Як президент Туреччини знайшов ключі від тюрем в Кремлі

Заступники Голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров і Ахтем Чийгоз на свободі
Заступники Голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров і Ахтем Чийгоз на свободі

 Ільмі Умеров і Ахтем Чийгоз нарешті прилетіли до Києва. Вони говорять про повернення Криму Україні та подальшу боротьбу за звільнення інших політичних в’язнів, в першу чергу - кінорежисера Олега Сенцова.

В очікуванні звільнення

 «Останні два тижні Ільмі Умеров і Ахтем Чийгоз, найближчі їхні родичі, а також Мустафа ага, я, і ще кілька людей жили в постійній напрузі в очікуванні того, що сьогодні вже відбулося і про що тепер можна говорити відкрито, - заступники голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров і Ахтем Чийгоз на свободі», - написав на своїй сторінці у фейсбуці 25 жовтня народний депутат Рефат Чубаров.

 На той час літак з двома заручниками Путіна вже увійшов у турецький повітряний простір і мав сісти в аеропорту Анкари. У пресі почали з’являтися перші новини: Ільмі Умерова і Ахтема Чийгоза помилував президент країни-окупанта Володимир Путін.

 Як повідомив власник кримськотатарського телеканалу ATR Ленур Іслямов, їх обох зранку 25 жовтня доставили в аеропорт Сімферополя на різних автомобілях. Умерова - на швидкій допомозі з лікарні, де той перебував останні тижні. А Чийгоза - в автозаку.

 

Фото 01

 Після посадили на борт, який з зупинкою в Анапі полетів до Анкари. Хоча спочатку була домовленість, що обоє потраплять на материкову частину України через Чонгар.

 Ахтем Чийгоз та Ільмі Умеров - члени Меджлісу кримськотатарського народу. Першого так званий суд у анексованому Криму засудив 11 вересня до восьми років колонії суворого режиму. Як заявив офіційний представник слідчого комітета РФ, Чийгоза затримали «за підозрою в організації й участі в масових заворушеннях». Йдеться про події 26 лютого 2014 року, коли біля будівлі кримського парламенту в Сімферополі проходила акція протесту. Другого - 27 вересня -  до двох років колонії-поселення. Умерова окупанти звинуватили у закликах до сепаратизму. Слова про те, що Крим має бути українським він, за версією слідства, сказав у березні 2016 року в ефірі ATR.

 «Сказати, що для мене звільнення було повною несподіванкою, буде не зовсім вірно, - зазначить уже в Анкарі Умеров. - За кілька днів до цього перельоту з Криму до Анкари до мене приходили два співробітника ФСБ з Москви та пропонували написати клопотання на ім’я Путіна про помилування. Я категорично відмовився».

 Приходили з подібною пропозицію і до Ахтема Чийгоза. Той також відмовився.

 «Коли вранці 25 жовтня за мною у СІЗО приїхала машина, я морально готувався до етапування до колонії», - сказав вже в Анкарі Чийгоз.За розповсюдженою Кремлем інформацією, з проханням про помилування до Путіна звернувся муфтій Криму Еміралі Аблаєв. Щоправда, у цьому є певні сумніви, адже у цієї персони за кілька років була можливість спробувати вплинути на процес, чого він не робив. Нині відповідні укази Путіна засекречені.

 І ось сьогодні, о 13:50 за київським, часом літак з Анкари сів у столичному аеропорту «Бориспіль». Напередодні анонсований переліт було скасовано у зв’язку із зустріччю Чийгоза та Умерова з президентом Туреччини Реджепом Ердоганом.

Туреччина як ефективний посередник

 «Зрозуміло, що до звільнення Ільмі Умерова та Ахтема Чийгоза було залучено безліч людей - від президента України та президентів інших країн, лідера кримськотатарського народу Мустафи ага Джемілєва і керівництва Меджлісу кримськотатарського народу до родичів і адвокатів Ільмі і Ахтема», - говорить Чубаров.

 Про звільнення найближчому колу родичів та друзів першим повідомив Мустафа Джемілєв. Пізніше висловився Президент Петро Порошенко. Ввечері того ж дня він зателефонував в Анкару, привітав особисто зі звільненням та зазначив: «Я дуже щасливий, що моя домовленість з Президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом (реалізувалась). Ми тоді не могли оприлюднювати цю домовленість. Але я поінформував і Мустафу ага, і наших партнерів про те, що ми найближчими днями цього чекаємо. І, на щастя, це відбулося», – зазначив він.

 Звільнені в’язні Кремля дякують Україні, президентам Порошенку та Ердогану, світовій спільноті. І особливо - кримськотатарському народу та особисто Мустафі Джемілєву.

 «Варто сказати про ключову роль кримськотатарських лідерів у звільненні Ільмі Умерова та Ахтема Чийгоза, адже складно перелічити всі ті міжнародні форуми, на яких бували Джемілєв та Чубаров і де вони порушували питання незаконно утримуваних членів Меджлісу, - говорить координатор громадської організації «КримЅОЅ» Таміла Ташева. - І це відбувалось на найвищому рівні. Однозначно треба говорити про роль української дипломатії, яка залучала лідерів кримських татар до переговорного процесу. Турецька сторона дуже активно підтримує кримських татар і намагається грати важливу і визначну роль у процесі, пов’язаному із звільненням політичних в’язнів Кремля. Обіцянка, яку дав Ердоган Мустафі Джемілєву, зіграла свою роль у перемовинах з президентом Росії. І ми маємо такий результат. Я би не говорила, що провідною була зустріч у Києві. Так, вона мала важливе значення, але процес тривав давно. Про ймовірне звільнення цих двох бранців ми знали близько двох тижнів, але не говорили про це, аби витоку інформації не сталося. Тепер можемо вітати їх на свободі та сказати, що точка докладання зусиль була обрана вірно».

 Вирішальний голос у звільненні бранців мав саме Ердоган. Так вважає президент Центру глобалістики «Стратегія XXI» Михайло Гончар.«Провідний інтерес Кремля - Туреччина має вирішувати питання, пов’язані з кримськими татарами, з Росією. На жаль, чинник Петра Олексійовича Порошенка тут відігравав мінімальну роль, якщо він взагалі брався до уваги Путіним. Окрім того, Путін демонструє свою «людяність» для передвиборчого іміджу», - говорить він.

 «Інтереси для Росії - не другорядне питання, а першорядне, - продовжує Гончар. - І, звісно, не з людьми пов’язані, а з геополітикою. Путін влаштовує альянс Росії, Туреччини та Ірану проти Заходу. Ердоган хоче показати Європі, яка відторгла Туреччину, що він може знайти інших союзників та інші альянси. Росія хоче від Туреччини, аби проект газопроводу «Турецький потік» в обхід України був реалізований, аби турецькі судна заходили в кримські порти, аби Анкара не приєдналась до санкцій проти Росії і з її боку не було ніяких «вибриків». Тому «невеличке» прохання Ердогана щодо двох лідерів кримських татар було взято до уваги. Гадаю, що будуть й інші звільнення – порційно, так би мовити. Путін показує Ердогану, що тільки вони удвох можуть вирішувати питання цього маленького тюркського народу. Та й кримським татарам в Криму Путін та Ердоган разом демонструють, від кого реально залежить їхнє майбутнє, мовляв, забудьте про Україну. Ось так потрібно читати те, що відбулось. Окрім того, слід звернути увагу й на різку реакцію США після вироків Чийгозу та Умерову. Але американцям Путін не може поступитись, а от Ердогану може».

 Ердоган – та фігура, якій вдалося знайти ключі від в’язниці у Кремлі. При цьому він залишається, як сказав Мустафа ага, не лише одним з тих світових лідерів, «хто ще може потиснути руку Путіну», але й тим, хто прямо заявляв про підтримку кримських татар як братнього для турків народу, чітко повторював факт невизнання Туреччиною російської анексії Криму.

 У той ж час, треба говорити, що зі звільненням заступників голови Меджлісу частково справдилась мрія Кремля, який не хотів би бачити на анексованому півострові активних лідерів кримських татар. До початку ж гучних процесів їм надходили пропозиції залишити Крим.

«Звільнення – це свобода не лише окремих особистостей, а й мого народу, землі, Батьківщини, країни»

 До Києва зустрічати Чийгоза та Умерова приїхали дружина Ахтема та дочка Ільмі. А ще захисник Ніколай Полозов.

 «Останній місяць був дуже складним. Ми не знали, куди відправлять батька, які там можуть бути умови», - каже Айше Умерова у залі очікування «Борисполя».

 Під оплески у прес-залі з’являються Умеров та Чийгоз. Їх обіймають рідні. Кримськотатарські діти у національних костюмах співають два гімни – український та кримськотатарський. Умеров кладе руку на серце та співає. Чийгоз теж співає.

 «З лап путінського режиму нам вдалося вирвати двох наших громадян, патріотів свого народу та країни, - сказав в аеропорту Джемілєв. – Одне з небагатьох демократичних видань РФ сьогодні прокоментувало цю подію так: «Інколи в Росії випадково відбуваються і гарні речі». Але, аби ця випадковість сталась, були задіяні тисячі людей».

 

 «Якщо тема не буде затухати, якщо не буде сходити зі шпальт ЗМІ, то обов’язково за звільненням окремих людей буде деокупація Криму та відновлення територіальної цілісності України. У цьому і полягає наша боротьба – за єдину Україну», - сказав Ільмі Умеров.

 «Ми не знали, що нас вивезуть до Анкари. Тому що перше бажання за ці роки було – приїхати до Києва. Але, можливо, у цьому є певна символіка. Тому що один з сильних лідерів тюркського світу на прохання нашого Президента та нашого лідера Мустафи ага провів серйозні перемовини для нашого визволення. Я не можу назвати це звільненням. Звільнення – це свобода, це те, за що ми боролися, і не лише свобода окремих особистостей, а й свобода мого народу, моєї землі, моєї Батьківщини, країни. А це була якась спецоперація, коли за паперами мене мали відпустити додому, натомість вивезли люди у балаклавах, по очах яких я впізнав тих фашистів, які мене забирали три роки тому. По їх очах було видно, що на це у них нема бажання. Але у кожного з нас, хто там сидить, є надія вийти, бо все, що відбувається, несправедливо, незаконно. Але що зі мною це відбудеться так швидко – за три роки – я не очікував. І я зрозумів, коли ми вже були у турецькому просторі, що у тих людей є бажання, але їм не дадуть можливості нас розірвати. У цьому звільненні є символізм, що за спиною нашого народу є сила, що український народ зможе постояти за свою свободу та незалежність. А мій народ і не таке витримував. Можливо, тому і нам з Ільмі легше, ми знаємо, що наші діди-прадіди століттями на коліна не ставали, хоча і помирали».

 Ахтем Чийгоз закликав усіх писати в’язням листи. «Нехай вони мені їх два роки не віддавали, але читали самі. І вони їх злили. А нам вони забезпечували безпеку», - сказав він.

 Щодо подальшої долі, то обоє мріють повернутися на півострів. «Думаю, у Києві проведу кілька зустрічей і просто поїду додому - до Криму. Обов’язково», - говорить Ільмі Умеров. Ахтем Чийгоз додає: «Я не буду втікати чи ховатися від РФ».

 Тим часом в окупованому Криму залишаються понад три десятки незаконно утримуваних політичних в’язнів. І у час, коли у Києві в аеропорту Бориспіль була запланована прес-конференція членів Меджлісу, у Сімферополі мав тривати процес над п’ятьма іншими фігурантами «справи 26 лютого» - Алі Асановим, Мустафою Дегерменджі, Ескендером Кантеміровим, Ескендером Емірвалієвим і Арсеном Юнусовим.

Автор: Тетяна Катриченко