П’ять міфів про УПА

П’ять міфів про УПА Фото:istpravda.com.ua
Українські повстанці

14 жовтня 2017 року виповнюється 75 років з дня заснування Української Повстанської Армії.

«В місяці жовтні 1942 року на Поліссі постали перші збройні відділи, що дали початок Українській Повстанської Армії. Для фіксування цього історичного моменту визнається день 14-го жовтня 1942 року днем постання УПА», - йдеться у документі головного її командира Романа Шухевича за 1947 рік.

Нині хтось переконаний, що вояки УПА – герої, а хтось, не вагаючись, застосовує до них слово «колабораціоністи». Суперечки щодо ролі повстанців виникають, як правило, двічі на рік – напередодні 9 травня та ось зараз, 14 жовтня. Але найбільші критики, як правило, не читають архівних документів та не питають нечисельних учасників руху. Ми ж захотіли розібратися та спробувати розвіяти п’ять міфів щодо УПА.

Міф 1. УПА – спільники Гітлера

Колись давно в ефірі одного з телеканалів колишній міністр Дмитро Табачник сказав: «Нема жодного документа, який би свідчив про бойові дії УПА проти німців».

Українські історики переконані: ніщо краще не розповість про ті часи, ніж документи. У дослідженнях визвольного руху у період Другої світової війни на Волині важливим джерелом інформації є архівні папери гітлерівської Німеччини. У них ОУН та УПА характеризуються не як спільники, а як супротивники.

Наприклад, у документах записано, що відділи УПА захоплювали окремі регіони на Поліссі, знищуючи там німецьку окупаційну адміністрацію. Так, 7 лютого 1943 року Перша сотня УПА розгромила гітлерівську комендатуру у райцентрі Володимирець на Рівненщині. А у березні німці писали: «У генеральному окрузі Волинь-Поділля націоналістично-українська… банда розвиває власну активність. Численні напади на територію східніше від шосе Рівне – Луцьк проводять переважно члени цієї банди». У відповідь на подібні дії нацисти розпочали цілу низку каральних операцій із залученням бронетехніки та літаків. Але вони були неефективними – кількість нападів з боку українців лише збільшувалась. З осені 1943 року почалися бої між повстанцями та гітлерівцями.

Відомі випадки, коли керівники підпілля намагалися провести перемовини з німцями за формулою «вам – їжа, нам - зброя». Але подібні ініціативи геть не віталися керівництвом УПА. Наприклад, зберігся договір, у якому зазначалося, що у разі проведення українцями диверсійної роботи у тилу радянських військ, їм обіцяли не нападати на українські села з боку залізничних доріг, відпускати полонених, відмовитися від практики переслідування сімей повстанців

Звісно, німці були зацікавлені у припиненні протистояння з повстанцями, адже воно забирало багато сил. Відомий випадок, коли у результаті зустрічей українська сторона одержала кількасот одиниць зброї. Результатом таких домовленостей було і звільнення Степана Бандери. Щоправда, останній залишився під контролем Берліну.

Міф 2. Роман Шухевич служив в СС

Ще до початку війни українські націоналісти розуміли, що здобути незалежність можна лише збройним протистоянням. І для цього шукали собі союзників. Розглядався варіант співпраці з Німеччиною, бо українців і німців об’єднував один спільний ворог – СРСР. У результаті таких домовленостей між ОУН та військовою розвідкою німців з’явилися батальйони «Нахтіґаль» та «Роланд». Вони, на думку українців, мали стати основою їх збройних сил. Батальйони функціонували у підпорядкуванні Вермахту (збройних сил Третього Рейху) та були на особливому рахунку. Та й існували на особливих умовах. Наприклад, вони не складали присягу Гітлеру, а діяли у відповідності до наказів ОУН.

В Українському інституті національної пам’яті є фото Шухевича у формі «Нахтіґаль», керівником якого він був. На формі нема жодних відзнак СС (військового формування, яке здійснювало геноцид).
Батальйон «Нахтіґаль» від початку війни брав участь у військових діях. 30 червня він прийшов до Львова, де мало бути проголошено відновлення Української держави. Але вже за два місяці після визначної події стало відомо про арешт уряду, у якому Шухевич обіймав посаду міністра оборони. Вояки батальйону Вермахту заявили про негайне звільнення арештантів, натомість бійців відправили до тилу, а згодом й розформували підрозділи.

Під час Нюрнберзького процесу питання про участь «Нахтіґалю» у військових злочинах не порушувалося.

Міф 3. Бандера очолював УПА

Степан Бандера - засновник і провідник Організації українських націоналістів з 1940 і до свого арешту 5 липня 1941 року. Після проголошення Акту відновлення Української Держави у Львові. Це стало несподіванкою для Гітлера, адже незалежна Україна не входила в його плани. Саме тому Бандеру заарештували і кинули до концтабору Заксенгаузен.

Тож, коли створювалась УПА восени 1942 року, той фізично не міг бути поруч та командувати УПА, оскільки перебував в ув’язненні. Після звільнення Бандера вже ніколи не повертався до України. Без нього ОУН підсилило УПА.

У грудні 1943 року провідником повстанців обирається Роман Шухевич – «Тарас Чупринка». Того ж місяця його називають й головою ОУН.

1946 року Бандеру було обрано головою закордонної частини ОУН, цю посаду він обіймав до своєї загибелі 15 жовтня 1959-го.

Членів ОУН і бійців УПА  називали бандерівцями лише тому, що вони поважали Бандеру і вважали його своїм провідником.

Міф 4. УПА ненавиділи євреїв та мріяли про державу українських націоналістів

В лавах УПА більшість становили українці. Але воювали і люди інших національностей.

Директор Інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович наводить приклад: «Єврей Лейба-Іцик Добровський був співробітником політичного відділу Штабу УПА на Волині. Він став автором листівок-звернень УПА до народів Кавказу та Середньої Азії із закликом вступати до УПА. У документах та спогадах знаходимо імена інших євреїв, які перебували в УПА як лікарі. Це Шая Варм, який протягом 1943-1944 рр. урятував життя багатьом повстанцям, Самуель Нойман, Арон Козловський, Абрагам Штерцер та інші. У складі одного з повстанських загонів воював єврейський юнак Мандик Хасман».

Єдиною метою українських повстанців було створення самостійної української держави. Але про те, що у ній мали жити самі українці, ніхто не говорив. Навпаки, повстанці вели активну агітаційну роботу серед людей, незважаючи на те, ким вони були, – українцями чи євреями.

Однією з перших публічних заяв ОУН був «Маніфест», звернений не лише до українців, а й до інших народів. «Ми, українці, підносимо прапор нашої боротьби за свободу народів та людини», - було записано у ньому. Тобто ОУН у цьому документі та наступних закликала до спільної боротьби проти радянської окупації.

В окремих документах мова йшла про поляків, мовляв, націоналісти боротимуться і проти тих поляків, які бажають відновлення польської окупації українських земель.

Відоме гасло «Україна для українців» - ніяк не заклик для знищення національних меншин, а лише намір відновити на українській землі українську владу. Окупанти мали відступити. У документах могла йти мова про конкретні єврейські чи польські постаті, але не про ліквідацію певних етнічних груп.

У 1943 році у постанові збору ОУН були зафіксовані "право національних меншостей плекати свою власну по формі й змісту національну культуру" та "рівність усіх громадян України, незалежно від їх національності, в державних та громадських правах та обов’язках". Саме ці рішення стали підґрунтям політичної програми УПА.

Міф 5. Нюрнберський трибунал засудив українців

У цьому був зацікавлений Радянський Союз. Проте у жодному з чотирьох десятків томів справи не йдеться про те, що Степана Бандеру чи Романа Шухевича, ОУН чи УПА (чи навіть СС «Галичина») було засуджено Міжнародним військовим трибуналом. .

У 27-му томі міститься свідоцтво про те, що деякі масові розстріли були помстою «групам Бандери», а у 29-му згадується «рух Бандери», спрямований на досягнення державності.

 

Автор: Тетяна Катриченко

Останнi новини
Останнi новини
СБУ видворила за межі України кримінального «авторитета»
СБУ видворила за межі України кримінального «авторитета»
Учені пояснили, що робить людей трансгендерами
Учені пояснили, що робить людей трансгендерами
Очільники восьми МЗС закликали Росію звільнити українських політв′язнів
Очільники восьми МЗС закликали Росію звільнити українських політв′язнів
У МЗС прокоментували претензії посольства РФ щодо виборів
У МЗС прокоментували претензії посольства РФ щодо виборів
Бактерії у весняній моркві можуть викликати отруєння
Бактерії у весняній моркві можуть викликати отруєння
У 2017 році понад мільйон українців отримали ID-паспорти
У 2017 році понад мільйон українців отримали ID-паспорти
Аваков: МВС прийняло рішення про неможливість проведення виборів на території дипмісій РФ
Аваков: МВС прийняло рішення про неможливість проведення виборів на території дипмісій РФ
Гройсман: Газпром винен Україні 8,5 мільярда доларів
Гройсман: Газпром винен Україні 8,5 мільярда доларів
Порошенко призначив Командувача об’єднаних сил
Порошенко призначив Командувача об’єднаних сил
5 днів. Підсумки: Меркель переобрали, Смолія підвищили, ОС замінює АТО
5 днів. Підсумки: Меркель переобрали, Смолія підвищили, ОС замінює АТО
Курс долара на міжбанку підвищився до 26,45 гривень/долар
Курс долара на міжбанку підвищився до 26,45 гривень/долар
Хуг: СММ ОБСЄ заважають працювати в непідконтрольних Києву районах Донбасу
Хуг: СММ ОБСЄ заважають працювати в непідконтрольних Києву районах Донбасу
США звинуватили Росію в кібератаках на свою енергосистему
США звинуватили Росію в кібератаках на свою енергосистему
Прокуратура Києва: У зв’язку зі змінами до КПК термін встановлення причин смерті не збільшать
Прокуратура Києва: У зв’язку зі змінами до КПК термін встановлення причин смерті не збільшать
Посольство РФ: В Україні відкриються чотири дільниці для голосування 18 березня
Посольство РФ: В Україні відкриються чотири дільниці для голосування 18 березня
Гройсман про якість доріг: Готується формування «чорного» списку підрядників, які дискредитували себе
Гройсман про якість доріг: Готується формування «чорного» списку підрядників, які дискредитували себе