Поза графіком Президента: чому Петро Порошенко не може зустрітися з родинами в’язнів Кремля?

Родичі в’язнів просять про зустріч з гарантом Конституції
Родичі в’язнів просять про зустріч з гарантом Конституції

 Нині понад 60 українців утримуються Росією у місцях позбавлення волі на території РФ та окупованого Криму. Серед них  - журналіст Роман Сущенко, кінорежисер Олег Сенцов, фермер Володимир Балух, студент Павло Гриб та інші. Водночас, держава Україна не веде системної та прозорої роботи щодо визволення політичних в’язнів та підтримки родин.

 Останнє звільнення відбулося у червні 2016 року. Тоді з Росії в Україну повернулися Геннадій Афанасьєв і Юрій Солошенко. Першого було заарештовано на території Криму, другого – у РФ. Українців обміняли на наших співгромадян - журналістку Олену Гліщинську та головного редактора проросійського сайту Віталія Діденка, звинувачених у сепаратизмі. Яку участь у цій операції брала Україна – достеменно не відомо. Говорять, що звільнення цих двох бранців було складовою обміну Надії Савченко за участю партнерів зі США.

 Не знаємо, чи вела Україна перемовини щодо звільнення двох членів Меджлісу кримськотатарського народу - Ільмі Умерова та Ахтема Чийгоза. Останніх звільнили за домовленістю президентів РФ та Туреччини.

 «Це була робота Меджлісу, угода кримських татар з президентом Ердоганом задля звільнення, а не якесь нове рішення центральної української влади», - говорить Ігор Котелянець, брат Євгена Панова, «українського диверсанта», якого затримала ФСБ в Криму. Він очолює громадську організацію «Об’єднання родичів політв’язнів Кремля».

В очікуванні конструктиву

 Ігор демонструє брошуру, у якій зазначені усі їх імена, відомі правозахисникам. Люди були затримані або на території Криму, або в Росії чи Білорусі. Котелянець уточнює, що складання такого списку – справа рук волонтерів та родичів, жодні державні органи не мають подібного переліку.У брошурі є прізвище й Олексія Стогнія, заарештованого в Криму, звинуваченого в диверсійних діях та шпигунстві, вже засудженого до 3,5 років ув’язнення.

 «Багато дітей залишилися без піклування їх батьків, - говорить дружина Стогнія Оксана. - Багато хто з них були свідками обшуків та затримань. Тепер їм сняться сни про в’язниці, а на «прогулянки» вони змушені ходити до судів. Моя молодша донька досі не знає, що відбулося з її батьком. Я не можу їй про це розповісти у зв’язку з особливостями її розвитку. Але вона постійно запитує: коли повернеться тато, пам’ятає він про нас, чи знає, як ми за ним сумуємо? І від цих слів мені стає ще болючіше».

 Олексій Стогній служив на флоті у Севастополі. Із-за негараздів зі здоров’ям доньки змушений був звільнитися ще у 2009-му році та присвятити себе дітям. Його затримали на адмінкордоні у листопаді 2016-го, коли українець їхав до Києва на день народження старшої доньки Каті. Вона вчиться у київському університеті. Знайомі підвезли Стогнія до КПП та, побачивши, що той пішов далі, поїхали. Поки рідні в Криму чекали, що наступного дня Олексій передзвонить, до них у квартиру прийшли з обшуком.

 Судовий процес відбувався у закритому режимі. Сторона обвинувачення говорила про виготовлення зброї та диверсійну діяльність. Олексія катували для вибиття так званих «зізнань» у плануванні підривів інфраструктурних об’єктів у Криму на замовлення української влади.Зараз Стогній відбуває термін покарання у Керченській колонії суворого режиму. Його родина переїхала до Києва.

Надії на Президента

 «Політв’язні не включені у мінський процес. І у державі нам ніхто не може дати чітку відповідь, що з нашими родичами», - говорить брат Євгена Панова.

 «Кількість постійно зростає, тому держава мусить докладати системних зусиль задля звільнення українців та запобігання нових затримань, - цитує текст звернення громадської організації до Президента Петра Порошенка Ігор Гриб, батько Павла Гриба, викраденого російськими спецслужбами на території Білорусі. - Це не лише питання допомоги конкретним людям, але й справа захисту національної гідності та міжнародного престижу України».Родичі просять про зустріч з гарантом Конституції. «Ми доведені до відчаю і змушені публічно просити про це», - говорить Ігор Гриб.

 Рідним заручників Кремля відомо, що Росія пообіцяла провести обмін. Нам можуть повернути 74 незаконно утримуваних людини, натомість ми маємо віддати 306 тих, хто засуджений в Україні за злочини, пов’язані з АТО, або лише підозрюється у них.

 «Ми не знаємо, чи є у тих списках наші рідні. Просимо Президента прояснити ситуацію», - уточнює батько студента Гриба.«Ми хочемо надії», - говорить Ігор Котелянець.Про надію, але вже втрачену, говорить, зокрема, Петро Вигівський. Його син - Валентин Вигівський засуджений за статтею 276 кримінального кодексу РФ – шпигунство – на 11 років. Він ще у 2014 році поїхав у справах до Криму, де і був затриманий. Місяць тому родичі дізналися, що російська влада офіційно відмовилась передавати Валентина на основі положень Конвенції про передачу засуджених осіб від 1983 року для відбування покарання на території своєї країни.

«Ми дуже на це сподівалися, - говорить його батько Петро Вигівський. – Сподівалися і всі родичі, рідні яких засуджені вже у Росії».Насправді, хоча родичі вже за роки ув’язнення їх рідних навчилися оперувати навіть складними юридичними поняттями, шукати неймовірно великі суми коштів для оплати адвокатів, вони визнають, що вже не мають детального плану дій, а на своєму рівні спробували вже усі методи.Тож сьогодні вони, по-перше, просять створити майданчик, на кшталт Мінського, де можна було би обговорювати звільнення в’язнів Кремля, а по-друге, призначити єдину уповноважену людину, яка могла би сприяти вирішенню цього питання.Саме це планують сказати Петру Порошенку.

«Жодна структура не може нам дати відповіді стосовно того, що робить держава для звільнення політв’язнів, - говорить нам голова благодійної організації «Об’єднання родичів політв’язнів Кремля». - Бо нема структури, відповідальної за звільнення політв’язнів. Наразі єдина людина у державі, яка може прояснити бодай щось, - це Президент. Ми хочемо зустрічі, аби він дізнався про нас, аби на ній ми домовилися про подальші дії держави щодо звільнення, серед яких було би призначення уповноваженого Президента з питань звільнення та домовленість стосовно співпраці із державою у цій війні проти Росії».

 Хто буде тим президентським уповноваженим – невідомо, про кандидатури родичі воліють не говорити. Їм важливо, аби це був не говіркий політик, а справжній дипломат.

 За словами Ігоря, це вже не перше звернення родин політв’язнів до Президента з проханням про зустріч. Але усі попередні залишилися без відповідей. «Коли ми запитували про них, чиновники апарату розгублено заїкалися і казали, що то у всьому винен профільний заступник глави адміністрації, він мав би дати відповідь, але не дав, тож вони нічого вдіяти не можуть, а ми можемо звертатися до суду», - уточнює він.

Не бере участь держава і в оплаті роботи адвокатів, бо не існує закону про підтримку політв’язнів. «Він був ініційований Міністерством з питань окупованих територій, його навіть презентував Мустафа Джемілєв, але проект так і не був поданий до розгляду», - говорить Котелянець. Наразі наданню правової допомоги заручникам Кремля сприяють фонди з розвитку демократії та захисту прав людини.

Нині члени родин людей, заарештованих за політичними мотивами у РФ, думають, що робити, якщо і цього разу Президент Порошенко проігнорує їх звернення, хоча й сподіваються на відкритий і конструктивний діалог.

Автор: Тетяна Катриченко