Біометрична історія: чи планує Україна обмежити в’їзд росіянам?

Біометрична історія: чи планує Україна обмежити в’їзд росіянам? Фото:
Вперше в Україні на порядку денному питання щодо реального посилення контролю на усіх кордонах

Після трьох років неоголошеної війни та нападу на нашу країну російських військ, вперше в Україні на порядку денному питання щодо реального посилення контролю на усіх кордонах. А надто на межі між Україною та Росією.

По факту – 2295 кілометрів. Це найдовший кордон у Європі. Нині на рубежі України та РФ діє 31 пропускний пункт. Щороку через них проїжджають близько восьми мільйонів українців і мільйон росіян. Скільки потрапляють до нашої країни нелегалів на відрізку у 409 неконтрольованих кілометрів, нікому не відомо.

 

Примара візового режиму з РФ

Від 1997 року між урядами України і Росії діє Угода про безвізові поїздки. При чому довгий час з обох боків люди могли перетинати державний кордон за внутрішніми паспортами. Росіяни користувалися таким правом до січня 2015 року.

Після початку війни на Сході за безпосередньої участі Російської Федерації українські можновладці кілька разів заявляли про необхідність обмеження та контролю поїздок росіян. Все почалось із гучних заяв про введення візового режиму з Росією. Але далі слів справа не заходила. Спочатку Кабмін говорив про денонсацію, згодом ініціативу перехопив парламент. Там навіть була зареєстрована постанова-звернення до Кабміну авторства 21 нардепа про введення візового режиму з РФ. Документ міцно застряг у профільному комітеті. Міністерство закордонних справ, Служба безпеки України та прикордонники вносили свої правки. Згодом було рекомендовано внести документ на голосування. Але у 2016-му депутати так і не мали можливості висловитися щодо питання візового режиму з країною-агресором. Очевидно, народні обранці просто не назбирали би потрібної кількості голосів.

Варто сказати, що тоді найбільше критикували депутатську ініціативу саме у МЗС. Одним з аргументів дипломатів було те, що запровадження віз спричинить необхідність збільшити кількість українських представництв у Росії. А це дорого та невиправдано. Окрім того, РФ обов’язково зробить крок у відповідь і теж запровадить візи для українців. Тоді кількість консульств РФ на території нашої країни теж зросте. До одного посольства у Києві та трьох консульств у Львові, Одесі та Харкові додадуться ще. А це вже збільшення іноземних агентів.

Ще одне зауваження було пов’язане з тим, що на рівень безпеки візи суттєво не вплинуть, адже «небажані елементи» потраплятимуть в Україну крізь вже згаданий неконтрольований кордон на території Луганської та Донецької областей.

І останній аргумент дипломатів полягав у тому, що візи значно ускладнять перетин кордону, що сприятиме підвищенню соціальної напруги. Іншими словами – ми нашкодимо приблизно 4 мільйонам українців, які подались на заробітки до РФ. Хтось з депутатів навіть припустив, що Росія здатна у відповідь на візові закиди розірвати дипломатичні відносини.

Зараз у парламенті упевнені, що голоси за візовий режим для росіян знайдуться. Складність в іншому – забезпечити його технічне впровадження. Але краще шукати інші шляхи.

Нині про соціальну напругу вже не говорять. Хоча з візами і вирішено зачекати. Навіть не зважаючи на те, що міністр Павло Клімкін вже не виступає з різкими заявами проти. Дипломат зазначає, що потрібен чіткий підхід і бачення того, що буде після введення віз.

Звичайне введення віз не дасть того ефекту, якого ми прагнемо, – відповів Клімкін на запитання депутатів у парламенті минулої п’ятниці. – Навпаки, він створить значні проблеми в контексті того, що Росія скористається цими проблемами. Чи скористається для того, аби робити як провокації, так і свідому політику обмеження для громадян України, які проживають на окупованій території, на території окупованого Криму, пересуватися на території України, – сказав Клімкін.

 

Біометричний фільтр для іноземців

Натомість нещодавно Рада національної безпеки і оборони України під головуванням Президента Петра Порошенка вирішила посилити контроль за перетином державного кордону України для усіх громадян інших держав. Для них, зокрема, і росіян буде запроваджено біометричний контроль.

«Ми маємо зняти біометричні дані, включаючи відбитки пальців, цифрову фотографію. Це значно посилить можливості для боротьби з тероризмом», - сказав Петро Порошенко.

Пізніше секретар РНБО Олександр Турчинов потрактував зі згадуванням назви одної з держав: «Для захисту країни від проникнення на її територію терористів, диверсантів, шпигунів, злочинців та нелегальних мігрантів було доручено запровадити в’їзд до України за біометричними паспортами, а також обов’язкове зняття біометричних даних, насамперед, відбитків пальців, для громадян РФ та інших країн і осіб без громадянства - крім держав, з якими Україна має відповідні угоди». А подібних угод про біометрику у України ще нема.

Подробиці впровадження проекту поки не розголошуються. Не відомо, яку інформацію про себе та у які терміни треба буде подавати іноземцям, хто оброблятиме її, та коли буде готове рішення. Натомість зрозуміло, що Україні на забезпечення цього рівня безпеки потрібні чималі кошти. Аби стало технічно можливо знімати відбитки пальців та інші біометричні дані на усіх прикордонних пунктах, Кабмін має додатково виділити Держприкордонслужбі 300 мільйонів гривень. Ще стільки ж у РНБО просять скерувати на посилення технічного захисту кордону.

Розглядається можливість, що онлайн-регістрація може бути платною. Нині говорять про 50-100 гривень з людини за заповнення форми в Інтернеті. Ці гроші спрямують на відшкодування витрат на закупівлю додаткового обладнання і створення нової бази даних.

Відомо, що подібна система реєстрації працює, наприклад, у США. Для безвізового в’їзду до цієї країни треба заповнювати анкету та отримувати дозвіл електронної системи авторизації подорожей ESTA. У США це необхідно робити не пізніше, ніж за 72 години до дати вильоту, та платити $14. Без проходження цієї процедури у в’їзді в Штати буде відмовлено. Подібна система діє і у Канаді.

Звісно, Росія вже сприйняла плани України щодо посилення контролю на кодоні на свою адресу. Ще б пак! Тема можливого візового режиму з РФ або ж інші обмеження щодо в’їзду-виїзду громадян цієї країни – тема для дискусій та спекуляції. «Із-за порєбріка» вже лунають заяви про кроки у відповідь. «Це, по суті справи, встановлення візового режиму між нашими країнами, і його упаковка принципового значення не має», - заявив перший заступник голови комітету Ради федерації з оборони й безпеки Франц Клінцевіч.

 

На думку громадян РФ

Я вважаю, що з боку України це дуже м’який захід», - говорить нам краснодарський правозахисник, який проживає останні кілька років в Україні, Міхаїл Савва.

Він емігрував на початку 2015 року, побоюючись нового кримінального переслідування на Батьківщині. Ми запитали його про те, яким чином запропоновані нововведення в Україні можуть вплинути на потік росіян на в’їзд та виїзд на територію України.

«Обов’язкова біометрія стає загальносвітовим трендом, - продовжує він. - Тому навіть якщо би не було військових дій на Сході України, якби влада РФ не втручалась у внутрішні справи України, це можна було б розглядати як цілком адекватний хід. Як це позначиться на росіянах? Справа у тому, що біометрика нині є далеко не у всіх громадян Росії. Її впровадження почалось давно, але цей процес спочатку буд достатньо складним та дорогим. Тому, можливо, це викличе труднощі, але для окремих людей, які ще не отримали біометричні паспорти в РФ. Якщо вони потребують поїздок в Україну, то люди оформлять собі біометричні паспорти та їздитимуть. Цей засіб контролю з боку України дуже м’який, але, думаю, влада в Україні розуміє, що жорсткі обмеження щодо конкретно росіян призведуть до кроків у відповідь з боку РФ. І це вдарить по Україні дужче. Звернемося до простої статистики – щороку в Україну в’їжджає близько мільйону росіян, і цей потік впав приблизно вдвічі від початку війни, а українців виїжджає – біля чотирьох. Тобто кроки у відповідь з боку РФ вдарять по українцях принаймні у чотири рази сильніше. Нині я не думаю, що нещодавно озвучені кроки призведуть до зменшення потоку росіян в Україну. Набагато більше на їх настрій – їхати чи ні в Україну – впливає телебачення, яке постійно розповсюджує страшилки про те, як в Україні жахливо та небезпечно. І саме цей фактор, перш за все, призвів до зменшення кількості в’їздів росіян».

Росіянин упевнений, що і попередня реєстрація через Інтернет також не створить проблем для тих, хто час від часу їздить за кордон. «Інтернет є у всіх людей з цієї категорії. Так, кількість користувачів Інтернету серед росіян не така велика, але треба розуміти, що люди, у яких є Інтернет – це ті ж, хто має закордонні біометричні паспорти, і які хочуть мандрувати світом. А надто у РФ йде впровадження системи електронного уряду, налагоджується система дистанційного вирішення громадянами своїх проблем. Тож використання Інтернету – не новина», - переконаний Савва.

Я не можу оцінювати кроки України як добро чи зло, тому що диявол, як відомо, ховається у деталях. Нам не відомо, яка буде процедура перетину кордону для біженців – чи можна буде, як і раніше, попросити притулку прямо на кордоні», – говорить громадянка Росії Юлія Архіпова.

Дівчина також живе в Україні та є керівником проекту про еміграцію з РФ EmigRussia.org. Юлія теж розглядає рішення РНБО щодо можливого його застосування на прикладі росіян.

«Зрадію, якщо запрошення з українського боку, за якими нині в’їжджають усі росіяни, можна буде завантажити у нову базу даних, – говорить вона. – А то на практиці прикордонник може відмовити у в’їзді будь-кому, а потім сказати, що ніякого запрошення йому ніхто не показував, що оскаржити неможливо. А надто я постійно чую, як процвітає корупція на кордоні, скільки коштує в’їхати до України без запрошення та на якому пункті скільки треба заплатити. І це відбувається не так, аби ніхто про подібні випадки не знав. Це такий собі секрет Полішинеля. Специфіка прикордонних пунктів у тому, що вони далеко від великих міст та працюють, на відміну від правозахисних організацій, цілодобово. Тож громадський контроль не може здійснюватися цілодобово. До того ж прикордонні пункти закриті від такого контролю. І якщо нова система дозволить зробити систему пропуску більш прозорою та зрозумілою, було б добре. Але якщо корупційні ризики зберігатимуться, а в’їзд росіянина в Україну, як і раніше, буде такою собі російською рулеткою – пустять чи ні, тоді це погано».

Найголовніше зараз питання – не можливе обмеження в’їзду росіян на територію України, а нічим не вмотивовані відмови, – зазначає політолог Савва.

«Вони – так звана, друга лінія захисту, коли у людини є всі обґрунтування приїхати, ніяких офіційних обмежень щодо візиту нема, але їй відмовляють. І це проблема. Це створює ситуацію певної невизначеності. Мені відомі випадки, коли у в’їзді в Україну відмовляли російським правозахисникам, які ні у чому негожому не були помічені. А надто це були люди, які насправді займаються захистом прав людини, що у Росії є однією з форм боротьби з режимом. Я би хотів аби нові офіційні обмеження знизили кількість невмотивованих відмов», – говорить він.

Міхаїл Савва говорить, що його особистий випадок приїзду в Україну нетиповий. «У мене просто не було іншого варіанту, оскільки на той час мені загрожував новий арешт, друге ув’язнення, була порушена вже друга карна справа. А оскільки я відбував перше покарання умовно, то не мав закордонного паспорту, тож Україна була єдиною країною, куди я міг заїхати з внутрішнім. І я скористався цією можливістю. Потім я отримав український статус біженця, та відмовився від американського статусу біженця. Зазвичай Україну політичні не обирають. А надто на сайтах, які орієнтовані на виїзд з РФ росіян, написано: «Україна не бажана країна для еміграції». І це насправді так».

Архіпова розповідає історію, як в Україну нещодавно не пустили російського правозахисника.

Прикордонники дуже рідко пояснюють, чому забороняють в’їзд, - продовжує вона. - Зазвичай у відповідних паперах пишуть, що мета поїздки не підтверджена. На практиці ж ви просто могли не сподобатися прикордоннику. Зараз ми намагатимемося якось оскаржити одну з відмов у в’їзді».

«Українські прикордонники не захотіли пускати до України правозахисника на захід Освітнього дому прав людини в Чернігові. Фінансував цей захід Норвезький гельсінський комітет. Людині відмовили за досить дивним приводом, те, що мета поїздки повністю підтверджувалась, прикордонників не хвилювало», - каже Архіпова.

У прикордонній службі констатують, що за п’ять місяців цього року через український кордон не пропустили 2,3 тисячі росіян, у 2016 році - 5,8 тисячі, у 2015-му - 10,6 тисячі. «Причина: не підтвердження мети поїздки та порушення правил перебування на території України», - пояснює речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко.

Яким чином запровадження нових правил перетину кордону з Україною вплине на іноземних громадян, зокрема, пересічних власників паспортів РФ, можна прогнозувати. Але говорячи про питання безпеки, варто згадати, що Європейський Союз, який нещодавно надав нам безвіз, хоче бути упевненим, що влада України дотримується обіцянки щодо управління міграцією та контролю за кордонами. А надто в умовах війни на Сході.

 

Автор: Тетяна Катриченко

Останнi новини
Останнi новини
Франция - чемпион мира по футболу-2018
Франция - чемпион мира по футболу-2018
Трамп предложил премьеру Британии судиться с ЕС
Трамп предложил премьеру Британии судиться с ЕС
На Донбассе заминировано 7 тысяч гектаров земли - Геращенко
На Донбассе заминировано 7 тысяч гектаров земли - Геращенко
Израиль и ХАМАС договорились о перемирии
Израиль и ХАМАС договорились о перемирии
Дональд Трамп хочет просидеть в президентском кресле два строка
Дональд Трамп хочет просидеть в президентском кресле два строка
Россия грозит украинскому боксеру Усику судом при срыве боя в Москве
Россия грозит украинскому боксеру Усику судом при срыве боя в Москве
МИД Украины будет платить американским юристам по $1 тыс. в час за иски против РФ
МИД Украины будет платить американским юристам по $1 тыс. в час за иски против РФ
В Черниговском СИЗО нашли заключенного с перерезанным горлом
В Черниговском СИЗО нашли заключенного с перерезанным горлом
Осужденного в Крыму украинца Панова увезут в РФ - правозащитники
Осужденного в Крыму украинца Панова увезут в РФ - правозащитники
Конкурс на занятие должностей в ГБР под угрозой срыва
Конкурс на занятие должностей в ГБР под угрозой срыва
В Хельсинки проходят акции сторонников и противников встречи Трампа и Путина
В Хельсинки проходят акции сторонников и противников встречи Трампа и Путина
Порошенко: автокефальная церковь - вопрос украинской независимости
Порошенко: автокефальная церковь - вопрос украинской независимости
Харьков: задержан водитель, сбивший насмерть ребенка в коляске
Харьков: задержан водитель, сбивший насмерть ребенка в коляске
В Киеве проходит глобальная акция в поддержку политузника Сенцова
В Киеве проходит глобальная акция в поддержку политузника Сенцова
Горняки просидели 6 часов в обесточенной луганской шахте
Горняки просидели 6 часов в обесточенной луганской шахте
Twitter заблокировал аккаунты, связанные с российской разведкой
Twitter заблокировал аккаунты, связанные с российской разведкой