17 жовтня 2017 14:28

Пережити сезон грипу: прості правила, які збережуть здоров’я

На нас чекає сезон грипу
На нас чекає сезон грипу

Вже у грудні в Україні розпочнеться сезону грипу. До відомих нашому організму вірусів приєднається ще один – Michigan.

Медики кажуть, що панікувати не слід, але варто бути готовим до «зустрічі» з оновленим вірусом, і нагадують про головні правила профілактики інфекційних захворювань, які допоможуть уникнути важких наслідків. Особливий MichiganЗа даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), у Північній півкулі в епідемічному сезоні 2017-2018 років прогнозується циркуляція таких штамів вірусу грипу :  -    А\Michigan\2015(H1N1)pdm09 – подібний вірус;-    A\Hong Kong\2014(H3N2) – подібний вірус;-    В\Brisbane\2008  «Останні два типу вірусу грипу вже  циркулювали на території країни у попередні епідемічні сезони, тому частина населення, яка перехворіла на грип  у попередні роки, має захисні антитіла. Але це не більше 45-50% населення країни», - говорить позаштатний епідеміолог м. Кременчук Лариса Коровіна. Щодо нового вірусу грипу А (H1N1) \Michigan\, то на території України він не циркулював, тому населення не має захисту від нього.

«Оскільки вірус Michigan є підвидом «свинячого» грипу, то захворювання, викликане цим вірусом, відрізняється важким перебігом із великою ймовірністю виникнення ускладнень. У зоні ризику -  особи з хронічними захворюваннями органів дихання,  серцево-судинними захворюваннями, астмою, цукровим діабетом, літні особи, вагітні жінки, діти першого року життя», - пояснює лікар.Цього року перехворіти може на 14 % українців більше, ніж у попередні роки, прогнозують лікарі.Медики вже складають прогнози щодо кількості людей, що можуть перехворіти на грип. На жаль, вірус грипу може зачепити великий відсоток українців. Лариса Коровіна розповідає: "Враховуючи багаторічний досвід спостереження за грипом, дані про стан напруги імунітету до грипу у здорових осіб, дуже низьке охоплення щепленнями проти грипу українців  у попередні епідемічні сезони, погіршення соціально-економічної ситуації в нашій країні, можна очікувати збільшення кількості захворілих на грип на 14%. Звичайно, епідеміологи враховують і прогнози Всесвітньої організації охорони здоров’я".

Вакцини на допомогу

Найдієвішим засобом захисту від грипу медики називають вакцинацію. За даними Міністерства охорони здоров’я, для профілактики грипу в Україні дозволені до використання 4 вакцини з оновленим штамовим складом вірусів грипу, які є актуальними для цього сезону.

Вакцини, перереєстровані в Україні на епідсезон, відповідно до рекомендації ВООЗ, включають штами Michigan, Hong Kong та Brisbane:-    ІНФЛУВАК® (Нідерланди)-    ІНФЛУЕНЗА ВАКСІН (Китай)-    ДЖІСІ ФЛЮ (Корея)-    ВАКСІГРИП  (Франція)Ці вакцини вже пройшли експертну оцінку і рекомендовані для профілактики грипу.

Однак споживачу не дуже важливо знати назви вакцин. Всі вакцини для північної півкулі однакові за своїм складом. Для формування своєчасного імунітету робити щеплення найкраще наприкінці вересня або на початку жовтня, тоді на момент зростання захворюваності на грип та ГРІ, який прогнозується у грудні, імунітет вже буде сформований. Проте і зараз зробити щеплення ще не пізно.  Якщо ви вирішили захиститись від грипу за допомогою щеплення, обов’язково порадьтесь перед цим із лікарем. Адже щеплення мають ряд протипоказань. Прості правила врятують від грипу та його наслідківВтім, дотримання простих правил зможе вберегти вас та оточуючих від небезпечного вірусу. Ось що радять лікарі. - Уникайте близького контакту.

- Намагайтеся якнайменше перебувати поряд із людьми, які хворіють на застуду, мають нежить або кашель. Якщо захворіли ви, то тримайте дистанцію, щоб вберегти їнших від хвороби. Безпечна відстань – 1.5-2 метри. Можна носити маску.

- Залишіться вдома, якщо захворіли.Це ідеальне правило, якого ми, на жаль, не завжди притримуємось. Але в цей момент варто подумати не тільки про своє здоров’я, а і про інших. Адже грип швидко передається здоровим людям повітряно-крапельним шляхом, тому ваше перебування серед людей сприятиме поширенню інфекції.

- Прикривайте ніс та рот.Під час кашлю та чхання грип розповсюджується особливо швидко. Прикривайте серветкою органи дихання — це знизить ймовірність передачі інфекції іншим. Не торкайтеся слизових носа, очей, рота, тому що вірус грипу з рук може потрапити на слизові оболонки та викликати запалення.

- Мийте якнайчастіше руки.Часте миття рук допоможе захиститися від мікробів. Якщо поруч немає води та мила, використовуйте спреї для рук на спиртовій основі. Ретельно очистіть та продезинфікуйте поверхню, до якої часто торкаєтеся вдома, на роботі або в навчальних закладах, бо вірус грипу зберігається на твердих поверхнях протягом 2-8 годин . Це особливо важливо, якщо в приміщенні перебуває хворий. Провітрюйте приміщення якомога частіше.

Здоровий спосіб життя –  міцніший імунітетПривчіть себе до корисних звичок. Стежте за достатньою кількістю сну, будьте фізично активними, уникайте стресів, пийте багато води та харчуйтеся правильною їжею, перш за все - багатою вітамінами, дихайте свіжим повітрям, але не переохолоджуйтесь, це може бути поштовхом до захворювання.  Коли обов'язково звернутися до лікаря або викликати швидкуЯкщо це дорослий: - температура 39° та вище і не знижується при прийомі жарознижуючих засобів,- задишка або утруднене дихання,- посиніння губ,- тривала нудота або блювота,- ознаки зневоднення,- судоми,- сплутаність свідомості,- лихоманка триває більше 4-5днів.

Якщо це дитина:- підвищення температури тіла до 38,5° - 39°, температура не знижується при прийомі жарознижуючих засобів,- прискорене або утруднене дихання,- посиніння або блідість шкіри,- відмова від пиття,- утруднене сечовипускання (або його відсутність протягом тривалого часу),- відсутність сліз при плачі,- сильна нудота або блювота, що не проходить тривалий час,- сильна млявість і сонливість, схожі на непритомний стан,- сильне збудження, дитину неможливо заспокоїти,- біль або тиск в грудях, черевній порожнині,- раптове запаморочення, непритомність,- сплутаність свідомості, дезорієнтація,- після поліпшення стану знову настає погіршення з підвищенням температури і посиленням кашлю.

Бережіть себе та будьте здорові!

Автор: Ольга Мінчук