Як знайти щастя у містичну ніч на Івана Купала

Як знайти щастя у містичну ніч на Івана Купала Фото: tv.ua
На Купала вінки пускають за водою

У ніч з 6 на 7 липня святкують Івана Купала – одне з найцікавіших на містичних українських традиційних свят. ТВі пропонує розповідь про історію, звичаї та правила поведінки у цю ніч.

Відомим є історичний факт про те, як у ХVІІ столітті випадково «Купала» був записаний у літописах, як один із язичницьких богів. Ця помилка була виявлена дослідниками слов’янської міфології та виправлена, бо такого бога у слов’янському пантеоні ніколи не існувало. Тож свято Івана Купала має християнські корені.

Івана Купала (Купайла, Іванів день, Купальська ніч) – східнослов’янське свято, що з’явилося в Україні ще за часів Київської Русі та було назване на честь Івана Хрестителя. З грецької Іоанн перекладається як «купатель» чи «той, що занурює». Також назва означає ритуальне очищення водою, омиття, що являло собою суть святкового дійства: у Купальську ніч люди купалися у річках, ставках, водоймах, щоб очиститися. Також свято Купала приурочується до дня літнього сонцестояння - 7 липня. Ніч на Йвана Купала святкується з 6 на 7 липня.Традиції свята

Безліч традицій існувало на Івана Купала з давніх часів. Найбільш відомі - стрибки через вогнище; пускання дівчатами вінків на водоймах; пошуки у лісі цвіту папороті, ворожіння та інші народні гуляння і забави. Також вважається в народі, що цілющі властивості трав, зібраних у цей день, мають неабияку силу.

Згідно народним традиціям, у Купальську ніч всім незаміжнім дорослим дівчатам годилося ворожити. Вони збиралися разом, розпускали коси, плели з польових квітів вінки (символ дівоцтва) та пускали їх на воду зі свічкою всередині. Існувало повір’я: куди вінок попливе, звідти й сватів дожидати (туди дівчина й вийде заміж). Якщо ж вінок потоне чи на ньому згасне свічка, то це була недобра прикмета: віщувала дівчині, що вона не вийде заміж або що з нею трапиться щось лихе.

Символіка вінка

Щодо плетіння вінків – це була дуже важлива справа. Вінок мав символічне значення: квіти - образ дівоцтва, коло (форма вінка) – символ щастя, родини, оберегу, сонця. Сам вінок залишився у спадок українцям від шумер та означав побажання ясного мирного неба, був з давніх часів захисником від нечистої сили та усього недоброго.

Традиційний дівчачий вінок мав складатися з різних квіток (до 12), кожна з яких теж мала своє значення: мак – молодість, мрійливість; волошка – людяність; ромашка – кохання та вірність; яблуневий чи вишневий цвіт – родина, материнство; хміль – гнучкість; калина – врода, рід; ружа, півонія та мальва разом – віра, надія та любов; м’ята – оберіг матері для дитини; лілея – дівочі чари, чистота; соняшник – відданість; любисток – краса та здоров’я. Квіти для вінка обирали не випадково, а підбирали їх ретельно, щоб вплести у свою долю саме ті побажання, які хотілося здійснити.

Коли дівчата пустили вінки на воду, хлопці пірнали за ними: чий вінок дістав парубок – та дівчина й має з ним стрибати через вогнище. Так утворювались пари на Івана Купала. Багаття для розваг розводили величезне, тож треба було вміти стрибати з розгону та високо. Вогонь також мав символічне значення святкової ночі: як і вода, він мав очистити людину від всякого зла, відігнати нечисту силу.

Якщо в когось хворіла дитина, то у купальське вогнище мати кидала дитячу сорочку, - вважалося, що очисна сила вогню подарує зцілення дитині, захистить її. Кругом вогнища водили хороводи, танцювали, співали пісень – народні забави купальської ночі продовжувалися до світанку. Цієї ночі не можна було спати, щоб не попасти до рук нечистої сили. Вважалося, що очисна сила вогню і води цієї чарівної ночі врятує від лиха.

«Червону руту не шукай вечорами…»

Існує легенда про цвіт папороті, яка розквітає лише в ніч на Івана Купала. Папороть здавна вважалася рослиною відьомською, чарівною. Повір’я віщувало щастя тому, хто знайде омріяну квітку. Парубки та дівчата блукали лісом, шукаючи руту – щасливу квітку кохання, що також пророкувала багатство.

Знахарі збирали на Івана Купала трави й коріння, щоб зберегти їх цілющу силу, яка саме цього дня була неймовірною. Такі трави могли лікувати різноманітні хвороби, значно покращувати стан здоров’я людини. Були й інші легендарні трави: «переліт-трава» - той, хто її зірве в Купальську ніч, міг перелетіти на інший бік світу; «здолань-трава» - той, хто її знайде, міг не боятися ворогів, отримував силу здолати будь-кого.

Купальська «бувальщина»

Старі люди розповідають «бувальщину»: історії, що були чи не були насправді – вам вирішувати! Та саме в Купальську ніч, за народними повір’ями, траплялися незвичайні та моторошні події. Люди вірили, що саме на Купайла вся нечиста сила виходить зі своїх домівок: клали кропиву на підвіконня, щоб відлякати відьом, які шкодили людям та господарствам, худобі. Коней запирали на замок, бо відьми крали їх та їхали на Лису Гору на шабаш, де коні зникали без сліду… Говорили, що відьми в Купальську ніч витоптують жито, пшеницю та іншу пашницю, доять корів, кіз, випивають яйця, можуть завдавати іншого лиха.

Вважалося, що в цю чарівну ніч відьма може перекинутися на будь-який предмет. Так одного разу парубки, шукаючи цвіт папороті, знайшли натомість у лісі старе колесо від возу, заради сміху проділи в нього мотузку та повісили на дерево за селом. Голосно сміючись, пішли купатися. А вранці замість колеса люди побачили жінку, що висіла на мотузці – то була відьма з сусіднього села. Розповідали історії й про те, як вінок, що потонув, нібито передрікав смерть та горе дівчині, що його сплела.

Та усі ці вірування і перекази мають силу лише тоді, коли ми у них віримо. Психологи давно говорять про те, що людина може себе «запрограмувати» на той чи інший перебіг подій, якщо сильно сконцентрує свою увагу, сприйме щось близько до серця. Тож пам’ятайте, що легенди та перекази – це, здебільшого, фольклор та вигадані розповіді, щоб полоскотати нерви та погратися з вашою уявою.

Івана Купала у сьогоденні

У наші дні також проводяться масові гуляння на Івана Купала. Це свято не втратило свого магічного значення, хоча більшість традицій, – таких як плетіння вінків, стрибки через багаття та інші, – виконуються більше як розвага, а не заради того, щоб прогнати нечисту силу чи захиститись від лихої долі.

У різних куточках України 6 липня, в ніч на Івана Купала, дівчата і хлопці розводять величезне вогнище, водять хороводи, співають пісень та стрибають через вогонь, взявшись за руки. Дівчата плетуть вінки, пускають їх у водойми та мріють про щасливе заміжжя. Також популярним є ворожіння на травах: дівчина із заплющеними очима набирає в долоні трави, кладе їх під подушку. Вранці дістає: якщо трав набереться дванадцять, то цього року вона вийде заміж.

Традиційно одяг цього свята – це вишиванка. Є невеличкий секрет: щоб вдало перестрибнути високе вогнище, ліпше одягати льняну довгу вишиванку, аніж штани. Слід намочити її низ водою (можна зайти в річку до колін) та підібрати поділ перед тим, як стрибати. Також через вогнище стрибати безпечніше в парі, бо так і один, і другий проходять по боках від вогню, тоді як найгарячіше – у його середині.

Свято Івана Купала відзначають і в інших країнах світу. Так у Бразилії схоже свято має назву «Феста Юніна» і проходить у другій половині червня. Іспанія знає свято «Вогнища Сан Хуана», що відзначають з 19 по 24 червня. У Вірменії святкують «Вардавар», у Латвії – «Ліго», в Ірландії – «Літа». Подібні свята також є у чехів, росіян, якутів, білорусів англійців, німців, австрійців, болгар, сербів, поляків. Івана Купала, хоч і має у різних куточках світу різні назви, – доволі поширене свято, що завоювало прихильність людей своєю чарівною, веселою, захопливою суттю.

Автор - Вікторія Гладка

Схожi новини
Українські видавництва оголошують розпродажі в «Чорну п’ятницю» Українські видавництва оголошують розпродажі в «Чорну п’ятницю»
Українські видавництва оголошують розпродажі в «Чорну п’ятницю» Українські видавництва долучаються до світової практики передріздвяних розпродажів на «Чорну п’ятницю».
Дозвілля
Корисно для здоров’я: 13 класичних і сучасних найстрашніших фільмів жахів до Гелловіну Корисно для здоров’я: 13 класичних і сучасних найстрашніших фільмів жахів до Гелловіну
Корисно для здоров’я: 13 класичних і сучасних найстрашніших фільмів жахів до Гелловіну Кращий спосіб відсвяткувати Гелловін - подивитися "жахливчик" у хорошій компанії
Дозвілля
Чим розважити дітей на канікулах у місті Чим розважити дітей на канікулах у місті
Чим розважити дітей на канікулах у місті У більшості шкіл з 28 жовтня починаються канікули – радість для дітей і своєрідний квест для батьків.
Дозвілля
Останнi новини
У ПАРЄ не готові зняти санкції з Росії
У ПАРЄ не готові зняти санкції з Росії
Відеооператор підводних зйомок лікував акулі зуби
Відеооператор підводних зйомок лікував акулі зуби
Різдвяна ялинка в подарунок для Ватикана
Різдвяна ялинка в подарунок для Ватикана
Зеленський прокоментував заборону серіалу «Свати»: Відео
Зеленський прокоментував заборону серіалу «Свати»: Відео
Порошенко пообіцяв отримати третій транш від ЄС
Порошенко пообіцяв отримати третій транш від ЄС
В NASA показали, як будують найпотужнішу в історії ракету
В NASA показали, як будують найпотужнішу в історії ракету
Поліція затримала групу вербувальників донорів людських органів
Поліція затримала групу вербувальників донорів людських органів
Військовослужбовцям ЗСУ дозволили носити бороди
Військовослужбовцям ЗСУ дозволили носити бороди
Очільник МЗС Німеччини скасував візит до Іраку, оскільки йому не дозволили відвідати Курдистан
Очільник МЗС Німеччини скасував візит до Іраку, оскільки йому не дозволили відвідати Курдистан
Гройсман прокоментував «розбірки» між бойовиками на Донбасі
Гройсман прокоментував «розбірки» між бойовиками на Донбасі
МЗС відреагувало на черговий «гуманітарний конвой» з Російської Федерації
МЗС відреагувало на черговий «гуманітарний конвой» з Російської Федерації
Іран надасть «консультативну» підтримку єменським хуситам
Іран надасть «консультативну» підтримку єменським хуситам
Очільник Фонду Держмайна: Заяви Луценка – це політична гра оточення Генпрокурора
Очільник Фонду Держмайна: Заяви Луценка – це політична гра оточення Генпрокурора
Новий лідер Зімбабве пообіцяв розвивати в країні демократію
Новий лідер Зімбабве пообіцяв розвивати в країні демократію
Гройсман: ДБР може запрацювати вже через півроку
Гройсман: ДБР може запрацювати вже через півроку
У Перській затоці зламався надсучасний есмінець Британії
У Перській затоці зламався надсучасний есмінець Британії