7 квітня 2018 18:08

Великдень-2018: як правильно провести цей день та що робити заборонено

Традиції святкування
Традиції святкування

Православні християни вже в цю неділю, 8 квітня, будуть святкувати одне із найбільших свят - Великдень, або Воскресіння Христове. Це свято має понад тисячолітню історію і пов'язане із прадавніми традиціями і звичаями.

Великдень – перехідне свято, тобто не має однакової, фіксованої дати святкування, як Різдво. Воно залежить від положення Сонця і Місяця, адже саме за цим визначається дата. При цьому самому розрахувати дату досить складно, адже вона припадає на першу неділю після першої повні, яка має наступити після весняного рівнодення. Для того, щоб спростити ситуацію, були розроблені пасхалії, де прописана дата Великодня на десятки років вперед.

Традиція святкування Пасхи пішла від єврейського свята під назвою Песах. В свою чергу це єврейське свято вперше відмітили 1 500 років до народження Ісуса Христа - після того, як Мойсей вивів ізраїльтян з Єгипту. Уже після того, як Син Божий віддав на хресті своє життя за благополуччя людства, Апостоли прийняли рішення заснувати християнський Великдень, котрий в Новому завіті символізує перемогу над смертю.

У цей день прийнято згадувати мученицьку смерть Ісуса, який віддав своє життя на благо людства. Після розп'яття Господнього сина на хресті його учні зняли тіло, сховали у висіченій в горі печері і закрили величезним каменем. У неділю ж до гробу Господнього прийшли Марія Магдалина, Марія Яковова, Іоанна, Соломія і інші жінки, для того щоб обмазати тіло Ісуса пахощами. Першою до печери дісталася Марія Магдалина і побачила, що вчителя немає, а камінь акуратно відсунутий. Тоді з небес спустився ангел і сповістив всіх про воскресіння Христа.

Варто звернути увагу і на той факт, що аж до V століття не існувало ніяких правил святкування Великодня. І церковники встановили їх через п'ять століть після заснування самого свята.

Чого категорично не можна робити в цей день?

Як і всі церковні свята, Великдень має свої правила святкування і заборони. Православні християни, особливо ті, хто дотримується Великого посту всі його 40 днів, строго їх виконують: •    у цей день не можна ні з ким лаятись та ображатись. Якщо є якісь старі образи, Великдень саме той час, коли їх найкраще "відпустити"; •    не можна бути жадібним та скупим. З давнини прийнято у це світле свято ділитись їжею з бідняками і нужденними. Причому це стосується не тільки грошей або їжі - даруйте свою посмішку всім, хто вас оточує, даруй прощення всім, хто його попросить; •    потрібно бути максимально добрим і привітним до близьких;•    не можна напиватися і вдаватися до надмірностей. Все повинно бути в міру - їжа, алкоголь. Священики кажуть, що краще вживати в цей період лише вино, а більш міцні напої залишити на інший час;•    не можна працювати.  Проте зараз такий час, що не у всіх Великдень, на жаль, вихідний день, коли можна себе повністю присвятити близьким. Звичайно, церква не забороняє в цей день працювати, але священнослужителі рекомендують відкласти домашні справи на інший день;•    не можна прибирати. Правда, тут також є свою нюанси – не потрібно починати генеральне прибирання і цілий день мити підлогу і витирати пил, але дрібні домашні справи, звичайно, робити можна; •    не варто їздити на кладовище. Великдень – світле і радісне свято, тому в цей час не можна сумувати за померлими; •    слід уникати інтимної близькості; •    в цей час не можна ворожити. Вважається, що цим можна показати свою неповагу до Бога; •    не можна викидати залишки їжі і навіть шкарлупки від великодніх крашанок. Все це краще згодувати тваринам або пташкам.  

Закінчився Великий піст як період строгості по відношенню до себе. Настала черга великої радості, тепер не час сумувати. Робіть те, що приносить вам радість. Спілкуйтеся з близькими та друзями, діліться з ними радістю про Христа Воскреслого. Тільки не забувайте про найголовніше, до чого ми йшли через всі ці тижні Великого посту.

"Постарайтеся побувати ще хоча б раз на Великодній літургії, у багатьох храмах відбувається Хресна хода, - не позбавляйте себе цієї радості", - кажуть священники.

Протягом всього світлого свята Воскресіння Христового у домі панує радість, мир та затишок. Уже після закінчення святкової літургії всіх потрібно вітати благою звісткою, говорячи слова: «Христос Воскрес!», на що відповідають «Воістину Воскрес!». Недільний великодній сніданок починається із смакування освяченої в церкві їжі, котра вдвічі смачніша, враховуючи довгий Великий піст. Ми ж бажаємо Вам весело відсвяткувати Великдень разом з близькими і рідними чи у великому крузі із друзями. Мирного неба над головою! Нехай радість і надія супроводжує всю вашу родину, додає сил та наснаги!

Хай лине увись передзвін великодній,І кличе молитва душу в політ!Хай зійдуть на землю щедроти ГосподніІ крила розгорне оновлений світ!Христос Воскрес!

Автор: Марія Бабич