19 лютого 2018 16:46

Великий піст-2018: що і коли можна їсти та що заборонено робити

Страви для посту
Страви для посту

Розпочався Великий піст, який триватиме до 7 квітня включно. Він передує одному із найбільших свят православних християн – Воскресінню Господньому, або Великодню.

Час посту також залежить від Великодня, а дата святкування цього світлого свята – від повного місяця.

Воно відзначається у першу неділю після першого весняного повного місяця, який, в свою чергу, має настати виключно після дня весняного рівнодення, тобто 21 березня.

Ще одним нюансом є той факт, що насправді піст продовжується не 40 днів, як прийнято говорити, а 48, де 40 перших днів це чотиридесятниця, а останні шість – Страсний тиждень.

Ми вирішили відповісти на шість найпопулярніших питань, які виникають у людей при згадуванні про Великий піст, а також при намірі його дотримуватись.

Чому піст триває 40 днів?

Тут є два пояснення. Згідно з першим, найбільш розповсюдженим, піст триває 40 днів, бо саме такий проміжок часу Ісус Христос провів, блукаючи пустелею. Так, 40 днів і ночей він провів наодинці, очищаючись духом і молячись, при цьому практично не вживаючи їжі та води. Повернувшись до людей, він розповів своїм учням, що самовіддана молитва та піст допомагають очиститись духом та захиститись від спокус диявола.

Існує й інше пояснення 40-денного посту. Відомо, що в давні часи дітей хрестили лише у великі церковні свята. Саме тому це відбувалось нечасто і до процесу готувались дуже довго і ретельно. Однією із вимог хрещення було те, що дитина має 40 днів поститись перед ритуалом. Щоб підтримати своїх чад, з ними постились і дорослі.

В чому полягає сенс настільки довгого постування?

З плином часу для багатьох людей сенс посту змінився. Зараз більшість хоче таким чином "вбити двох зайців" – і на сорокаденній дієті посидіти, щоб скинути кілька зайвих кілограмів, і очистити душу перед Богом. Однак так не може бути. Великий піст призначений для очищення своєї душі, думок та помислів перед Богом. Саме відмова від земної їжі наближує людину до Бога. Якщо людина протягом 40 днів зуміє пробачити всі образи та звільнитись від гріховних думок, то це наблизить її до того стану, в якому хотів би її бачити Бог.

Варто звернути увагу і на те, що зараз лунає досить багато слів від священників, котрі кажуть, що люди можуть в цей період і не дуже себе обмежувати в їжі, але щодня має бути звернена до Бога молитва.

Як потрібно поводитися?

Протягом Пасхального посту потрібно дотримуватись певних правил, і стосуються вони не тільки обмеження в їжі. Ось декілька із них:

-    перед початком посту обов'язково потрібно попросити благословення у священника і причаститися;-    в цей час не повинно бути гучних розмов і лихослів'я;-    потрібно намагатися допомагати людям, навіть незнайомим;-    у Великий піст не можна влаштовувати гучних свят і масових гулянь;-    не можна вживати спиртних напоїв, палити;-    потрібно відмовитися від плотських утіх;-    обов'язково раз на тиждень відвідувати літургію;-    намагатися дотримуватися посту і не вживати в їжу продукти тваринного походження, м'ясо.

Що ж можна їсти?

У цей час люди мають вживати максимально просту їжу. Під забороною - м'ясо і всі продукти тваринного походження – молоко, яйця, сир, сметана, масло тощо. Вся їжа, яка готується, має бути вареною або приготованою на пару. Її не можна смажити. Заборонені продукти. Окрім м'ясного, не можна вживати в їжу випічку, окрім хліба, фаст-фуд та алкогольні напої.

Овочі та каші. У цей час віддайте перевагу різноманітним кашам, але їх потрібно готувати на воді і без додавання вершкового масла. При цьому продукти повинні бути свіжими, звареними, запеченими або приготованими на пару.

Чай та кава. Зважаючи на те, що деякі люди дуже люблять ці напої, вони стають трішки залежними. Однак Великий піст вважається часом для приборкання плоті, тому бажано від них відмовитися. Краще замініть чай і каву свіжими соками і морсами.  

Харчування по днях

У календарі харчування по днях розписано все, чим дозволяє харчуватись церква. З огляду на це, можна планувати своє меню на кожен день.

1 седмиця Великого посту - з 19 по 25 лютого19 лютого - в цей день необхідно дотримуватися дуже суворого посту. Не можна нічого, крім води;20 лютого - сьогодні можна хліб і воду;21 лютого – сухоїдіння. Можна вживати сиру їжу без масла;22 лютого - необхідно повністю утриматися від будь-якої їжі;23 лютого - їсти можна сиру їжу без олії;24 лютого - можна їсти гарячу їжу з олією;25 лютого - також можна їсти гарячу їжу з олією і трохи вина.

2 седмиця Великого посту - з 26 лютого по 4 березня26 лютого - дозволено сухоїдіння;27 лютого - можна вживати гарячу їжу без масла;28 лютого - також дозволено сухоїдіння;1 березня - необхідно їсти гарячу їжу без масла;2 березня - сухоїдіння;3 березня - дозволена гаряча їжа з маслом;4 березня - можна вживати гарячу їжу з олією або вино.

3 седмиця Великого посту - з 5 по 11 березня5 березня - знову сухоїдіння;6 березня - дозволено їсти гарячу їжу, проте без масла;7 березня - сухоїдіння;8 березня - необхідно їсти гарячу їжу без масла;9 березня - сухоїдіння;10 березня - можна їсти гарячу їжу з олією;11 березня – знову дозволено їсти гарячу їжу з олією. Можна випити трішки вина.

4 седмиця Великого посту - з 12 по 18 березня12 березня - сухоїдіння;13 березня - потрібно вживати гарячу їжу без масла;14 березня - можна тільки хліб і вода;15 березня - дозволено їсти гарячу їжу без масла;16 березня - сухоїдіння;17 березня - гаряча їжа з маслом;18 березня - дозволяється гаряча їжа з маслом і вино.

5 седмиця Великого посту - з 19 по 25 березня19 березня - сухоїдіння;20 березня - необхідно їсти гарячу їжу без масла;21 березня - сухоїдіння;22 березня - дозволено їсти гарячу їжу без масла;23 березня - вода і хліб;24 березня - дозволяється гаряча їжа з маслом;25 березня - можна їсти гарячу їжу з олією і пити вино.

6 седмиця Великого посту - з 26 березня по 1 квітня26 березня - сухоїдіння;27 березня - можна гарячу їжу без масла;28 березня - дозволена сира їжа без олії;29 березня - обов'язково потрібно вживати гарячу їжу без масла;30 березня - необхідно дотримуватися сухоїдіння;31 березня - можна гарячу їжу з олією;

1 квітня - Вербна неділя - дозволено їсти гарячу їжу з рослинною олією, також можна випити вина і з'їсти рибу або морепродукти.

Страсна седмиця - з 2 по 8 квітня2 квітня - сухоїдіння;3 квітня - можна гарячу їжу без масла;4 квітня - необхідно їсти сиру їжу без масла і приправ;5 квітня - дозволена гаряча їжа без олії;6 квітня - необхідно дотримуватися повне утримання від їжі;7 квітня - дозволяється їсти гарячу їжу з олією;8 квітня - Великдень, Світле Христове Воскресіння. Закінчення Великого посту. У цей день дозволяється будь-яка їжа.

Кому можна не дотримуватись посту?

Перед тим як починати постувати, бажано проконсультуватись у лікаря, адже відмова від звичайної їжі може боляче вдарити по організму людини.

Посту можуть не дотримуватись: -    люди із хронічними захворюваннями;-    діти, оскільки для їхнього повноцінного росту потрібен весь комплекс вітамінів і мінералів, що містяться у продуктах, в тому числі і у забороненому м'ясі, молоці та сирі;-    дітям підліткового віку – в даному випадку проходить статеве дозрівання і в цей період організм вимагає великої кількості білка;-    людям, котрі займаються тяжкою фізичною працею;-    майбутнім і годуючим мамам, адже вони піклуються не тільки про своє життя і здоров'я, а і про самопочуття малюків, яким у цей період потрібно дуже багато вітамінів для хорошого росту і розвитку організму;-    літні люди можуть самі вирішувати, дотримуватись посту чи ні, але обов'язково потрібно звертати увагу на самопочуття, і якщо відбуваються загострення хвороб, то плавно переходити на звичну їжу.

Автор: Марія Бабич