13 лютого 2018 19:11

Загадковий міжзоряний астероїд Оумуамуа в минулому зазнав зіткнення

Так, ймовірно, виглядає Оумуамуа
Так, ймовірно, виглядає Оумуамуа

У минулому міжзоряний астероїд Оумуамуа міг зазнати зіткнення з планетезималлю. Це пояснює його незвичайний період обертання, повідомляється в дослідженні, опублікованому в журналі Nature. Крім того, з'ясувалося, що одна зі сторін небесного тіла забарвлена в червоний колір, повідомляє видання «N+1».

У жовтні минулого року обсерваторія PANSTARRS 1 зареєструвала міжзоряну комету С/2017 U1, яка згодом виявилася астероїдом. Об'єкт, що отримав назву Оумуамуа (з гавайського «розвідник» або «посланець здалеку»), прилетів у Сонячну систему з міжзоряного простору. Про це свідчить орбіта небесного тіла, яке рухається зі швидкістю близько 26 кілометрів на секунду. Цікаво, що Оумуамуа також відрізняється незвичайною сигароподібною формою. Його довжина становить близько 230 метрів, а діаметр – 35 метрів.

З жовтня минулого року група вчених під керівництвом Уеслі Фрейзера аналізувала зміни яскравості міжзоряного астероїда. Дослідники помітили, що швидкість руху Оумуамуа навколо своєї осі була мінливою – період обертання коливався від 6,9 до 8,3 годин. Це нехарактерно для більшості дрібних астероїдів та інших об'єктів. Щоб пояснити незвичайну поведінку небесного тіла, астрономи побудували комп'ютерну модель.

Симуляція показала, що вісь обертання Оумуамуа, швидше за все, не збігається з його головними осями інерції, в результаті чого астероїд перекидається. Розрахунки показали, що небесне тіло обертається таким чином вже близько мільярда років. На думку вчених, це може означати, що в минулому астероїд зіткнувся з іншим об'єктом, імовірно планетезималлю, коли обертався навколо іншої зірки. Автори роботи припускають, що він продовжить перекидатися і після того, як покине Сонячну систему.

Колір Оумуамуа також змінювався між замірами. Спочатку спектр об'єкта виявився дещо червонуватим, але зовсім не таким червоним, як у більшості об'єктів у зовнішній частині Сонячної системи – в поясі Койпера. Потім він став змінюватися, і астрономи помітили, що це корелювало з обертанням небесного тіла. Вчені дійшли висновку, що одна зі сторін «міжзоряного гостя» забарвлена в червоний колір, в той час як три інші мають нейтральний колір, наприклад, брудного снігу.

У минулому декому здалася підозрілою витягнута форма Оумуамуа – вона вважається властивою для міжзоряних космічних кораблів. Щоб визначити природу міжзоряного об'єкта, було вирішено провести спостереження за допомогою радіотелескопів, які беруть участь у проекті Breakthrough Listen – програмі пошуку слідів позаземних технологічних цивілізацій. На сьогодні спостереження за міжзоряним астероїдом Оумуамуа в пошуках слідів інопланетної цивілізації не дали результату.