13 березня 2018 17:51

МВФ не підтримує президентський законопроект про податок на виведений капітал

У МВФ вважають, що прийняття законопроекту може призвести до втрати доходів держбюджету
У МВФ вважають, що прийняття законопроекту може призвести до втрати доходів держбюджету

Міжнародний валютний фонд не підтримує президентський законопроект про заміну податку на прибуток податком на виведений капітал, який передбачає нульову ставку оподаткування частини прибутку, яка реінвестується у бізнес, повідомляє УНІАН.

Про це йдеться в листі голови місії МВФ в Україні Рона ван Родена, опублікованому заступником голови Адміністрації Президента Дмитром Шимківим.

Ми розуміємо, що законопроект може бути скоро направлений в парламент. У зв'язку з цим я хочу скористатися можливістю і ще раз підкреслити, що ми не можемо підтримати перехід до корпоративного податку, який базується на розподілі дивідендів. У нас є серйозні побоювання з приводу втрати доходів [держбюджету – Ред.], які при відсутності компенсаторних заходів підірвуть одну з основних цілей підтримуваної МВФ програми з Україною: забезпечити фіскальну стійкість», – йдеться в листі.

При цьому ван Роден зазначив, що прийняття законопроекту може призвести до втрати доходів держбюджету в розмірі близько 2% ВВП. Пославшись на приклад Естонії, представник МВФ підкреслив, що після ухвалення в цій країні аналогічного законодавства доходи від корпоративних податків впали до 0,7% ВВП до 2% ВВП і відновилися більш ніж через 10 років.

Також у МВФ підкреслили, що заміна податку на прибуток податком на виведений капітал створить мотивацію для акціонерів компаній здійснювати фіктивні переплати по транзакціях, уникаючи таким чином будь-якого оподаткування. При цьому адміністрування нового податку, на думку Фонду, ускладниться, оскільки необхідно буде значно розширити контроль за трансфертним ціноутворенням.

Немає свідчень недостатньої ліквідності в корпоративному секторі, для того щоб виправдати, по суті, програму безвідсоткового публічного фінансування в розмірі близько 2% ВВП щорічно», – зазначив ван Роден.

Раніше Президент України Петро Порошенко запропонував бізнесу компроміси щодо введення податку на виведений капітал і заявив про намір повторно винести законопроект на розгляд Національною радою реформ. За його словами, заміна податку на прибуток новим податком на виведений капітал дозволить посилити економічне зростання і ліквідувати корупційні схеми в адмініструванні податків. У жовтні минулого року Кабінет міністрів підтримав законопроект про введення податку на виведений капітал і направив його на розгляд Національною радою реформ. За словами міністра фінансів Олександра Данилюка, законопроект передбачає, що базою оподаткування для підприємств буде не прибуток, з якої справляється податок, а дивіденди та прирівняні до дивідендів доходи, такі як роялті і відсотки. Пропонується дивіденди оподатковувати за пільговою ставкою 15%, а прирівняні до дивідендів платежі – за ставкою 20% річних.