Повстання зомбі: Звільнені судді намагаються повернутися через ЄСПЛ і ВСУ

Повстання зомбі: Звільнені судді намагаються повернутися через ЄСПЛ і ВСУ Фото:dw.com
Судді-порушники досі мають шанси повернути собі мантії

Верховний Суд України виніс рішення стосовно екс-суддів Лілії Васіної, Кирила Кормушина, Юрія Стребкова, Ігоря Бараненка та Олега Бачуна що їх впродовж 2004-2012 рр. було звільнено за порушення присяги. Ця весела компанія намагалася поновитися через Європейський суд з прав людини і навіть домоглася певного рішення на свою користь. Однак вчора Верховний Суд, розглядаючи справу про скасування рішень ВРЮ, ВАСУ і ВРУ про звільнення цих суддів, постановив направити справи на новий розгляд до Вищого адмінсуду. Значить, судді-порушники досі мають шанси повернути собі мантії. Ця справа, попри свою заплутаність, надзвичайно принципова з точки зору перспектив судової реформи та й взагалі цивілізованого майбутнього українського суспільства.

 

Кому підіграв ЄСПЛ?

Справи Васіної, Кормушина, Бачуна, Бараненка та Стребкова у Європейському суді з прав людини йшли в рамках позову «Куликов та інші проти України». Низка суддів, що їх було звільнено впродовж 2004-2012 рр. за порушення присяги судді, вимагали від держави Україна поновлення на посаді і виплати грошової компенсації.

А позвільняли їх за судовий бєспрєдел. Наприклад, суддя Кіровського районного суду міста Дніпропетровська Лілія Васіна, погоріла на справі про КП «Центральний ринок». ВРЮ у поданні на звільнення в 2011 р. вказувала на необ’єктивність та упередженість судді у цій справі. Васіна, розглядаючи справу за участі КП «Центральний ринок», нібито роз'яснюючи судові рішення, насправді виносила нові рішення на користь КП «Центральний ринок», визнававши право власності на будівлі та споруди, і взагалі в районному суді фактично вирішувала спори між юридичними особами. А це є виключною компетенцією господарських судів.

Суддя Шевченківського районного суду міста Києва Кирил Кормушин виносив вироки з істотним порушенням кримінально-процесуального законодавства, які потім систематично скасовувались апеляційним судом. Наприклад, якось він без належної мотивації видалив підсудного із зали суду, чим порушив його право на захист, адже підсудний не міг брати участь у судових дебатах та звернутись до суду з останнім словом.

Суддя Генічеського районного суду Херсонської області Юрій Стребков мав за звичку прогулювати роботу і відмовлявся приймати до свого провадження судові справи.

Суддя Київського апеляційного адміністративного суду Ігор Бараненко - брат дружини  сумнозвісного судді Верховного Суду Олександра Волкова. У 2009 році Бараненко розглядав позов судді Вищого господарського суду Валентини Палій. Вона вимагала визнати протиправним та скасувати рішення Восьмого позачергового з’їзду суддів України про припинення її повноважень як члена ВРЮ і призначення замість неї члена Вищої ради юстиції Олександра Волкова. Звісно, що своїм рішенням Бараненко родича не образив. В свою чергу, суддя ВСУ Волков неодноразово переглядав рішення, ухвалені шурином.

 

Загалом у справі «Куликов та інші проти України» йшло 18 екс-суддів. І там були не просто містечкові маніпулятори і злісні прогульники, а набагато одіозніші особистості. Наприклад, екс-голова Київського окружного адміністративного суду Олег Бачун.

 

Шанувальник золотих Vertu Бачун прагне повернутися в суддівське крісло.

Як відомо, Олег Бачун з 2006 по 2010 р. очолював Окружний адміністративний суд м. Києва, де відзначився скасуванням указу президента Ющенка про проведення дострокових виборів і забороною приватизації Одеського припортового заводу. А звільнили його за порушення процесуального законодавства у розгляді судових справ. Зокрема, Бачун розглядав справи не підвідомчі адміністративному суду, вживав необґрунтованих заходів забезпечення позову тощо.

Тоді ж у медіа з’явилася інформація про розкішний спосіб життя Олега Бачуна, несумісний з офіційними доходами. За даними Мінтрансзв’язку та Державної прикордонної служби, він здійснив 64 авіаперельоти, з них 25 чартерних (їхня вартість склала від 595 800 до 664 710 євро). Водночас Бачун за період 2008-2009 років задекларував усього 142 813,23 гривень доходів. Перебуваючи на посаді голови ОАСК, Бачун мав у власності 2 квартири, одну з них - в елітному будинку на вул. Ковпака, вартістю на той час близько 12 млн. грн., заміський будинок в с. Буча Київської області на земельній ділянці 6,5 га (приблизна вартість 6,5 млн. доларів), яку він відсудив у дитячого табору відпочинку. Ходили чутки, що у 2010 р. на святкування свого 50-ліття Бачун витратив мільйон доларів, привізши чартером із Лондона рок-гурт Smokey, а також найнявши модних на той час конферансьє Урганта та Цекала.

Висвітлюючи діяльність Бачуна на посаді заступника Генерального прокурора ЗМІ писали про тиск на суд, «кришування» контрабанди наркотиків, систематичне вимагання хабарів і навіть секретні польоти до Москви.

 

ЄСПЛ водночас задовольнив і не задовольнив вимоги екс-суддів

19 січня 2017 року Європейський суд з прав людини визнав звільнення 18 українських суддів таким, що порушує Конвенцію про захист прав людини і основних свобод. Суд зобов'язав Україну виплатити їм компенсацію у розмірі 89 600 євро.

Цікаво, що ЄСПЛ побудував своє рішення на прецеденті – схожому рішенні на користь українського судді, що намагався поновитися на посаді «Волков проти України» від 9 січня 2013 р. Тоді ЄСПЛ не розглядав причину звільнення Волкова, а зосередився на процесуальних порушеннях під час його звільнення, наприклад, неперсональне голосування в парламенті, відсутність чіткого визначення терміну «порушення присяги», заангажованість Вищої ради юстиції тощо.

У справі «Куликов та інші проти України» такий підхід не мав би спрацювати, адже на той час змінилося законодавство, і частина аргументів Волкова втратила актуальність. Наприклад, двоє із заявників були звільнені не «політичним органом» — парламентом, а указами Президента. Та й із липня 2010 року до Вищої ради юстиції входили переважно представники судової системи, і аргумент зі «справи Волкова» щодо присутності в ВРЮ народних депутатів теж у деяких випадках був недоречний.

В свою чергу, представник України - Урядовий уповноважений у справах Європейського суду з прав людини – не вказав ні на ці суттєві процесуальні відмінності, ні на суть порушень 18 суддів. Він тільки зауважив, що заявники пропустили шестимісячний строк звернення до ЄСПЛ та в загальних фразах розписав успіх судової реформи в Україні. Тож не дивно, що ЄСПЛ вирішив не заглиблюватися в деталі і задовольнив всі 18 заяв гуртом. Екс-суддям присудили грошову компенсацію і направили справи про поновлення на перерозгляд до Верховного Суду України.

 

М’яч на полі Верховного Суду

Як бачимо, ВСУ почав перенаправляти справи до Вищого адмінсуду України на повторний розгляд. Однак попри відверте підігрування влади, у суддів-зомбі є ще декілька проблем на шляху до омріяних мантій. По-перше, через переформатування вищих судів ВАСУ от-от можуть розпустити, і їхні справи опиняться в новому Верховному Суді. З іншого боку, процес створення цього суду вже настільки безсовісно затягнувся, що тут важко визначити, хто повільніший.

По-друге, згідно з новим законодавством навіть позитивне рішення ВАСУ не може автоматично поновити суддю-порушника на посаді. Адже ч.1 ст.24 закону «Про судоустрій і статус суддів» передбачає, що голова суду може видати відповідний наказ виключно на підставі акту про призначення на посаду або переведення. Судового рішення в цьому переліку не вказано.

 

Попередити зомбі-апокаліпсис

У цій ситуації дивним виглядає те, як злісні порушники крок за кроком долають будь-які юридичні перешкоди, постійно знаходять бюрократичні шпаринки для того, щоб повернутися на свої посади. Чому цю справу поспішають розглянути дискредитовані і повністю прогнилі старі суди? Складається враження, що влада зацікавлена у поверненні суддів з минулого. Принаймні, вона не створює їм жодних перешкод. Але ж повернення суддів-зомбі заб’є останній цвях в судову реформу, остаточно поховає авторитет судової гілки влади. Невже за ці останні роки ми нічого не добилися, якщо дозволяємо цим привидам з минулого повернутися?

 

Автор: Іван Дідух

Останнi новини
Останнi новини
Гройсман: Украина не боится никаких российских санкций
Гройсман: Украина не боится никаких российских санкций
Канада профинансирует еще один проект в Украине
Канада профинансирует еще один проект в Украине
НАБУ закончило досудебное расследование по мэру Одессы
НАБУ закончило досудебное расследование по мэру Одессы
Украина из-за нового закона о "евробляхах" будет терять 2 млрд грн ежегодно
Украина из-за нового закона о "евробляхах" будет терять 2 млрд грн ежегодно
С 1 августа город может остаться без горячей воды и электроэнергии – КГГА
С 1 августа город может остаться без горячей воды и электроэнергии – КГГА
В Алуште оккупанты задержали дочь фигуранта "дела Хизб ут-Тахрир"
В Алуште оккупанты задержали дочь фигуранта "дела Хизб ут-Тахрир"
В офисе КПУ изъяли компьютеры - полиция
В офисе КПУ изъяли компьютеры - полиция
В правительстве отрицают влияние возможных санкций РФ против физлиц и юрлиц на экономику Украины
В правительстве отрицают влияние возможных санкций РФ против физлиц и юрлиц на экономику Украины
В НАТО заявляют о растущей российской угрозе в Черном море
В НАТО заявляют о растущей российской угрозе в Черном море
ЕС запустит ответные меры в случае введения США пошлин на авто
ЕС запустит ответные меры в случае введения США пошлин на авто
Пограничникам поручено быть готовыми к взятии под контроль границы с ОРДЛО
Пограничникам поручено быть готовыми к взятии под контроль границы с ОРДЛО
Нацбанк отчитался о проверках пунктов обмена валют
Нацбанк отчитался о проверках пунктов обмена валют
Минздрав вводит новые правила закупки препаратов и оборудования
Минздрав вводит новые правила закупки препаратов и оборудования
Тело убитого в Турции украинца привезли в Запорожье
Тело убитого в Турции украинца привезли в Запорожье
"Киевтеплоэнерго" не возьмет на себя долги "Киевэнерго" – Хозсуд Киева
"Киевтеплоэнерго" не возьмет на себя долги "Киевэнерго" – Хозсуд Киева
Киев: "Союзпечать" бастует, киоски с прессой закрыты
Киев: "Союзпечать" бастует, киоски с прессой закрыты