Чому прес-конференція Порошенка лишила гіркий осад?

Чому прес-конференція Порошенка лишила гіркий осад? Фото:tsn.ua
Прес-конференція Порошенка

Після майже річної паузи президент Петро Порошенко зважився на велику прес-конференцію. Хтозна, можливо, Петро Олексійович зволікав би ще із таким заходом, але підвернулась «переможна» нагода – Європейський Союз погодив Україні безвізовий режим. Тому 14 травня на зеленій галявині Адміністрації президента зібралось близько 200 журналістів.

Більшість представників ЗМІ були войовничо налаштовані. Майже в усіх акул пера й мікрофону було бажання загнати Петра Порошенка у глухий кут «гострими» запитаннями. А таких запитань за 11 місяців з моменту останньої прес-конференції президента (відбулася 3 червня 2016 року, авт.) у журналістів накопичилось вдосталь. Але, на жаль, так сталось, що у «капкан» політтехнологів президента потрапили самі журналісти. Та й сам президент, якщо вникати в суть його відповідей, на своєму прикладі довів, що його зламала «система». 

Засвічені запитання і перехід на «ти»

На прес-конференції Петро Порошенко відчував себе володарем ситуації. Жодне із запитань, яке на перший погляд, здавалося, мало зачепити президента за живе, не вразило в ціль. Гарант грав на випередження, вдало відбивав журналістський натиск. Чому так сталося? По-перше, підіграли президентові самі журналісти. Ні, узгодження запитань, як це було за часів президента Віктора Януковича, не було. Представники команди Порошенка нікому не телефонували і не запитували: а яке питання ви будете ставити на прес-конференції? Журналісти «засвітили» свої запитання у інший спосіб – на своїх сторінках у соцмережах. Приміром, шеф-редактор видання «Лівий берег» Соня Кошкіна ще з місяць назад написала на своїй сторінці у Фейсбуці, що при нагоді запитає у Порошенка про бажання балотуватись на другий термін і про підготовку змін до Конституції, які мать перерозподілити повноваження у владному трикутнику: президент-уряд-парламент. Про це й запитала 14 травня. Трубили про своє потенційне запитання й представники «Української правди». Звичайно, вони цікавилися ходом розслідування вбивства Павла Шеремета. Поставити питання про футболку сина з надписом Russia й авторську програму першої леді країни Марини Порошенко на телеканалі Ріната Ахметова порадила колегам ведуча однієї з програм на «Еспресо» Марина Данилюк-Ярмолаєва.

Для політтехнологів президента стало справою техніки напередодні прес-конференції промоніторити сторінки журналістів, зібрати ці запитання й підготувати шефові «заготовки» з гарними відповідями.

Вкотре Петро Порошенко вдало обкатав і прийом підлещування до журналістів. Почувши неприємне запитання й відчуваючи натиск, він вмикав режим «доброго приятеля». У спілкуванні з журналістом переходив на «ти», лестив, згадуючи давні приятельські стосунки із ним (нею), запрошував до себе в Адміністрацію на душевну розмову. І це спрацьовувало. Журналісти втрачали пильність і дозволяли президенту переводити відповідь на запитання в іншу площину.

Запитували про чорне, відповідав про біле

А маніпулював Петро Порошенко з відповідями дуже часто. На кожне друге питання журналісти так і не отримали відповіді по суті. Щоб не бути голослівними, пройдемось запитаннями й відповідями президента.

У президента запитали, чи слухав він «плівки Онищенка» і що про них думає. Порошенко, не моргнувши оком, «зізнався», що «не слухав і не збирається цього робити». А далі на декілька хвилин затягнув пісню про злочинця-депутата, котрий утік від кримінальної відповідальності за кордон. Невже, правда? Невже не слухав? Мало віриться. У кулуарах Верховної Ради представники БПП розповідали журналістам, що на одній із зустрічей «стратегічної сімки» в Адміністрації президента обговорювались «плівки Онищенка» (записи розмов народного депутата Олександра Онищенка з президентом та його найближчими соратниками стосовно підкупу народних депутатів та інших підкилимних домовленостей, авт.), випрацьовувався алгоритм реагування на них. Вирішили ігнорувати відвертості Онищенка, ставити ці записи під сумнів. І ще один цікавий момент. Закінчуючи відповідь на це питання, Порошенко порадив Онищенку приїхати в Україну й розповісти правоохоронним органам про корупційні домовленості: «хто давав, кому давав, за що давав…» Тобто, Порошенко в курсі, про що йдеться в «плівках Онищенка».

Лукавив президент і коментуючи надприбутки свого Міжнародного інвестиційного банку. Спочатку він округлив очі й заявив, що вперше чує, що МІБ у минулому році збільшив прибуток на 278%. А потім «проколовся» і сказав, що цікавився цієї тенденцією і прибуток банку не такий вже великий, як про це кажуть і пишуть журналісти.

Гарант Конституції лавірував, відповідаючи на питання про бажання балотуватись на другий президентський термін. Якщо відкинути словоблуддя, то Порошенко засвідчив, що піде на другий термін і навіть не посоромився (правда, на прохання іншого журналіста, авт.) зробити коротку рекламу собі й своїм досягненням на посту президента.

«З’їхав» Петро Порошенко і з запитання про те, чому його дружина Марина Порошенко вирішила вести авторську програму на телеканалі «Україна» – телеканалі, який належить олігарху Рінату Ахметову, котрий свого часу сприяв окупації частини Донецької області.

У нас дуже демократичні відносини в родині. Вона (Марина, авт.) веде активну громадську діяльність, і щодо того, що вона збирається знімати цикл передач, не політичних абсолютно, вона зі мною не радилась. Я подивився анонс – мені сподобалось», – так відповів Порошенко. І ні слова про Ахметова.

За принципом «я не я, і хата не моя» Петро Порошенко відповів на запитання, із якого добра-дива його син Михайло хизувався в британському коледжі футболкою з надписом Russia. Очільник держави пояснив, що син невдало пожартував і отримав за це на горіхи.

Жодної критики не витримувала відповідь президента і стосовно того, чому його діти навчаються не в Україні, а в елітних коледжах за кордоном.

Щоб не відучували себе мажорами», – заявив Порошенко.

Якщо проаналізувати відповідь президента на питання стосовно позбавлення народного депутата Андрія Артеменка та колишнього радника екс-очільника Одеської ОДА Олександра Боровика українського громадянства, то варто розпустити (перетрясти) СБУ або притягнути до відповідальності самого Гаранта. Адже Порошенко стверджував, що позбавив цих осіб українських паспортів законно, оскільки вони мали громадянства інших країн (Артеменко – Канади, Боровик – Німеччини, авт.). Виникає зустрічне запитання: а на яких законних підставах Порошенко в 2014-му надав цим людям українське громадянство? Або президент сам порушив закон, знаючи про інші громадянства Артеменка і Боровика, або недопрацювала СБУ!

Дещо лицемірно виглядали відповіді президента і щодо «справи Павла Шеремета». Порошенко стверджував, що з убитим журналістом мав теплі дружні відносини й контролює перебіг розслідування цього резонансного вбивства. Але… У його словах звучала неприкрита агресія, коли журналісти фактажно озвучували проколи поліції та генпрокуратури у цій справі. Неприємно було чути, коли Петро Порошенко переконував журналістів, що правоохоронці не «знищували речові докази» у цій справі (коли через декілька годин після підриву автомобіля Шеремета начисто вимили увесь асфальт на місці вбивства, авт.), а це просто пожежні піною гасили займання авто.

Із наступною прес-конференцією Петро Порошенко пообіцяв не зволікати. Сподіваємось, що наступного разу відповіді президента будуть більш чесними й менш маніпулятивними, а журналістам стане сили волі й мужності не сприяти очільнику держави перетворювати прес-конференції на фарс.

 

Автор: Олена Пономарчук

Теги: Порошенко
1573
Останнi новини
Останнi новини
Українка встановила рекорд, зібравши найбільшу колекцію зубної пасти
Українка встановила рекорд, зібравши найбільшу колекцію зубної пасти
В Україні зменшилися черги за біометричними паспортами
В Україні зменшилися черги за біометричними паспортами
Слова Трампа обурили КНДР
Слова Трампа обурили КНДР
Аваков роз’яснив, як замовити довідку про несудимість онлайн
Аваков роз’яснив, як замовити довідку про несудимість онлайн
Коли перші колонізатори заселять Місяць?
Коли перші колонізатори заселять Місяць?
Вчені винайшли велику бездротову «зарядку»
Вчені винайшли велику бездротову «зарядку»
Як вплинуть результати виборів в Німеччині на Україну?
Як вплинуть результати виборів в Німеччині на Україну?
На окуповану територію прибули російські безпілотники
На окуповану територію прибули російські безпілотники
Стало відомо, за що вбили голову «Київобленерго»
Стало відомо, за що вбили голову «Київобленерго»
$1,3 млрд. від розміщення єврооблігацій вже зайшли в Україну
$1,3 млрд. від розміщення єврооблігацій вже зайшли в Україну
В жовтні Гриневич зустрінеться з міністром людських ресурсів Угорщини
В жовтні Гриневич зустрінеться з міністром людських ресурсів Угорщини
Запрацював перший енергоблок Південно-Української АЕС
Запрацював перший енергоблок Південно-Української АЕС
Австралія створить власне космічне агенство
Австралія створить власне космічне агенство
ЗСУ беруть участь у військових навчаннях Вишеградської четвірки
ЗСУ беруть участь у військових навчаннях Вишеградської четвірки
Стало відомо, яким став врожай 2017 року
Стало відомо, яким став врожай 2017 року
Facebook і Microsoft проклали кабель на дні океану
Facebook і Microsoft проклали кабель на дні океану