Наступ на НАБУ: відкладено чи скасовано?

 Депутати хочуть звільняти керівника НАБУ без перевірки
Депутати хочуть звільняти керівника НАБУ без перевірки

Ще вчора ввечері Верховна Рада планувала внести зміни для звільнення голови НАБУ простим голосуванням, а сьогодні вночі – відмовилась від таких планів.

Пристрасті у комітеті

У середу, 6 грудня, на засідання комітету ВР з питань запобігання і протидії корупції з’явились навіть злісні прогульники. І все тому, що на столі голови Єгора Соболєва важлива заява – про його ж відкликання з посади. Підписи зібрали десять депутатів від блоку Петра Порошенка та Народного фронту. Причина – незадовільна робота. Хтось говорить, що Соболєв не працює, а влаштовує PR-акції, хтось зауважує, що його вже кілька тижнів поспіль письмово не повідомляють про засідання комітету. Підписанти вимагають внести питання про відкликання до порядку денного комітету та розглянути першим.

 

У процесі обговорення виявляється, що окремі члени виступили з такою ініціативою, адже уважно слухали промову генпрокурора Юрія Луценка у парламенті напередодні. Зокрема, нардеп Юрій Тимошенко "замислився", коли почув, що Соболєва «фінансують з Росії напряму». 

Депутат Сергій Лещенко пропонує спочатку вислухати звіт голови комітету, а після вже визначатися, чи була його робота задовільною. Дмитро Добродомов на правах секретаря нагадує, що Соболєва комітет звільнити не може, можуть лише депутати -  226 голосами.

Одна з підписантів паперу, Тетяна Ричкова, підтримує ідею зі звітом, але зауважує, що це має відбуватися у сесійній залі.

Обранець Юрій Дерев’янко припускає, що подібні дії частини комітету можна прямо пов’язати з Національним антикорупційним бюро, «адже комітет формує антикорупційне законодавство та пропонує кандидатів на посаду аудитора НАБУ».

Частково це підтверджує і Ричкова. Спочатку вона зазначає: «Я не можу працювати під головуванням людини, яка проводить мітинги з Саакашвілі, коли в країні йде війна», а потім говорить: «Головна причина пропозиції звільнення – неголосування аудитора НАБУ».

Те, що колеги прагнуть звільнити Соболєва, той знав вже з весни. Переконаний, цього не сталося раніше, бо необхідної кількості голосів у залі не назбиралось. Він бачить три причини такої поведінки. Серед них називає неможливість опонентів "покреслити" законодавство про е-декларування. «Зокрема, втілити ідею Анатолія Матіоса звільнити від обов’язку показувати свої статки і майно чиновників, які «виконують завдання в інтересах оборони і безпеки держави», - зазначає він. Депутат припускає, що «всі топ-корупціонери відразу стануть такими «захисниками». Ще одна причина – лобіювання ухвалення закону про антикорупційний суд. Але головним приводом для свого відкликання Соболєв вважає свої зусилля задля непризначення залежного аудитора Антикорупційного бюро, за допомогою якого можна було б звільнити діючого голову Артема Ситника.

Аудитор НАБУ

Під час вже згаданого виступу Луценка у парламенті у вівторок, 5 грудня, він звернувся до керівництва антикорупційного комітету з проханням призначити аудит НАБУ. Генпрокурор переконує, що в нього є інформація щодо діяльності Артема Ситника, яку він може передати аудиторам.Але ж трійка аудиторів – від Президента, Верховної Ради і Кабміну - у 2017 році так і не почала працювати. Найбільші суперечки виникли через кандидатуру від парламенту. За останній рік комітет Соболєва двічі проводив конкурс на визначення кандидата.

Спочатку комітет підтримав американця Роберта Сторча. Той допомагав писати закон про Національне антикорупційне бюро України, тож у пропрезидентській фракції його називають неформальним американським куратором НАБУ. Водночас коаліція запропонувала кандидатуру британця, власника детективного агентства Найджела Брауна. У результаті жоден не набрав необхідної кількості голосів у залі під куполом.

Вже у липні коаліція намагалась "протиснути" професора Київського національного університету ім. Тараса Шевченка Олександру Яновську. Та і її кандидатура не отримала необхідної кількості голосів. У той ж час на голосування за результатами другого конкурсу так і не були поставлені інші три кандидатури - представника Академії адвокатури Сергія Гончаренка, американського прокурора, яка представляла звинувачення на процесі Павла Лазаренка, Марти Борщ та іспанця Карлоса Кастресани. Останній як керівник Центрального антикорупційного трибуналу свого часу ув’язнив все керівництво Гватемали.

Після цього коаліція запропонувала комітету оголосити третій конкурс. Соболєв не був згоден: повідомляти про новий конкурс не можна, адже досі не завершена попередня конкурсна процедура.

«Я неодноразово говорив колегам по парламенту: ми вам дали дуже хороші кандидатури, погоджуйтеся», - говорить Соболєв. Він не приховував ніколи, що на посаді голови комітету зробить усе можливе, аби залежний аудитор Антикорупційного бюро не був призначений у парламенті.

Виходить, якщо з Соболєвим чи без нього за дев’ять місяців не вдалось призначити аудиторів, то нині простіше законодавчо закріпити ініціативу звільняти керівника НАБУ без перевірки, лише одним рішенням парламенту.

Тож за усунення представника «Самопомочі» з відповідальної посади у середу проголосувало 12 членів антикорупційного комітету. Серед них - Іван Мирний, Михайло Ланьо, Андрій Немировський, Ігор Артюшенко, Тетяна Ричкова, Олег Барна, Сергій Дунаєв, Костянтин Матейченко, Іван Мельничук, Юрій Буглак, Юрій Савчук, Ігор Попов.

Тобто робота голови комітету була визнана незадовільною. При цьому ніхто навіть не згадав, що саме за Соболєва у ВР були проаналізовані і розроблені закони про електронне декларування, створення всіх нових антикорупційних структур - НАБУ, НАЗК, САП та інші важливі документи у цій сфері.

Варто зазначити, що фактично вирішальним стало голосування Ігоря Попова, представника Радикальної партії. Раніше його вважали тим, хто підтримує позицію депутатів від «Самопомочі», «Батьківщини» та позафракційних. Нині Попов приєднався до представників БПП, НФ, ОП та «Відродження».

Операція: звільнити Ситника

Тим часом на сайті Верховної Ради з’являється законопроект під номером 7362 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення парламентського контролю». Документ авторства Артура Герасимова та Максима Бурбака від БПП та Народного фронту відповідно пропонує створити механізм звільнення керівника НАБУ без аудиту.

 

Мета, на думку авторів, - забезпечення парламентського контролю за дотриманням законності та захисту прав людини і громадянина. Зокрема, до закону України «Про Регламент Верховної Ради України» пропонувалося додати нову главу, 331-шу. У ній йдеться про те, що, якщо ВР 226 голосами висловлює недовіру Директору Державного бюро розслідувань, заступнику Генерального прокурора - керівнику Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, Директору Національного антикорупційного бюро України, члену Національного агентства з питань запобігання корупції, то її наслідком є відставка.

Питання про висловлення недовіри може вносити на розгляд ВР Президент, Кабмін або не менше ніж третина депутатів від конституційного складу.Здається, звільнення Ситника – ціль останніх місяців – як ніколи була близькою. Особливо на фоні низки скандалів про начебто прослуховування розмов дружини колишнього військового прокурора сил АТО Костянтина Кулика та закидів генпрокурора щодо використання в роботі агентів НАБУ контрабандної техніки, а також незаконної співпраці з «іноземними агентами», тобто ФБР.

Цікавим є і той факт, що запропонований документ передбачав не лише швидке звільнення керівника ключового антикорупційного органу, а розширення меж аудиту. На думку авторів проекту, аудитор повинен мати доступ до державної таємниці, а також можливість перевіряти не тільки закриті, але й поточні справи НАБУ. А це значно збільшує ризик втручання в хід справ, а також уможливлює витік інформації, тож є кроком до залежності правоохоронного органу у сфері протидії корупції від Кабміну та Президента.

Ніч змін

«Вони відступили. Законопроект, який давав парламенту право одноосібного звільнення глави НАБУ, САП і членів НАЗК, знятий з порядку денного і не буде розглядатися Верховною Радою, - написав вночі на своїй сторінці в фейсбуці народний депутат Мустафа Найєм. - Секретаріати парламентських фракцій вже отримали оновлений порядок денний, в якому немає проекту №7362».

А потім додав: «Коли-небудь події цієї ночі увійдуть до підручників історії. Зараз просто повірте на слово: тверезість окремих політиків, реакція громадськості, ЗМІ та особисті контакти безлічі активістів в міжнародних організаціях зіграли не останню роль у цій історії».

Напередодні вдень директор Центру Байдена і екс-заступник помічника міністра оборони США Майкл Карпентер написав у своєму твіттері: «Якщо Рада проголосує за звільнення голови Антикорупційного комітету і голови НАБУ, я порекомендую скоротити всю урядову допомогу США Україні, зокрема допомогу в сфері безпеки. Це ганьба».

Рішення парламентського комітету та дії двох коаліційних фракцій в Україні викликали ланцюгову реакцію у світі серед безпосередніх партнерів Києва. Із-за меж України почали лунати попередження про можливі наслідки. А це, окрім скорочення безпекової допомоги, й можливе запровадження секторальних санкцій проти окремих можновладців та олігархів. Також не варто забувати про реальне призупинення дії безвізового режиму з ЄС, адже виконання антикорупційного блоку було принциповим для його впровадження. Окрім того, боротьба з корупцією є частиною зобов’язань уряду перед МВФ.

Чи був наступ на НАБУ - орган, у створенні якого брали участь донори України, - останнім, побачимо вже скоро. Але про серйозність намірів сьогодні говорить спільна та злагоджена робота керівників двох фракцій – БПП та НФ, які, за підтримкою колишніх «регіоналів» у цьому питанні, отримують більшість. До того ж, наміри відкликати голову антикорупційного комітету ніхто не скасовував...

Автор: Тетяна Катриченко