Фінішна пряма конкурсу до Верховного Суду: 30 «друзів» Вищої ради правосуддя

Фінішна пряма конкурсу до Верховного Суду: 30 «друзів» Вищої ради правосуддя Фото:
ВРП розпочала розгляд кандидатів до Верховного Суду

Остання битва у конкурсі на посади суддів Верховного Суду – це розгляд кандидатур Вищою радою правосуддя. Впродовж восьми днів колегіальний орган розглядатиме по 16 кандидатур щоденно. Серед 120 кандидатів є 30, хто отримав «мітку» від ГРД і кого пропустила далі Вища кваліфікаційна комісія суддів. Наразі розпочинається найцікавіше: яку оцінку діям кандидатів дасть ВРП…


Під час конкурсу було безліч дискусій щодо доброчесності та недоброчесності кандидатів. Водночас, в офісі представництва ЄС в Україні зазначають, що незалежність та професійність – основні критерії, за якими ВРП має рекомендувати Президенту переможців конкурсу. Також там нагадують, що Верховний Суд може почати роботу не в повному складі, і це не є проблемою: «Високі вимоги можуть привести до того, що цього року будуть заповнені не всі з передбачених 120 місць», - зауважують в ЄС.
Аби новий Верховний Суд розпочав роботу, на цьому етапі достатньо затвердити 65 суддів.


Наприкінці липня Вища кваліфікаційна комісія суддів (ВККС) передала до ВРП матеріали щодо внесення подання Президенту про призначення 120 суддів, які перемогли у конкурсі. Тридцять з них мають негативні висновки Громадської ради доброчесності.


Перші співбесіди


День перший. У перший день розгляду з першої шістнадцятки звання «недоброчесний» отримав суддя Одеського апеляційного адміністративного суду Олександр Золотніков. Він сідає у крісло навпроти членів ВРП. Помітно – трохи хвилюється. По його кандидатурі доповідає Анатолій Мірошніченко. Він говорить про те, що зафіксовано у висновку: Золотніков у своїй декларації доброчесності за 2015 рік не підтвердив, що ухвалював рішення про обмеження прав громадян на проведення зборів, мітингів, від початку Революції Гідності. За даними Єдиного держреєстру судових рішень, 18 грудня 2013 року колегія суддів під головуванням Золотнікова розглянула справу за апеляційною скаргою політпартії «Європейська партія України» на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 24 листопада 2013 року, якою було заборонено проводити мирні зібрання на центральних вулицях Одеси у період з 24 листопада і до кінця 2013 року. Скаргу було відхилено, а постанову залишено без змін. На такі зауваження кандидат відповів ВККС та відповідає зараз ВРП просто: «Визнаю, помилився». Та у виправдання додає, що те судове рішення не було переглянутими судом вищої інстанції.


«Вимоги доброчесності та професійної етики вимагають від особи, яка заповнювала декларацію, вжити якісь розумні заходи для перевірки того, чи приймались ним відповідні рішення, - говорить Мірошніченко. - У випадку рішень про обмеження прав громадян на проведення мирних зібрань перевірка не складна, її можна здійснити за допомогою Єдиного реєстру судових рішень. На мій погляд, така помилка свідчить про недбале ставлення кандидата до заповнення декларації, що не відповідає вимогам доброчесності та професійної етики. Особливо зважаючи на те, що мова йде про кандидата до ВС». А згодом додає: «Вважаю, що існують обґрунтовані сумніви про відповідність кандидата критеріям доброчесності та професійної етики, тому пропоную прийняти рішення про відмову рекомендацій Президенту про обрання Золотнікова на посаду судді ВС».


День другий. Наступного дня ВРП розглядала четверо кандидатів з негативними висновками. Серед них і кандидатуру судді Вищого адміністративного суду України Михайла Смоковича. У висновку ГРД щодо нього мова про те, що Смокович, перебуваючи у колегії суддів, скасовував подання Вищої ради юстиції про звільнення п’яти суддів, які засуджували активістів Революції Гідності. Вони брали під варту або позбавляли права керування транспортними засобами учасників подій на Майдані. Таким чином Смокович, «не сприяв відновленню довіри до судової влади, а утверджував у суспільстві уявлення про панування безкарності і кругової поруки».


Доповідачем по Смоковичу був Андрій Бойко. Він озвучив як позитивні так і негативні висновки щодо кандидата до ВС, а потім запропонував колегам відмовити у рекомендації Президенту схвалити цього суддю. Причина – процесуальна. Смокович набрав менше балів, ніж було необхідно за підсумками виконання практичного завдання для продовження боротьби. А те, що після персоніфікації результатів ВККС змінила прохідний бал – приклад порушення прав інших учасників конкурсу.


А ось у свого колеги – члена ВРП Алли Лесько доповідач Анатолій Мірошніченко не побачив підстав, які би заважали зробити подання президентові щодо неї.
Нагадаємо, головна претензія до неї полягає у тому, що Лесько допомогла суддям Майдану уникнути відповідальності та зберегти свої посади. Мова йде, зокрема, про гучну справу судді Печерського районного суду столиці Віктора Кицюка. Вона була доповідачем на засіданнях ВРП по його справі. Кицюка звинувачують у незаконному притягненні до адміністративної відповідальності активістів Автомайдану в січні 2014 року. Окрім того, він розглядав скаргу Луценка на дії керівництва Генпрокуратури, виносив рішення у справі київської вчительки Ніни Москаленко, у якої відбирали землю в центрі столиці за часів Віктора Януковича.


Остаточне рішення по Золотнікову, Смокович, Лесько як і по усім іншим 120 кандидатурам, буде оголошено по завершенню розгляду всіх матеріалів по всім кандидатам, орієнтовно 25 вересня.


Чи є друзі серед друзів?

Допоки ВРП продовжує слухати пояснення кандидатів, ми вирішили пригадати тих, хто маючи «негативну мітку» все таки зміг якимось чином завоювати симпатію ВККС і прийшов на килим до Вищої ради правосуддя.


Голова Ради суддів Валентина Сімоненко приховала у декларації корпоративні права колишнього чоловіка, з яким на той час була ще у шлюбі. Той протягом 2014-2015 років був засновником або кінцевим бенефіціарним власником чотирьох підприємств, що розташовані на окупованих територіях Криму. Керівник його адвокатського об’єднання здійснювала адвокатську діяльність у Криму за законами РФ. Сама Сімоненко раніше працювала у Севастополі, куди після анексії їздила неодноразово.


Стиль життя кандидата судді Верховного суду Наталії Лещенко також не відповідає задекларованим доходам. Зокрема у її власності – три земельні ділянки площею понад 7 тис. кв. м, дві квартири у Києві площею понад 150 кв. м., а також житловий будинок у 300 кв. м, що належить її чоловіку – Олександру Гриненку, який також працює суддею. Цікаво, що останній, як голова Апеляційного суду Києва, виносив рішення щодо активістів під час Революції Гідності. Цікавим є й той факт, що і Лещенко, і Гриненко були суддями Оболонського суду. До 2009 року Гриненко очолював його, а нинішній член ВРП Ірина Мамонтова була його заступником. При конкурсному розгляді до ВС саме Мамонтова є доповідачем по кандидатурі дружини свого колишнього керівника. Пані Ірина заявляла самовідвід, і що саме цікаве - ВРП їй відмовила.


Великий будинок, квартира у новобудові, елітний позашляховик BMW Х3 – це частина життя судді Вищого господарського суду Людмили Стратієнко. Автівку, вартістю 604 165 тисяч гривень, у 2014-му році того ж року випуску, вона придбала з продажу свого попереднього авто - Toyota Rav4 2008 року. Активісти порахували, що різниця у ціні між проданим та новим авто складає 463 779 гривень. А це приблизно 18 місячних заробітних плат судді. А ще Стратієнко, як й інші кандидати-судді Вищого господарського суду – свідок у кримінальному провадженні щодо незаконного втручання екс-голови ВГСУ Віктора Татькова та його екс-заступника Артура Ємельянова у роботу автоматизованої системи документообігу суду. Нині справу розслідує Генеральна прокуратура України.


Суддя Вищого господарського суду України Світлана Бакуліна неодноразово ставала у ЗМІ фігуранткою рейтингу найзаможніших суддів ВГСУ. З 2013 року кандидат має на депозитних рахунках у банківських установах кошти на суму, еквівалентну більше мільйона гривень, та готівкою 600 тисяч гривень. «За декларацією за 2017 р. відбулися зміни, а саме кошти на банківському рахунку в розмірі 1 000 000 гривень не вказані, натомість інших змін в майновому стані, згідно з декларацією, не відбулося», - записано у висновку ГРД. Окрім того, Бакуліна – ще одна з суддів ВГСУ, на яких здійснювався незаконний розподіл справ з порушенням порядку, встановленого законом.


«Кандидат протягом тривалого часу не лише не вчиняв активних дій з метою припинення системного незаконного впливу на процеси розподілу справ, але й щонайменше пасивно сприяв цим процесам. А коли ці факти було викрито, не вживає активних дій з метою сприяння ефективному розслідуванню цих справ. Це свідчить про порушення Кандидатом основоположних засад принципу незалежності судді», - йдеться у висновку громадськості за результатами розгляду матеріалів по кандидатурі судді Вищого господарського суду України Тетяни Дроботовій. Окрім того, вона повідомила недостовірні відомості в декларації доброчесності, зокрема, про майно членів своєї родини - в активі її чоловіка ще дві земельні ділянки та два автомобілі, а не один.


Кілька земельних ділянок площею майже 20 тисяч квадратних метрів, три квартири та кілька наукових праць у співавторстві з «регіоналом» Сергієм Ківаловим – це факти з біографії судді Приморського районного суду Одеси Сергія Погрібного. Свого часу він отримав своєрідний Оскар за «рейдерське ноу-хау» від газети «Дзеркало тижня». Погрібний у 2012 році своїм рішенням зобов’язав директора столичного зоопарку підписати договір із ТОВ «Подих природи» про передачу у приватні руки частини землі зоопарку під будівництво дельфінарію. Того ж року допоміг власникам дельфінарію «Немо», фірмі «Нерум», приватизувати в Одесі частину пляжу «Ланжерон». Прокуратура оскаржила це судове рішення, і в січні 2015-го апеляційний суд його скасував. Суддя Погрібний же працює і далі, та має великі шанси стати суддею Верховного Суду.


Серед тих, хто вказав неправдиві відомості у декларації доброчесності щодо відповідності стилю життя, витрат та майна, згадується суддя Апеляційного суду Києва Наталія Антоненко. Згідно з аналізом декларації за 2016 рік, кандидат разом з родиною задекларували майна на суму більше 3,5 мільйонів гривень, при цьому, що сукупний дохід за п’ять років життя родини кандидата менший на 2 мільйона гривень. Цікавим є і той факт, що суддя Антоненко за три роки розглянула 900 цивільних справ, з яких було скасовано, за різними даними, від 40 до 90. Одна з них точно дійшла до ЄСПЛ. За неналежне здійснення правосуддя Україна мала виплатити позивачу 3100 євро.


Щодо судді Вищого спеціалізованого суду України Ольги Ступак журналісти сайту «Наші гроші» зазначали, що вона придбала земельну ділянку в котеджному містечку біля ріки Десенка у Деснянському районі Києва у брата колишнього Генерального прокурора Віктора Пшонки Миколи за заниженою вартістю – було сплачено майже 149 тисяч гривень у той час, коли реальна вартість землі становить не менше 35 тисяч доларів. Як додаткову інформацію, можна зазначити, що чоловіком судді Ступак є радник голови Ужгородської районної ради колишнього «регіонала», а нині представника партії «Відродження», Руслана Чорнака. До того працював першим заступником керівника Черкаської митниці. Закидали Ступак і те, що стиль життя родини не відповідає задекларованим доходам, а саме у власності родини кандидата 6 земельних ділянок загальною площею більше 10 тис. кв. м., 2 житлові будинки та 2 елітні автомобілі - Toyota Camry та BMW, а також готівкою 22 тис. євро, 76 тис. грн.


Недотримання встановлених законом обов’язків щодо правдивого декларування майна стали причиною визнання недоброчесною суддю Вищого спеціалізованого суду Марину Червинську. Вона вказала неповні відомості у майновій декларації. У «фінансовому звіті» за 2016 рік вона згадала про житловий будинок у місті Буча Київської області (площею 488,60 кв. м) та земельну ділянку (площею 1464 кв. м), що належать її синові Нікіті Гасану. Червинська зазначила, що лише користується житловим будинком. А ось у декларації за попередній рік цей же житловий будинок не був зазначений як «місце фактичного проживання», хоча і був придбаний ще 2012 року. Іншого житла в селі Буча Червинська не задекларувала, а тому ГРД дійшла висновку, що у 2015 році вона не задекларувала користування житловим будинком, який належить її сину. До того ж вартість будинку значно перевищує прибутки її сина.


Директора ТОВ «Юридична фірма «Право-Престиж», який подався на конкурс до ВС, Ігоря Ткача пов’язують з політичними фігурами, які здійснювали негативний вплив на судову систему, зокрема дружина кандидата була помічником-консультантом Сергія Ківалова. Сам Ткач володіє численною нерухомістю, яку доходи не дозволяли йому придбати.

На слуху і прізвище судді Тетяни Стрелець, судді Вищого адмінсуду, яка скасувала п’ять подань Вищої ради юстиції про звільнення суддів, які засуджували активістів Революції Гідності. Пізніше все постанови, ухвалені за участю кандидата і були скасовані Верховним Судом України.
Далі буде…

Автор Тетяна Катриченко 

 

Останнi новини
Останнi новини
Нового ректора Одесского медуниверситета не пускают на работу - МОЗ
Нового ректора Одесского медуниверситета не пускают на работу - МОЗ
Гройсман: Украина не боится никаких российских санкций
Гройсман: Украина не боится никаких российских санкций
Канада профинансирует еще один проект в Украине
Канада профинансирует еще один проект в Украине
НАБУ закончило досудебное расследование по мэру Одессы
НАБУ закончило досудебное расследование по мэру Одессы
Украина из-за нового закона о "евробляхах" будет терять 2 млрд грн ежегодно
Украина из-за нового закона о "евробляхах" будет терять 2 млрд грн ежегодно
С 1 августа город может остаться без горячей воды и электроэнергии – КГГА
С 1 августа город может остаться без горячей воды и электроэнергии – КГГА
В Алуште оккупанты задержали дочь фигуранта "дела Хизб ут-Тахрир"
В Алуште оккупанты задержали дочь фигуранта "дела Хизб ут-Тахрир"
В офисе КПУ изъяли компьютеры - полиция
В офисе КПУ изъяли компьютеры - полиция
В правительстве отрицают влияние возможных санкций РФ против физлиц и юрлиц на экономику Украины
В правительстве отрицают влияние возможных санкций РФ против физлиц и юрлиц на экономику Украины
В НАТО заявляют о растущей российской угрозе в Черном море
В НАТО заявляют о растущей российской угрозе в Черном море
ЕС запустит ответные меры в случае введения США пошлин на авто
ЕС запустит ответные меры в случае введения США пошлин на авто
Пограничникам поручено быть готовыми к взятии под контроль границы с ОРДЛО
Пограничникам поручено быть готовыми к взятии под контроль границы с ОРДЛО
Нацбанк отчитался о проверках пунктов обмена валют
Нацбанк отчитался о проверках пунктов обмена валют
Минздрав вводит новые правила закупки препаратов и оборудования
Минздрав вводит новые правила закупки препаратов и оборудования
Тело убитого в Турции украинца привезли в Запорожье
Тело убитого в Турции украинца привезли в Запорожье
"Киевтеплоэнерго" не возьмет на себя долги "Киевэнерго" – Хозсуд Киева
"Киевтеплоэнерго" не возьмет на себя долги "Киевэнерго" – Хозсуд Киева