Нічна зустріч: звільнені з полону терористів приїхали до Києва

Пізно вночі звільнених зустрічали в Києві
Пізно вночі звільнених зустрічали в Києві

27 грудня до своїх рідних повернулися 73 українця – військові та цивільні. На контрольному пункті пропуску «Майорське» на лінії розмежування та в окупованій Горлівці Донецької області відбувся перший за останні п'ятнадцять місяців великий обмін. Пізно вночі більшість звільнених рідні зустрічали у Києві.

Але спочатку вдень терористи з «ЛНР» віддали 16 українців. Серед них - ультраси луганської «Зорі» Владислав Овчаренко та Артем Ахмеров, військовий Валентин Богдан та блогер Едуард Неделяєв.

Згодом відбувся обмін з «ДНР». Терористи повернули ще 58 осіб. Зокрема, вченого Ігоря Козловського, співробітника київської організації Центр UA, яка розслідує злочини політиків, Володимира Фомічова та добровольця Олексія Кириченка.За уточненими даними СБУ, Україна передала на окуповані території 233 людини замість 306. Деякі відмовилися повертатися в ОРДЛО, інші – були звільнені раніше.

Поки колишні полонені гелікоптерами добиралися з Краматорська до Харкова, на військове летовище у Борисполі стали приїздити перші родичі, аби зустріти своїх героїв.

«Подзвонив, значить – все, він в Україні», - тремтячим голосом говорить мама Олександра Олійника Тетяна. Жінка щойно знепритомніла.

Розвідник-снайпер, який служив до того у миротворчому контингенті в Іраку, потрапив у полон 9 лютого 2015 року в Логвиновому, під Дебальцевим. Тетяна вперше за півтора року почула його голос: «Він сказав: "Мам, я вже тут". Ви не можете собі уявити, що то значить для матері. Три з половиною роки не бачити дитини. З 2 серпня 2014 року. Тепер нарешті я почула його голос... Господи, дякую, що ти почув мої молитви і повернув їх на нашу землю».

Мама Олійника говорить про бойового побратима, з яким її син потрапив до полону. «Ми з ним два брати», - підходить Петро Єрошевич. Він підрахував, що Саша у полоні перебував 1052 дні. Як потрапив до полону, той не пам’ятає. «Ми їхали, був удар, а далі нічого», - продовжує він. Обидва отримали осколкові поранення. Хлопців тримали у Горлівці, перевезли до Донецька. «Їх зашили там, як собак, ніхто осколків не виймав», - каже брат Олександра. У Петра вже у Києві дістали шістнадцять з голови.

Сьогодні разом з мамою та побратимом Олександра приїхали зустрічати друзі. На плакаті вони написали слова військового, які він сказав у листі до мами.

Поки основний автобус з родичами до летовища ще не приїхав, туди цілими родинами приходили небайдужі громадяни з кульками, прапорами та квітами. Вони приїзжали навіть спецтранспортом.

Літак у Харкові значно затримується. Планувалося, що він сяде у Києві о 19.00, але опівночі той лише залетів на територію області.Нарешті, о 0:25 нового дня, борт з колишніми полоненими - у «Борисполі».

До його трапу підходять Президент Порошенко, представники церкви. Дружина колишнього заручника Олена Жемчугова вітається здалеку з дружинами полонених.

Порошенко викрикує: «Слава Україні!», усі відповідають: «Героям слава!»

Пасажири літака поступово виходять. З ними  - уповноважений з прав людини Валерія Лутковська та член гуманітарної підгрупи у Мінську Ірина Геращенко.

Ті, хто прийшов зустрічати, скандують: «Герої!»

Першим говорить Президент. Про те, що ми маємо підтримувати родичів тих заручників, хто наразі залишився на окупованих територіях.

«Ми будемо докладати максимум зусиль, аби швидше витягнути їх, - обіцяє він. - Ми переговорили з церковними ієрархами про це, а поки були у повітрі, отримали сигнали від канцлера Німеччини Меркель та президента Франції Макрона, що вони також докладуть зусиль для звільнення».

Це підтверджує і посол Франції в Україні Ізабель Дюмон. Вона говорить до присутніх українською - про те, що для неї це так саме дуже важливий день, та обіцяє, що працюватиме над тим, аби всі заручники повернулися додому.

Від родичів колишніх полонених слово дають мамі Миколи Герасименка, бійця сорокового батальйону «Кривбас». Вона дуже хвилюється. Спочатку її обіймає Президент, а потім вона підходить до мікрофона. Дякує усім: «Ми дочекалися своїх. Вони живі, вони перед нами».

Після родичі та друзі просто біжать на зустріч хлопцям – з квітами, кульками, прапорами. Журналісти розпитують про останні дні у полоні, про волю, про сподівання.

Обіймає свого сина і Тетяна Олійник. Той каже, що в окопах поряд з хлопцями був би кориснішим. З планів – відпочинок.«Звідси вивозили як нормальних людей в автобусах, а нас в автозаках», - зауважує він.

Олійник говорить також про чотирьох військових, яким довелося залишитися у Макіївській колонії. Серед них називає імена спецназівців Сергія Глондаря та Олександра Корінькова, а також танкіста Богдана Пантюшенка. Усі троє у полоні перебувають майже три роки. Нині звільнені привезли їх рідним важливі слова та листи.

Звільнений у першу хвилю обміну й Ігор Козловський. Він філософські зауважує, що там, у Донецьку, живуть інші люди, але менш поінформовані. «Якщо мають симпатії до України, то вони їх бояться висловлювати, - говорить він. - Там нині фантастичний мікс – 1937 року та 1950-х, 1980-х...»

Після родини сідають в автобуси. Деякі їдуть прямо додому, деякі цю ніч проведуть у лікарні.

Тетяна Катриченко