Повернення полонених: чи може бути зірвано обмін?

За останні п’ятнадцять місяців лише четверо українців повернулися додому
За останні п’ятнадцять місяців лише четверо українців повернулися додому

Саме про це вчора риторично запитала з трибуни парламенту Ірина Геращенко, перший віце-спікер Верховної Ради та учасник переговорів у Мінську. «Шанс є дуже великий!» - одразу заявила вона, хоча «ми на фінішній прямій і повністю готові».

За останні п’ятнадцять місяців жодного великого обміну. Лише четверо українців за цей час повернулися додому. Натомість в руках бойовиків залишаються 164 особи, місцезнаходження 94-х з них терористами підтверджено.

І ось раптом спецпредставник СБУ Віктор Медведчук, який, до слова, давно ігнорує перемовини у Мінську, придумав схему. З нею підійшов до Путіна у підмосковному монастирі, озвучивши свою формулу: «74 на 306». При цьому не було згадано ані конкретних прізвищ, ані конкретної дати, прозвучало лише: «до свят».

Варто визнати, нині Україна як ніколи раніше наблизилась до останнього етапу звільнення людей – безпосередньої передачі. Компетентні органи вже другий тиждень звозять кандидатів на передачу в ОРДЛО, з усіх куточків України  - до Харкова та Маріуполя. Але, якщо на початку грудня в інформаційному просторі з'являлись заяви про активну підготовку, то зараз все частіше можна почути про зрив домовленостей. Причому з обох боків.

Фільтровані списки

«Усі списки, умови переговорів узгоджуються саме з ним (Президентом Порошенко, - Авт.). Рішення про обмін ухвалює Президент України. Умови обміну, які я запропонував 15 листопада, - 306 на 74 - також узгоджено з Президентом України», - цитують Медведчука на сайті його політичного проекту «Український вибір».

Списки на обмін – один з найбільших каменів спотикання. Навколо них точаться незліченні суперечки.

Передбачалося, що мова може йти лише про людей, які брали участь в конфлікті на території ОРДЛО.

Українська сторона відкидала будь-які пропозиції щодо передачі на ту сторону фігурантів важливих справ поза межами зони АТО. Проте терористи наполягали. Тож нині у списку 306-ти є підозрювані та осуджені за події, приміром, в Одесі. Так, за даними Одеської обласної прокуратури, на обмін піде одразу вісім людей, серед яких - росіянин Євген Мефедов, обвинувачений в організації масових безладів 2 травня 2014 року на Куликовому полі, та два «викрадачі» нардепа Олексія Гончаренка - Олександр Луценко і Ігор Махіненко.

Водночас, інших фігурантів цих одеських справ для обміну не готували. Можлива причина – відмова затриманих переходити на той бік. За інформацію проросійських сайтів, незгоди не підтверджені. Наприклад, незгода сина екс-ректора Одеського університету внутрішніх справ Сергія Долженкова. Той перебуває у СІЗО понад три роки, останні три місяці за новим звинуваченням - посягання на територіальну цілісність і недоторканність України.Але, разом з тим, до цих списків точно не мали б увійти близько 60 осіб, які не пов’язані з АТО або мають кров на руках. Серед них - кілька беркутівців, підозрюваних у розстрілах на Майдані, та «Топаз» - Гнат Кромський, який, на думку слідства, причетний до трагічних подій у Харкові.

Наступний «фільтр» – небажання людей зі списку терористів переходити лінію розмежування.

Україна від самого початку заявляла, що нікого насильно тягти не може і не буде. Терористи у Мінську запропонували провести верифікацію. Спочатку сказали, що це мають зробити представники ООН, з якою Україні згодом вдалося домовитися, а після - представники ОРДЛО. У результаті у місця позбавлення волі були допущені матері деяких затриманих за сепаратизм та тероризм разом з уповноваженим ВР з прав людини Валерією Лутковською. Таким чином було складено список бажаючих.

Але зараз, вже фактично напередодні обміну, деякі люди з того списку відмовилися від нього. Таких близько 30-ти. Про це говорить Ірина Геращенко. Пізніше у соціальній мережі вона написала: «Мені і Лутковській вже прийшли листи від адвокатів декого з категоричними заявами про неприпустимість тягти їх підопічних кудись. Тягти силоміць вільну людину - це кримінальний злочин. Хто на це піде?»

Та, що називає себе уповноваженою з прав людини «ДНР», Дар’я Морозова, вимагає, аби Україна привезла всіх 306 на лінію розмежування, аби бойовики могли на місці запитати, чому дехто «не хоче зустріти Новий рік вдома», мовляв, так було у грудні 2014 року, і тоді на обміні був присутній як Медведчук, так і Василь Грицак.

Хто саме відмовляється переходити на ту сторону і з яких причин, представники України не говорять. Можна припустити, що у декого закінчується строк утримання під вартою.

Бойовики ж вголос заявляють про тих, у кому сумніваються, – відмовлялась людина чи ні. Наприклад, з вуст Морозової лунає прізвище Дар’ї Мастікашевої, триразової чемпіонки України з тхеквондо, цивільної дружини колишнього охоронця Бориса Березовського. Голова СБУ Василь Грицак стверджує, що Мастікашева у складі групи з 18 осіб проводила диверсійно-розвідувальну діяльність на території України. Сама ж підозрювана, зі слів її адвоката Віктора Рибіна, написала листа омбуцмену Валерії Лутковській, у якому сказала, що хоче йти на обмін, але її змушують відмовитися від нього.

За таких умов виникає ще одне питання: чи може наша сторона зібрати усіх 306 людей на лінії розмежування? Запитуючи про це, пам’ятаємо, що списки узгоджені з Президентом Порошенком.

Сумніватися змушують слова Ірини Геращенко про те, що певна кількість людей зі списку вже на волі. «А де знайти тих, хто звільнений вже за законом Савченко? І таких десятки з цього списку 306-ти! В нас же всі, хто відбуває покарання, - виходять на волю. І пошук їх  - це і є затягування процесу звільнення», - зазначила вона.

Примхи фейкової «держави»

Ще одна можлива проблема напередодні обміну – вимога бойовиків щодо повного очищення всіх їхніх людей.Відомо, що раніше Україна не закривала кримінальні провадження на всіх. І мала на це моральне право, адже подібні обміни – це лише можливість повернути людей додому, а не встановлювати якусь справедливість на юридичному рівні. Бо, за логікою, всі затримані в Україні – підозрювані, а засуджені – злочинці, а утримувані у руках терористів – жертви, яких треба звільнити.

Аби обмін відбувся, офіційні особи можуть діяти лише у встановлений законом спосіб. По-перше, вже засуджених може помилувати Президент. Хоча ж ми всі розуміємо, що для цього мають бути певні серйозні підстави, а порядок один для всіх – якщо сьогодні Президент милує когось зі зрадників Батьківщини з зони АТО, то завтра чому б йому не помилувати засудженого за подібний же злочин. По-друге, щодо учасників процесів рішення може ухвалювати виключно суд (незалежний, звісно). Це може бути або зміна запобіжного заходу з тримання під вартою, приміром, на особисті зобов’язання, або закриття кримінального провадження. Останнє - малоймовірно. Швидше за все, таких людей просто вивозять на обмін без вироку. Що відбувається з кримінальним провадженням потім, невідомо. Його можуть закрити, або ж не закрити -  та оголосити людину у розшук.

Про всі ці тонкощі обмінного процесу Україна воліє мовчати. А ось терористи, які все натхненніше грають в гру під назвою «створи фейкову державу», навпаки – кричать у всіх російських ЗМІ. Вже згадана Морозова в останньому інтерв’ю сказала, що обмін відбудеться за умови повного очищення їх людей. Вона говорить про наявність у кожного при обміні набору документів: паспорту, копії акту про помилування або довідки з датою та номером про закриття кримінального провадження.

Ще одне «але». За словами Геращенко, останніми днями бойовики намагаються перекроїти списки на обмін. Ці дії можна пояснити тим, що Україна не може знайти певні прізвища у місцях позбавлення волі, або тих, що дійсно відмовляються. Тому бойовики хочуть внести свої корективи, а також викреслити зі списку 74-х кілька, можливо, десятків прізвищ.

Річ у тім, що серед затриманих підконтрольними Росії бойовиками нині перебувають як цивільні, які, як вони вважають, шпигували на користь України, так і військові. Деякі з останніх потрапили у полон по-дурості, інші – у результаті військових дій та спецзавдань. Останні – це козирі бойовиків. Можна припустити, що саме їх іменами у списку терористи шантажують Україну. Приміром, створивши список на кшталт українського з тих, кого вони вважають особливими злочинцями, яких планують судити та карати довготривалим ув’язненням. Про це говорять фрази Морозової про те, що «вони вбивали десятки мирних жителів Донецька, жінок та дітей». Більшість з таких утримуються у Макіївській колонії та у Луганську.

Без можливості контролю

Одна з причин такої ситуації, а отже і можливого зриву обміну – повна закритість процесу. Якщо би від початку були відомі всі 74 та 306 імен у списках, про які домовлявся Медведчук, то відповідно був би і контроль виконання угоди.Але розголос – річ небажана для обох сторін.

Україна свідомо мовчить, бо розуміє, що змушена йти на певні компроміси, а інколи і прикривати свою бездіяльність. Імен же не називає тому, що серед кандидатур терористів, яких Україна погодилась віддати, можуть бути досить гучні імена, проти звільнення яких може виступати громадськість.

Приміром, зараз бойовики домовилися про включення у список на обмін колишнього мера Торецька Володимира Слєпцова. Він не тільки має тісні зв’язки з терористами, але й керував прифронтовим містом до середини 2016 року. Невідомо, що буде з російським найманцем Віктором Агєєвим, причетність якого до регулярної російської армії українська прокуратура не може довести.

Не слід виключати, що мовчання – одна з умов бойовиків, на які йде Київ задля швидшого звільнення наших людей та їх безпеки.Терористи теж воліють мовчати і лише грати у пресі на страшних, у їх розумінні, історіях. Вони добре усвідомлюють, що у їх списках на обмін є далекі від подій на Сході люди, яких родичі-знайомі попросили включити у списки за винагороду.

І, говорячи про обмін полоненими та заручниками, ніколи не треба забувати, що він – частина політичної гри, а не лише гуманітарна справа. І показові виступи у монастирі здатні принести значно більшу користь політичним фігурам - таким як Путін чи Медведчук, - ніж саме звільнення. Тож поки є всі підстави сумніватися в тому, чи хотіли ці люди справді звільнення, чи лише отримання дивідендів від подібного PR-ходу, і чи зустрінуться заручники терористів зі своїми родинами до Нового року.

Автор: Тетяна Катриченко