Справа полковника Без’язикова: таємниці «особистої» переписки

Справа полковника Без’язикова: таємниці «особистої» переписки Фото:
У грудні 2016 року Івана Без’язикова було звинувачено у співпраці з терористам

 У Шевченківському районному суді столиці триває розгляд справи полковника Івана Без’язикова. Нині прокуратура заявляє, що начальник розвідки 8-го армійського корпусу з Житомира, перебуваючи у полоні терористів на Донбасі майже два роки, не лише перейшов на бік ворога, а й пропонував своїй дружині приїхати у Донецьк.


 «Просимо звільнити залу», - говорять люди у формі. «Конвой», - пояснює адвокат обвинувачуваного Олег Веремієнко. Журналісти та працівники Служби безпеки України залишають приміщення. Поки Без’язикова заводять до прозорого акваріуму, у коридорі з’являється другий адвокат полковника – Віталій Титич.


  Двері відчиняються, і усі бажаючи знову займають місця у залі. Журналісти звертаються до полковника з запитаннями.
 «Я дуже хочу, аби ми перейшли до розгляду справи по суті, аби можна було розставити всі крапки над «і», аби було зрозуміло, що справа сфальсифікована», - говорить він.


 

 Його знову питають про полон, російську військову форму та зброю. «Людина, яка перебуває у полоні, собі не належить, - повторює він. - Ті люди, які мене утримували у полоні, або будь-яку іншу людину, ніякої відповідальності за це не несуть. Ти можеш там або виконувати їх вимоги, або героїчно померти. Але я вважаю, що це не завжди правильний вихід - героїчно померти. Набагато важче лишитись живим і спробувати зробити щось корисне для себе, для своєї країни, для своєї родини, аніж просто померти в якійсь канаві… Хочу стверджувати при всіх, що жодна моя дія, коли я був у полоні, не завдала жодної шкоди жодному військовослужбовцю ЗСУ, жодному громадянину України, жодному військовополоненому, які перебували там».


 Нагадаємо, полковник ЗСУ Іван Без’язиков потрапив у полон бойовиків 16 серпня 2014 року після бою під Степанівкою поблизу кордону з РФ. Був визволений 5 липня 2016 року в результаті спецоперації СБУ, після чого його особисто зустріли Президент Петро Порошенко та голова СБУ Василь Грицак. У грудні 2016 року Івана Без’язикова було звинувачено у співпраці з терористами, мовляв, він обіймав посаду так званого заступника начальника розвідувального управління «ДНР», а згодом і у держзраді. Полковник своєї провини не визнає. Говорить, що потрапив до полону, коли поїхав на окуповану територію за тілами загиблих вояків.


 До суду заходить колегія суддів на чолі з Лідією Щебуняєвою. Ця суддя до подій на Сході працювала у Харцизькому міському суді Донецької області, і лише 7 квітня 2015 року була переведена до Києва, про що свідчить президентський указ (http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/203/2015). Тобто, вже коли на тих територіях перебували терористи, а згаданий полковник вже був у полоні, пані Щебуняєва була геть поряд та працювала.
 Без’язиков оголошує клопотання – просить, аби його випустили із-за скла, і він міг би зайняти місце біля своїх захисників. Щебуняєва відмовляє, каже, що про це захист вже просив неодноразово, тож причини відмови ті ж самі.


 Нині має відбуватися процес доручення та дослідження письмових доказів обвинувачення.

«Русская весна» та свідчення з Криму


 Прокурор ГПУ Олег Пересада оголошує перший з них на сьогодні. Це – стаття відомого у вузьких колах політолога Літвінова «Иловайск как зеркало тактических возможностей».


 У статті згадуються і «карателі», і «ополченіє» без лапок. Йдеться і про те, що «у полон було взято начальника розвідки 8-го армійського корпусу», який нібито розповів про розстановку сил ЗСУ.


 Адвокати звертають увагу на джерело матеріалу – ресурс «Русская весна». «Якщо він – єдине джерело доказів для СБУ, то я починаю хвилюватися за нацбезпеку», - говорить Веремієнко.


 Працівники Служби безпеки, серед яких є слідчий, що і складав більшість документів – Ігор Буднік, сидять на останній лавці, опустивши голови.
«Я не почув від обвинувачення, чого саме доказом є цей матеріал», - каже адвокат Титич. «Він підтверджує надання паном Без’язиковим членам терористичної організації інформації, яка була для них важлива для проведення подальших бойових дій», - каже прокурор Пересада. Титич цікавиться, чи є додаткові експертизи, допит автора статті, а потім констатує: «У такому вигляді – це просто сміття, яке демонструє те дно, що СБУ досягло у своїй деградації, це знущання над судом і над обвинуваченим. Будь-яке посилання на цей «доказ» нівелює провадження взагалі».


 Обвинувачення – наполягає, що доказ належний, захист - протестує, суддя – долучає.


 На черзі роздруківка з Інтернету, знайдена при обшуку у квартирі Без’язикова у Житомирі. Вона нібито доводить, що полковник тричі відмовлявся повертатися додому.


 Це коментарі під статтею «Ополченцы ДНР захватили полковника украинской разведки».


 Під нею відомий перемовник Василь Буднік говорить подрузі дружини Без’язикова, що полковник не захотів повернутися додому та перейшов на той бік.
«Треба викликати Василя Будніка», - наполягає Веремієнко. Суддя відмовляє і бере роздруківку для опрацювання.


 Далі – дані з порталу «Стоптеррор». У них міститься інформація про Без’язикова як про одного з керівників розвідувального управління терористичної організації «ДНР». На цьому ресурсі матеріал з’являється у квітні 2017 року.


 «Коментар від редакторів або модераторів цього сайту: «Сегодня нашему проекту пришел интересный материал, отправитель пожелал остаться неизвестным, но передавал пламенный привет из оккупированного Крыма, надеюсь, он поможет нашим службам в установлении лидеров террористических организаций», - зачитує прокурор та пояснює, що додає роздруківку з цього сайту. У ній фото представників, як зазначає прокурор, «розвідуправління», зокрема, Без’язикова. «Ці матеріали є підтвердженням того, що пан Без’язиков дійсно обіймав посаду так званого заступника начальника відділу з аналітичної роботи розвідуправління та користувався позивним Луїз», - уточнює він.


 Прокурор так захоплюється читанням, що інколи забуває зазначити, що ця сама «ДНР» є терористичною організацією.


 У судовій залі досить холодно. Суддя не дуже поспішає. Захист детально знайомиться з усіма доказами ГПУ.


 «Це ніякий не доказ обвинувачення, - говорить Титич. – Але я не проти доручення його до матеріалів справи як підтвердження службової недбалості працівників СБУ».


 «Цей документ – приклад фальсифікації доказів», - стверджує полковник.


 Після зауважень захисту суддя долучає і цей протокол та досліджує його.


В контакті з окупованими територіями


 Пересада починає зачитувати російською мовою переписку з соціальних мереж «ВКонтакте». Як припускає прокуратура, її вели полковник Іван Без’язиков та його дружина Маргарита Кушнірова (Без’язикова). Перша віртуальна розмова між Віктором та Вікою відповідно. «Це спілкування відбулося 29 вересня 2014 року», - пояснює Пересада. Тобто за місяць після потрапляння полковника до полону.


 «Ты упрямая, чтобы нам встретиться, не нужно никаких наставников – только двое и только твое желание. Я все жду, когда ты примешь решение, остальные проблемы я решаю сам, без посторонних. Мне важно, чтобы ты была сама готова. Если ты боишься, поставлю тебе охрану, если ты по каким-то причинам не можешь сесть в автобус, то за тобой заедут и отвезут. Но это крайний случай, главное, чтобы ты созрела для этого», - читає з інтонацією прокурор, акцентуючи увагу на певних словах.


 «Может, что-то надо, может, деньги нужны», - запитує Віка у переписці, яку цитує Пересада. - Віктор відповідає: «Кстати, мне зарплату платят?». «Ну, конечно, платят, а за что я живу», - відповідає вона».


 «Я прошу вернуть мне любимого мужа, ибо он не за пивом пошел, а по-дебильному приказу с белым флагом, а его били на всех блокпостах. Нечестно, правда. И все это понимают. Я, конечно, могу сказать, мол, ребята, у моего мужа все хорошо, и не надо его искать. Ты так предлагаешь?», - йдеться у протоколі.


 «Может, ты можешь выйти в скайп?», - запитує той, кого слідчі вважають полковником Без’язиковим. «Как, я в больнице!? Сомневаюсь, что здесь есть скайп», - відповідає та, що вважається Маргаритою.


 «Забігаючи наперед, скажу, що маю копію медичної книжки пані Без’язикової, яка підтверджує, що на момент цього листування вона дійсно перебувала у лікарні», - уточнює представник ГПУ та згадує дату – 2 жовтня 2014 року.

 «Я не лежала в больнице», - говорить напівшепотом дружина підсудного, яка сидить у першому ряду.


 Далі цитується переписка вже за травень 2015 року. У ній згадуються діти Без’язикова та те, що полковник п’є пиво та їсть тараньку у полоні.
«І таких розмов у цій роздруківці дуже багато, - підсумовує прокурор. – Це – най-най! Що, на думку слідства та обвинувачення, найінформативніше. З цього листування видно, що пан Без’язиков не знаходився у полоні. У полоні рибою з пивом, наскільки мені відомо від інших осіб, які перебували у полоні, не годують, у баню не водять. Особа, яка перебуває у полоні, не може вислати машину, виставити охорону, не може гарантувати безпеку та «царские покои». Відображено, що пан Без’язиков не перебував у полоні в класичному розумінні цього слова, не тримався у підвалі, його не катували, не били, він користувався повним правом розпоряджатися своєю особистою свободою, він спілкувався з дружиною. Крім того, судячи з того, що він гарантував безпеку, охорону, він займав не останнє місце серед осіб, які на той час були членами терористичної організації».


 У протоколі огляду, за словами прокурора, були встановлені кілька акаунтів, з яких велась переписка. Про них слідчі дізналися з показів Маргарити Без’язикової, які вона давала під час перебування чоловіка у полоні.


 Веремієнко береться фотографувати кожну сторінку з кількох десятків доказів прокуратури і передає підзахисному. «Роман цілий», - говорить Маргарита Івану. «Захист буде знайомитися з протоколом огляду?», - запитує суддя. «Там нема з чим знайомитися», - каже Титич. Після говорить, що мають бути певні докази, експертизи, що конкретний текст належить певним особам. «В розумінні КПК – це є очевидно недопустимим доказом», - зауважує захисник.


 «Я особисто опитував понад сотню людей, які були у полоні, - бере слово Веремієнко. - І ми стикалися неодноразова з практикою, коли або якісь шахраї, або бойовики для того, аби витягати кошти у родин, чи примусити їх страждати, починають писати з акаунтів, які нібито належать полоненим. Я категорично проти долучення цієї макулатури».


 Суддя Лідія Щебуняєва оголошує наступне засідання – 30 жовтня та разом з колегами залишає залу суду.


 Прокурор Олег Пересада коментує засідання: «По контексту вказаних розмов досить чітко зрозуміло, між ким вони відбуваються. Він говорить, що, окрім цих записів, є і інші докази, перш за все, свідчення. «Це особи, які на час перебування пана Без’язикова на непідконтрольній українській владі території також перебували там у полоні, - пояснює той. - Це і особи, які безпосередньо займалися питанням обміну військовополонених. Ім’я однієї особи я вже назвав. Це особа, яка безпосередньо займалася цим питанням. Ну і навіть особи, які на той час були дійсними членами цієї терористичної організації, однак у подальшому скористалися програмою «На тебе чекають вдома», розкаялися, перейшли на підконтрольну українській владі територію, понесли покарання, звичайно, але тепер співпрацюють з органами досудового розслідування». Пересада більше імен не називає, а каже: «Все по порядку. Я не хочу озвучувати їх покази наперед, бо це може бути розцінено як тиск  - як на свідків, так і на суддів».


 На запитання журналістів, що адвокати говорять про неналежність доказів, прокурор відповідає: «Оцінку надасть суд».


 «Я ще у 2014-2015 роках на допитах в СБУ розповіла, з яких акаунтів я переписувалась з чоловіком, говорили, що з них мені писали бойовики, - говорить дружина підозрюваного Маргарита. - Спочатку писали від імені Вані. Але я давала зрозуміти, що я знаю, що це пише не він. Потім навіть не приховували, що це пишуть за нього. Це бойовики запрошували мене приїхати до Донецьку, обіцяли гарне життя, квартиру. Якщо я не можу, то вони допоможуть. В телефонній розмові мій чоловік сказав, аби я не погоджувалась. А перемовники як раз порадили не відмовлятися різко. Тоді я сказала, що хвора, що у мене щось з нирками. Я збрехала. Але там повірили. Тоді навіть мій чоловік телефонував і намагався зрозуміти, чи дійсно зі мною щось трапилось. А у лікарні я востаннє лежала, коли народжувала дитину. Після зникнення зв’язку з Іваном у травні 2015-го я звернулась до психіатра і перебувала на денному стаціонарі».


 

«Наявні ознаки злочину, - переконаний адвокат полковника Віталій Титич. - Доказова база, яка демонструє роботу слідства при розслідуванні особливо тяжких злочинів, є цьому підтвердженням. Доказова база не сформована належним чином, відповідно до вимог КПК. Це речі розмовного жанру, а не зібрання, документування та оформлення доказів. Фахового юридичного коментаря тут бути не може… Як можна зайти на сайт «Русской весны» та передрукувати статтю? Доказуванню у цьому кримінальному провадженні підлягають наслідки, завдана шкода та її оцінка. Це те, що має бути доведено. Натомість в обвинувальному акті зазначено, що шкода не встановлена. А тепер прокурор вже говорить, згадуючи статтю, мовляв, вона є доказом негативних наслідків, яке мало вчинення злочину. Якщо вони хотіли довести факт, що у Без’язикова після його потрапляння у полон відбулися карколомні зміни, то вони мали провести військово-тактичну експертизу і додати до цього висновок експерта. І у цьому випадку буде доказ, хоча і не прямий. Якщо прокуратура не надасть доказів шкоди, тоді нема і складу цього кримінального правопорушення. Це ключовий момент у випадку статті 111».

Автор: Тетяна Катриченко

 

2154
Останнi новини
Останнi новини
Взрывы под Ичней осуществили с помощью телефона — Матиос
Взрывы под Ичней осуществили с помощью телефона — Матиос
Порошенко предложил передать Андреевскую церковь в пользование Константинопольского патриархата
Порошенко предложил передать Андреевскую церковь в пользование Константинопольского патриархата
В России сотрудника Amnesty International похитили и обещали убить
В России сотрудника Amnesty International похитили и обещали убить
В Украине начали штрафовать попавшихся на TruCAM водителей
В Украине начали штрафовать попавшихся на TruCAM водителей
ЕС утвердил новый режим санкций против РФ
ЕС утвердил новый режим санкций против РФ
В Киеве официально начался отопительный сезон - КГГА
В Киеве официально начался отопительный сезон - КГГА
Взрывы на артскладах: более 90 человек все еще находятся в больницах Ични
Взрывы на артскладах: более 90 человек все еще находятся в больницах Ични
Порошенко подписал указ о защите Черного и Азовского морей
Порошенко подписал указ о защите Черного и Азовского морей
Волкер уже несколько недель договаривается с Сурковым по миротворцам на Донбассе
Волкер уже несколько недель договаривается с Сурковым по миротворцам на Донбассе
"Нафтогаз" начал поставки газа для подачи горячей воды Киеву
"Нафтогаз" начал поставки газа для подачи горячей воды Киеву
Киевский патриархат призывает начать подготовку к Объединительному Собору
Киевский патриархат призывает начать подготовку к Объединительному Собору
На Донбассе сдался боевик, минировавший полтора года зерновые поля
На Донбассе сдался боевик, минировавший полтора года зерновые поля
Порошенко: Нужны системные решения после пожара под Ичней
Порошенко: Нужны системные решения после пожара под Ичней
Священный Синод снял с Филарета анафему продолжительностью 21 год
Священный Синод снял с Филарета анафему продолжительностью 21 год
СНБО поддержал предложение Порошенко о повышении зарплат военным на 35-37%
СНБО поддержал предложение Порошенко о повышении зарплат военным на 35-37%
Нацсовет назначил внеплановую проверку телеканала NewsOne
Нацсовет назначил внеплановую проверку телеканала NewsOne