Недитячі мрії малюків, які чекають на свого тата з полону терористів

Малюки чекають на свого тата з полону терористів
Малюки чекають на свого тата з полону терористів

Для цих дітей терористи – страшні дядьки, які не відпускають їхнього тата, а війна – важка робота.

Трирічна Марічка та однорічна Анна – дочки спецназівця Сергія Глондаря. Він – кадровий військовий з Кропивницького, перебуває у заручниках терористів на Донбасі з лютого 2015 року. Усього 830 днів, кожен із яких дівчата разом з мамою рахують щохвилинно.

Сергій Глондар, старшина 3-го Окремого полку спеціального призначення ЗСУ, потрапив до бойовиків, коли супроводжував колону українських військових на виході з дебальцевського котла. Напередодні отримав завдання вивезти убитих та поранених, але разом із побратимами потрапив у засідку. Із дев’яти двоє були важко поранені, двох убито, а п’ятьох терористи взяли у заручники. За два місяці звільнили двох, одному вдалося втекти, а Глондар та Коріньков досі перебувають у Донецькій області.

Спочатку їх тримали в будівлі донецького СБУ. Тоді у Сергія була можливість дзвонити додому. Він міг хвилинку поговорити зі старшою Марією. Вона запитувала, як справи, говорила, що любить, і дуже чекає. «А бували такі моменти, коли я давала їй трубку, а мала просто відмовлялась говорити, бо «тато не приїжджає додому», – розповідає дружина Сергія Катерина.

Пізніше й телефонний зв'язок обірвався, бо заручників було вирішено перевести до Макіївки. Нині терористи утримують його, як і ще кілька десятків військових, у колонії суворого режиму. Майже рік вони не виходять на зв'язок із рідними, лише інколи від них через посередників приходять листи.

«У кількох останніх чоловік пише, що у нього погіршується стан здоров’я – після контузії пропадає слух. Весь час згадує, як хоче побачити своїх дітей. Особливо Аню, яку жодного дня ще не бачив», – продовжує дружина.

Молодша донька Сергія листи поки не так прискіпливо роздивляється, але вже точно знає, що на трохи потертій фотографії – її тато. Дівчинка народилась вже після потрапляння Сергія у полон.

«Я дізналась, що вагітна, у той день, коли Сергій потрапив до полону», – згадує Катя.

Коли дочка народилась, тато дізнався новину від тих, хто був поряд, і знайшов можливість подзвонити вже за кілька годин. «Попросив назвати її Анною», – згадує Катя.

«Якось Сергій написав про Аню, як побачив її по телебаченню напередодні Нового року, коли ми за допомогою журналістів передавали вітання своїм рідним, що встиг роздивитися, скільки у неї зубів. Він так і написав: «Так у неї вже ж повний рот зубів». Уявляєте, як він дивився уважно, що зміг помітити», – говорить жінка.

А ось Маша вже дещо розуміє. Зі слів мами, коли її запитують про тата, у неї починаються майже істерики: «Дуже сильно плаче. Ми довго від неї приховували, де тато. Я постійно говорила, що він на роботі. Але якось мала прийшла з садочку і запитала: «Де мій тато? Чому ви мені брешете – він у полоні». Але ж і досі не розуміє, що це таке «полон», починає розпитувати. Думає, що то у тата така робота – вона ж бачила відео з полону, де він працював біля церкви. Якось я приїхала з Києва, Маша була вдома, і каже мені: «Мамо, я тебе бачила по телевізору. І тьотю Люду бачила. А ще там такі ж тьоті стояли, як і ви, з такою ж проблемою, як у нас». Тоді дитині було 3,5 роки. Важко їй пояснити, чому тато не приходить».

Перш, ніж лягти спати, Маша каже татові «Добраніч!», усі листи та медаль зберігає у себе під подушкою.

«Вона ті листи нікому не дає. Одного разу я взяла, так Маша знайшла і переховала, – говорить Катя Глондар. – Каже, аби їх ніхто не забрав, як і мого тата. Перед сном вона завжди розпитує, чи її тато герой».

Поки тато перебуває у заручниках терористів  на Донбасі, його дівчата ростуть. Молодшій Анні вже один рік і сім місяців.

«Буває, бере фотографію тата, трошки затерту вже, показує на нього і питає: «Пап, ти де?». Потім ходе по кімнаті і сама у себе питає. Згодом до мене розвертається, плечиками знизує і каже: «ма…», – крізь сльози розповідає дружина спецпризначенця.

Вже за кілька тижнів Аня піде у дитячий садочок, бо мама говорить, що їй важко з двома одній: «Маша питає, чи поведемо ми Анютку в садок. Я кажу, що обов’язково. Тоді дитина зауважує: «А папа то ні». Маша пішла в садочок, Сергій її не бачив. І ось тепер Аня йде».

Вихователі у садочку кажуть, що Маша не любить говорити про тата, відмовляється. Вони пояснюють це браком батьківської ласки та життям у постійному очікуванні.

У старшої Сергієвої доньки Марійки вже скоро день народження – 11 червня. І вона знову чекає на нього свого тата.

«Весь вечір минулого разу Маша просиділа біля вікна, – каже Катя. – Коли гості пішли, вона просто запитала: «А чого тато не прийшов? Я його так чекала» – і почала плакати. За всі роки він жодного разу в неї ще не був на дні народження. Не знаю, що буде на цей рік. Він не прийде. Як дитині пояснити, чому?.. Знаєте, всю зиму Маша мріяла, що тато повернеться і покатає її на санках. А тепер до дня народження хоче, аби він навчив її кататися на велосипеді. Такими мріями і живе».

А ще діти мріють поїхати родиною на море. Вони його ще ніколи не бачили. Лише у мультфільмах та на картинках. Але дуже збираються.

Катя Глондар нещодавно їздила у Німеччину. Зустрічалась з волонтерами та політиками країни, розповідала про заручників терористів на Донбасі. По поверненню старша дочка запитала, чи привезла мама подарунки – не іграшки чи солодощі.

«А два купальники, бо Маша ж чекає тата, аби їхати на море, – пояснює вона. – Дитина подарунком залишилась задоволена. Цілий вечір у тому купальнику ходила і навіть спати лягла. І Аня за нею все повторювала. На ранок я хотіла зняти, а Маша сперечалась. Ледь вмовила. Поки з двох купальники ті постягувала. Переконала лише тим, що на море можемо поїхати вже скоро».

…За офіційними даними, терористи на Донбасі утримують 128 українських заручників. Серед них як військові, так і цивільні особи. У багатьох з них є діти, які чекають своїх батьків удома роками.

 

Тетяна Катриченко