Як вплинуть результати виборів в Німеччині на Україну?

Як вплинуть результати виборів в Німеччині на Україну? Фото: newsru.co.il
5-відсотковий прохідний бар′єр подолали лише шість політсил

У неділю, 24 вересня, відбулися вибори в німецький бундестаг. У гонці за депутатськими мандатами воювали 42 партії, в тому числі такі екзотичні як Партія захисту тварин, Партія фіолетових або сатирична партія під назвою «Партія». Але 5-відсотковий прохідний бар'єр подолали лише шість політсил.

Німеччина є одним з лідерів Європейського союзу і членом Нормандської четвірки. Тому її позиція на міжнародній арені надзвичайно важлива для офіційного Києва.

Status Quo з'ясував, з якими політичними силами в ФРН доведеться мати справу політичним колам України.

Християнсько-демократичний союз/Християнсько-соціальний союз (ХДС/ХСС)

Результат на виборах - 33,1% голосів.

Кандидат на пост канцлера - Ангела Меркель.

Чисельність партій. ХДС - понад 430 тисяч; ХСС - 143 тисячі осіб.

ХДС - загальнонімецька партія. ХСС - представляє одну з найбільших земель Баварії. На регіональному рівні ХСС висуває своїх кандидатів до земельного парламенту (ландтагу) тільки в Баварії, тоді як ХДС - у всіх інших федеральних землях.

В цілому за майже 70-річну історію існування ФРН політики з блоку ХДС / ХСС очолювали уряд протягом 47 років. У 2005 році канцлером стала Ангела Меркель. Але після виборів 2013 блок ХДС / ХСС сформував урядову коаліцію з Соціал-демократичною партією Німеччини (СДПН).

Електорат

Основний кістяк виборців ХДС / ХСС традиційно складають люди старше 60 років, які регулярно ходять до церкви. Значна частина виборців - сільськогосподарські виробники та самозайняті громадяни. З невеликою перевагою переважають люди без вищої освіти.

Програма

Ангела Меркель демонструє свою прихильність до традиційних цінностей ХДС. Міністр фінансів Вольфганг Шойбле дотримується режиму жорсткої бюджетної політики.

Соціал-демократична партія Німеччини (СДПН)

Результат на виборах - 20,4% голосів.

Кандидат на пост канцлера - Мартін Шульц.

Чисельність. Понад 430 тисяч осіб.

СДПН - найстаріша політична партія країни. У повоєнній Західній Німеччині СДПН стала фактично єдиним значущим представником лівого політичного спектру.

В останній раз член СДПН - Герхард Шредер - очолював уряд Німеччини з 1998 по 2005 рік. З 2013 року СДПН входить в правлячу коаліцію разом з ХДС / ХСС.

Електорат

За СДПН традиційно голосують близькі до профспілок співробітники промислових підприємств. Цю партію стали все частіше підтримувати нові представники середнього класу, орієнтовані на зростання добробуту. Найбільшою популярністю соціал-демократи користуються в густонаселених індустріальних районах Західної Німеччини.

Програма

Центральні теми - соціальна справедливість і освіта. Після того як соціал-демократи виявилися в опозиції в 2009 році, вони послідовно відстоювали ідею введення в Німеччині мінімальної зарплати. Через шість років мінімальний оклад був введений на законодавчому рівні, і на даний момент його розмір становить 8,84 євро на годину.

«Альтернатива для Німеччини» (АДГ)

Результат на виборах - 13,2% голосів.

Співголови - Фрауке Петрі і Йорг Мийте.

Чисельність - 27 тисяч осіб.

Партія була заснована в 2013 році і всього через рік ледь не потрапила в бундестаг. З моменту створення вона пройшла в Європарламент і 12 земельних парламентів Німеччини (всього їх 16). АДГ була заснована євроскептиками з академічних кіл на знак протесту проти виділення мільярдної допомоги для порятунку грецької економіки. «Альтернатива» - єдина партія в Німеччині, яка підтримала як Brexit, так і обрання Дональда Трампа президентом США.

Електорат

Молоді люди з невисоким рівнем освіти і доходів. Серед членів партії лише 15% - жінки. "Альтернативі для Німеччини" вдалося в тій чи іншій мірі забрати голоси виборців майже у всіх великих німецьких партій, крім, хіба що, "зелених". У той же час за партію голосують і ті, хто раніше ніколи не ходив на вибори.

Програма

Партія вважає за необхідне закрити зовнішні кордони Євросоюзу, проводити жорсткий контроль на кордонах Німеччини і побудувати табори для біженців за кордоном, щоб перекрити потік прибуваючих в країну мігрантів. Тих, хто попросив притулку і отримав відмову, повинна чекати швидка і безкомпромісна депортація. А для тимчасово перебувачих в країні іноземців повинні бути створені фінансові умови, які б мотивували їх покинути Німеччину. АДГ наполягає на чільної ролі традиційної німецької культури і відкидає іслам в якості складової частини німецького суспільства.

Вільна демократична партія (ВДП)

Результат на виборах - 10,4% голосів.

Голова - Крістіан Лінднер.

Чисельність - 54 тисячі осіб.

Вільні демократи (до 2015 року називали себе ліберали) з самого заснування ФРН в 1949 році і до 2013 року без перерви засідали в бундестазі. Після катастрофічних для партії виборів 2013 року, коли вільні демократи залишилися за бортом бундестагу, вони помітно додали в активності, і це дало результат.

Електорат

Представники вільних спеціальностей: бізнесмени, лікарі, фармакологи і юристи. Співробітники великих підприємств, не кажучи вже про державних службовців, рідко голосують за цю партію.

Програма

В основі політичної ідеології ВДП - принцип індивідуальної свободи і захист прав громадян. Вимагають зменшення податків, відмови від регулювання фінансових ринків і в цілому зменшення ролі держави.

Партія сповідує проєвропейські переконання.

«Союз-90» / «Зелені»

Результат на виборах - 9,3% голосів.

Співголови - Сімоне Петер і Джем Оздемір.

Чисельність - 60 тисяч чоловік.

«Зелені» - найуспішніший протестний рух в післявоєнній історії Німеччини. У 1993 році об'єдналася з однодумцями зі східнонімецького руху «Союз-90». Міжнародну популярність партія придбала в кінці 1990-х, коли стала «молодшим партнером» по коаліції в уряді соціал-демократа Герхарда Шредера. Тоді «зелені» змогли призначити кілька міністрів, в тому числі міністра закордонних справ Йошку Фішера.

Електорат

Головний оплот «зелених» - жителі великих міст на заході Німеччини, особливо міст університетських. Вони заробляють вище середнього і працюють в сфері послуг або освіти. Виборці «зелених» з кожним роком стають старшими - зараз менше 10 відсотків з голосуючих за цю партію молодше 35 років.

Програма

Політологи поділяють політичні крила партії на «реалістів» і «фундаменталістів». Якщо перші є прихильниками «реальної політики» і готові до компромісів в ім'я участі у правлячій коаліції, то другі дорожать близькістю до контркультурним корінням руху і не готові йти на поступки.

Ліва партія

Результат на виборах - 8,9% голосів.

Співголови - Катя Кіппінг і Бернд Ріксінгер.

Чисельність - Більше 58 тисяч людей.

Ліва партія була створена в червні 2007 року. Жодного разу не входила в правлячу коаліцію в бундестазі. У той же час на рівні федеральних земель ліві входять в кілька правлячих коаліцій.

Електорат

Переконані прихильники лівих із східнонімецьких земель, вихідці з робітничого середовища, найчастіше з невеликим доходом і невисоким рівнем освіти. У Західній Німеччині лівих підтримує переважно протестний електорат, який розчарувався в традиційних партіях.

Програма

Ліві є найбільшою опозиційною фракцією в бундестазі і єдиною партією, яка виступає проти будь-яких військових місій бундесверу за кордоном. Також вимагають розпуску НАТО і підвищення розміру мінімальної зарплати в ФРН до 12 євро на годину.

Деякі політологи досі вважають цю силу радикальною партією, кінцева мета якої полягає в поваленні капіталістичного ладу. Однак самі ліві стверджують, що виступають лише за посилення ролі держави в регулюванні ринкової економіки.

За підсумками виборів партія-лідер (або коаліція партій) повинна сформувати новий уряд на чолі з канцлером. Сенсацій не сталося. Всі експерти і соцопитування пророкували лідерство чинному канцлеру ФРН 63-річній Ангелі Меркель. Жінка-політик, яка займає пост глави уряду з 2005 року, отримала шанси пройти на четвертий термін і зберегти пост до 2021-го.

Її партія - блок християнських демократів і християнських соціалістів (ХДС / ХСС) - набрала найбільше голосів - 33%. На 12 пунктів від неї відстає Соціал-демократична партія (СДПН) Мартіна Шульца, яка заявила про те, що відправляється в опозицію. Це означає, що  коаліція ХДС / ХСС і СДПН, що існувала з 2013 по 2017 роки, стає історією, а команді Меркель доведеться шукати нових партнерів.

Чинний канцлер допустила формування коаліції з Вільною демократичною партією (ВДП) і «Зеленими». Паралельно з цим Меркель заявила, що і з опозиційними соціал-демократами теж будуть вестися переговори.

Офіційний Київ насамперед турбує, наскільки можливі зміни зовнішньополітичного курсу ФРН. Так як Ангела Меркель, судячи з усього, залишиться канцлером Німеччини, то політика Берліна щодо України значних змін не зазнає. Німеччина продовжить підтримувати два пункти по Донбасу - мирне врегулювання і територіальну цілісність України. З приводу санкцій проти РФ позиція ФРН, швидше за все, теж залишиться колишньою. ХДС виступає за збереження тиску на Росію. Можливі партнери по коаліції - голова «Зелених» Джем Ездемір і лідер лібералів Лінднер - в інтерв'ю DW говорили навіть про можливість посилення санкцій.

Однак в цілому партії Німеччини, які можна було б вважати проукраїнськими, втратили третину голосів. А партії, які умовно можна було б віднести до проросійських, або виступаючих проти санкцій - АДГ і «ліві», - в сумі мають більше 20%, і цей факт ігнорувати буде досить проблематично. Тому офіційному Києву доведеться проявити  мистецтво дипломатії, щоб відстояти за собою право перебувати на німецькому політичному порядку денному.

До речі, успіх АДГ привів до протестів у великих містах Німеччини, які почалися у неділю ввечері .

Близько 700 осіб зібралися на Александерплац в Берліні з плакатами і гаслами проти АДГ.

«Альтернатива для Німеччини» отримала близько 13% голосів на виборах, що дозволить їй зайняти 94 з 709 крісел в новому парламенті.

Протестуючі проти АДГ зібралися біля штабу партії, яка святкувала свій рекордний результат на виборах. Натовп викрикував гасла: «Расизм - не альтернатива», «АДГ - купка расистів» і «Наці, йдіть!».

Поліція Берліна контролювала ситуацію, щоб не допустити вуличних зіткнень. В Твіттері столичної поліції з'явилося повідомлення про те, що в деяких офіцерів потрапили камені і пляшки, якими кидалися протестувальники.

Протести проти «Альтернативи для Німеччини» пройшли також в Кельні, Франкфурті, Мюнхені, Дрездені та інших великих містах.

Схожi новини
Очільники восьми МЗС закликали Росію звільнити українських політв′язнів Очільники восьми МЗС закликали Росію звільнити українських політв′язнів
Очільники восьми МЗС закликали Росію звільнити українських політв′язнів Вісім міністрів закордонних справ заявили, що не визнають претензії Росії щодо окупованого українського Криму і продовжують засуджувати незаконну анексію півострова.
Свiт
США звинуватили Росію в кібератаках на свою енергосистему США звинуватили Росію в кібератаках на свою енергосистему
США звинуватили Росію в кібератаках на свою енергосистему Адміністрація Президента США Дональда Трампа в четвер повідомила, що влада РФ стоїть за кібератаками на американську енергосистему, вперше публічно звинувативши Москву в спробах вплинути на енергетичну інфраструктуру.
Свiт
Очільник МЗС Великобританії: Наказ про застосування хімзброї, найімовірніше, віддав Путін Очільник МЗС Великобританії: Наказ про застосування хімзброї, найімовірніше, віддав Путін
Очільник МЗС Великобританії: Наказ про застосування хімзброї, найімовірніше, віддав Путін Міністр закордонних справ Великобританії Борис Джонсон заявив, що найімовірніше наказ про застосування нервово-паралітичної речовини на території Великобританії віддав особисто Президент РФ Володимир Путін.
Свiт
Останнi новини
Стало відомо, чому росіянам не дали проголосувати в Україні
Стало відомо, чому росіянам не дали проголосувати в Україні
Завершилося віче на Майдані Незалежності щодо імпічменту Порошенка
Завершилося віче на Майдані Незалежності щодо імпічменту Порошенка
19 березня на українців чекають снігопади та хуртовини
19 березня на українців чекають снігопади та хуртовини
Гройсман: «Газпром» так чи інакше виплатить Україні усі кошти
Гройсман: «Газпром» так чи інакше виплатить Україні усі кошти
В результаті пожеж в Україні з початку року загинуло понад 600 осіб
В результаті пожеж в Україні з початку року загинуло понад 600 осіб
Гвоздик завоював «тимчасовий» чемпіонський пояс WBC у напівважкій вазі
Гвоздик завоював «тимчасовий» чемпіонський пояс WBC у напівважкій вазі
У центрі Києва зібралися учасники акції проти російських «виборів» президента
У центрі Києва зібралися учасники акції проти російських «виборів» президента
Президент України здійснить державний візит в Кувейт і Катар
Президент України здійснить державний візит в Кувейт і Катар
У МЗС попередили щодо провокацій в Україні у зв’язку з виборами в РФ
У МЗС попередили щодо провокацій в Україні у зв’язку з виборами в РФ
Вибори в РФ: що відбувається в Києві, Харкові та Одесі?
Вибори в РФ: що відбувається в Києві, Харкові та Одесі?
Збірна України посіла 6 місце на Паралімпіаді
Збірна України посіла 6 місце на Паралімпіаді
Україна надіслала до ООН офіційні звернення щодо незаконних виборів у Криму
Україна надіслала до ООН офіційні звернення щодо незаконних виборів у Криму
СБУ примусово повернула до РФ працівницю телеканалу «Россия-24»
СБУ примусово повернула до РФ працівницю телеканалу «Россия-24»
Жданов: Україна – один із лідерів художньої гімнастики в світі
Жданов: Україна – один із лідерів художньої гімнастики в світі
СБУ видворила за межі України кримінального «авторитета»
СБУ видворила за межі України кримінального «авторитета»
Учені пояснили, що робить людей трансгендерами
Учені пояснили, що робить людей трансгендерами