здоров'я, але практично відсутня в інших країнах. Більшість таких випадків не потребує втручання лікарів у сам процес лікування або першої допомоги. Тут велике значення має самоосвіта. "Але ми маємо на увазі не самолікування, а те, що лікар повинен порекомендувати і сказати, коли дійсно потрібно звертатись, що потрібно робити, коли з'явились подібні симптоми, і які саме симптоми є критичними і насторожуючими", - каже фахівець.

Основна причина, за якою люди в такому випадку звертаються до лікаря, це бажання отримати лікарняний лист. В багатьох країнах лікарняні листи відкриваються дистанційно. В Україні є бажання і технічні можливості зробити цю систему електронною, але поки справа до цього не дійшла.

Дорослі часто хворіють, а діти – ще частіше, але перші симптоми не є приводом, щоб одразу звертатись до лікаря. А забезпечити хворому умови для швидшого одужання слід неодмінно. Потрібно надати йому можливість відпочивати, провітрювати кімнату, робити вологе прибирання і нагадувати, що слід багато пити (теплі напої).

Ускладнення від грипу

Найстрашніше ускладнення від грипу, яке виникає у перші дні хвороби, це вірусна пневмонія, коли легені через запалення не виконують свої функції, і цей стан є дуже небезпечним для життя людини.

Якщо ми говоримо про більш пізні ускладнення від грипу, то тут мова йде про середній отит у дітей – запалення вуха. Сам вірус грипу не викликає запалення середнього вуха у дітей, а скоріше «відкриває ворота» для бактерій, котрі є у носоглотці.

У багатьох, а особливо у дітей, в носоглотці «мешкає» пневмокок. Він є найчастішим ускладненням грипу, а точніше бактеріальної пневмонії, яка розвивається пізніше.

Є дослідження, котрі говорять про те, що ризик розвитку інфаркту міокарда в перші дні грипу зростає в шість разів у порівнянні із іншими вірусами, що уражають дихальні шляхи. Однією із причин смерті в даному випадку стає інфаркт, або інші проблеми із серцем. В декілька разів зростає ризик виникнення інсульту.

Яка різниця між грипом у дорослих і дітей?

Тут існує невелика різниця, але вона все ж таки є. Це в першу чергу стосується вірусу грипу В.
Справа в тому, що існують віруси грипу А, В, С. Вірус грипу А може сильно мутувати і в результаті утворюється так званий пандемічний вірус. Крім того, він може мати точкові мутації. Щороку вірус може змінюватись, тому протягом життя ми можемо хворіти все новим і новим вірусом грипу А.

Це не притаманно вірусу грипу В. Ним переважно хворіють діти. Існують дві генетичні лінії грипу вірусу В, і потрібно перехворіти спочатку однією, а потім іншою, щоб з'явився імунітет. В межах однієї генетичної лінії відбуваються незначні мутації і імунітет буде перехресним.

За даними Центру громадського здоров'я, зараз в Україні більшість населення хворіє вірусом групи В. Можливо, це обумовлює велику кількість хворих дітей грипоподібною інфекцією, батьки скаржаться на відсутність майже половини класу в школах і садочках.

Чи є вакцина від грипу і коли її варто робити?

Вакцина від грипу в Україні є. Якщо ми говоримо про вікові особливості, то діти, менші 5 років і люди, старші 60 років, більш схильні мати тяжкий перебіг грипу із розвитком ускладнень. Вагітні, незалежно від віку, також в групі ризику і можуть важко переносити грип. Саме ці люди знаходяться в групі ризику і потребують додаткового захисту. При цьому першочерговий захист необхідний самим медичним працівникам.

В Україні зареєстровано шість вакцин проти грипу від п’яти виробників. В цьому сезоні були доступні вакцини від трьох виробників – Південна Корея, Китай, Франція.  
Навіть у пік захворюваності є сенс у вакцинації, але тут потрібно звертати увагу на те, що для формування імунітету потрібен час. Проте ніхто не знає, скільки є часу перед тим, як підхопить вірус грипу, і коли знадобиться вироблений імунітет.

Протягом одного епідсезону може циркулювати декілька вірусів грипу, спочатку може бути вірус А, потім вірус В. Ми повинні розуміти, що вакцинація не обтяжує перебіг захворювання, якщо вірус вже знаходиться в організмі.

Яка найкраща профілактика?

Вакцинація – це найкраща і єдина профілактика грипу. Люди, котрі обмежують контакти, звичайно, зменшують ймовірність підхопити вірус. Ризик зменшує і дотримання особистої гігієни.
Існує таке поняття як кашльовий етикет. Він важливий не скільки для хворого, скільки для інших людей, котрих можна заразити. При кашлі потрібно прикриватись, але не долонею. Для цього можна використати тильну сторону долоні, лікоть, полу піджака, светр. Це потрібно для того, щоб не поширювати вірус.

При цьому маска, в першу чергу, потрібна для хворого, щоб не заражати інших людей. Вона малоефективна для здорових, але це не означає, що вона зовсім не потрібна і не приносить ніякої користі.

Яка епідситуація з грипом?

Зараз дуже багато людей звертається з високою температурою. Це вже характерні ознаки грипу. Вже є лабораторні підтвердження грипу.
Згідно з даними Центру громадського здоров'я, за словами Федора Лапія, він не перевищений в жодній області України. Однак є області, які до нього наближаються, але перевищень минулого тижня не було.  

Наскільки дієво вводити в школах карантин при грипі?

Це дієвий метод і він має свою ефективність. Він потрібен для того, щоб мінімізувати кількість випадків грипу. В класі створюються такі умови, що вірусу грипу там доволі комфортно передаватись від людини до людини, і таким чином дитина приносить його в родину, коли вона повертається зі школи або із садочка. Коли контакти в таких організованих дитячих колективах розмежовуються, то це позитивно впливає на рівень захворюваності на грип та ГРВІ.
У даному випадку ми повинні розуміти наступне – це тимчасовий захід і він повністю не долає грип, а лише мінімізує кількість випадків захворюваності.

Автор: Марія Бабич

Схожi новини
Великдень-2018: як правильно провести цей день та що робити заборонено Великдень-2018: як правильно провести цей день та що робити заборонено
Великдень-2018: як правильно провести цей день та що робити заборонено Свято має понад тисячолітню історію і пов'язане із прадавніми традиціями та звичаями
Поради
Великодні яйця: правила фарбування та оригінальні ідеї для святкового декору Великодні яйця: правила фарбування та оригінальні ідеї для святкового декору
Великодні яйця: правила фарбування та оригінальні ідеї для святкового декору Швидкі та доступні способи виготовлення крашанок, сучасні техніки та цікаві ефекти
Поради
Як підписати декларацію з лікарем Як підписати декларацію з лікарем
Як підписати декларацію з лікарем В. о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун поділилася інструкцією щодо підписання декларації з власним лікарем.
Поради
Останнi новини
Военная прокуратура предлагает создать спецотряд для задержания Януковича в РФ
Военная прокуратура предлагает создать спецотряд для задержания Януковича в РФ
Луценко готовит дело против главы ГФС
Луценко готовит дело против главы ГФС
НБУ дали добро на гражданский иск к Коломойскому
НБУ дали добро на гражданский иск к Коломойскому
Местные власти не использовали субвенцию на школы — Порошенко
Местные власти не использовали субвенцию на школы — Порошенко
Лилия Гриневич получила предписание от НАПК
Лилия Гриневич получила предписание от НАПК
ВНО по математике станет обязательным - МОН
ВНО по математике станет обязательным - МОН
Луценко не собирается в президенты, но подумывает о парламенте
Луценко не собирается в президенты, но подумывает о парламенте
Шевченковский суд Киева отказался снимать арест с денег Насирова
Шевченковский суд Киева отказался снимать арест с денег Насирова
ДТП на Днепровской набережной в Киеве: водителю грозит лишь штраф
ДТП на Днепровской набережной в Киеве: водителю грозит лишь штраф
В Кабмине объяснили, на какие выплаты могут рассчитывать работающие пенсионеры
В Кабмине объяснили, на какие выплаты могут рассчитывать работающие пенсионеры
ГПУ вновь задержала Тамразова
ГПУ вновь задержала Тамразова
Кравченко рассказал о письме Януковича к Путину
Кравченко рассказал о письме Януковича к Путину
Стрелком из Харькова оказался безработный слесарь
Стрелком из Харькова оказался безработный слесарь
В Украине прошли испытания неуправляемой авиационной ракеты "Оскол"
В Украине прошли испытания неуправляемой авиационной ракеты "Оскол"
Полиция подтвердила убийство жены стрелка из Харькова
Полиция подтвердила убийство жены стрелка из Харькова
Станицу Луганскую обстреляли посреди дня, линии электропередач повреждены
Станицу Луганскую обстреляли посреди дня, линии электропередач повреждены