9 листопада 2017 15:33

Роман Брегей: «Упевнений, Європейський суд з прав людини скаже, що відбулося дике порушення під час конкурсу до Верховного Суду»

Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Роман Брегей
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Роман Брегей

Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду вже майже півроку намагається довести, що конкурс до Верховного Суду відбувся з порушеннями, а понад сорок його переможців не мали права повертатися у конкурс.

Роман Брегей сам був учасником конкурсу до Верховного Суду. Щоправда, при складанні іспиту за виконання практичного завдання він отримав менше встановленого мінімального прохідного балу. Попросив у Вищої кваліфікаційної комісії суддів свою роботу, але порівняти її з працею переможця не дозволили. Брегей упевнений, що на цьому етапі відбору відбулися маніпуляції, тож пішов до суду.

Другий раз звернувся до колег, коли побачив, що Вища кваліфікаційна комісія несподівано змінила правила конкурсу, а у результаті таких дій переможцями стали ті, хто мав вилетіти.

Варто пояснити, що конкурс до нового Верховного Суду складався з іспиту, вивчення особистої і соціальної компетентності та дослідження досьє кандидата. Перший має дві частини: анонімне письмове тестування та практичне завдання. Для них ВККС мала право встановлювати мінімальні прохідні бали. Перший, за письмове тестування, вона визначила у день його складання – 16 лютого 2017 року (для адмінсуду – це 60 при максимумі 90). Другий, за практичне завдання, – за понад місяць після його виконання – 28 березня (для адмінсуду – 67 балів при максимально можливих 120-ти). Наступного дня, 29 березня, ВККС визначила мінімально допустимий бал за весь іспит, тобто і тестування, і практичне завдання разом. Про що не сказано у нормативних документах. До того ж, не скасувала попередні мінімальні бали.

Саме це помітив Роман Брегей. Заявив, що такий підхід ВККС порушує статтю 19 Конституції України, та знову звернувся до суду.

Завдяки такому рішенню ВККС у конкурс повернулися кандидати, які з нього вибули, не набравши мінімально допустимої кількості балів за виконання практичного завдання. Таких було 43. Серед них - заступник голови Вищого адміністративного суду України Михайло Смокович. Пізніше, під час розгляду кандидатури останнього у Вищий раді правосуддя, доповідач Андрій Бойко зазначив: «Смокович не повинен був допускатися до другого етапу оцінювання, бо він не набрав достатньої кількості балів» та не рекомендував його для підпису Президенту. Щоправда, колеги з Бойком не погодилися, і прізвище Смоковича опинилося в фінальному списку.

Нині у Верховному Суді України (далі - ВСУ) триває розгляд позову Романа Брегея, який наполягає, що 43 кандидати отримали неправомірну вигоду.

Наступне засідання має відбутися 28 листопада. Тобто, ймовірно, вже після підписання указу Президента про призначення суддів нового ВСУ. Брегей стверджує: якщо Україна не захоче вирішити питання всередині країни, він дійде до Європейського суду з прав людини, а його рішення буде не на користь України.

Пане Романе, нині ВСУ переніс розгляд вашої заяви на кінець листопада. Чому це сталося, адже є очікування, що вже скоро може відбутися підписання Президентом указу про призначення суддів ВС?

Я публічно просив і звертався до Президента, суддів ВСУ, аби розгляд мого позову до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України відбувся до підписання указу про призначення суддів. Це логічно – буде судове рішення, тож ми всі дізнаємося, було чи не було порушення. І це буде на користь Президента, бо він або не допустить незаконного призначення суддів, або буде упевнений, що все було правильно.

Тобто, думаєте, що розгляд позову саме 31 жовтня пов’язаний з публічними зверненнями на адресу Президента?

10 листопада у нас час «Ч» - Президент має підписати указ про призначення суддів ВС. До того після відкриття провадження дату для розгляду не призначали три місяці, і лише після публічних заяв та прохань це сталося. Таким чином, розгляд було призначено на 31 жовтня. Ніби все добре. Але справа потрапляє до переможців конкурсу до ВС, перемогу яких я і оскаржую. Це безглуздя!

Двоє суддів є переможцями конкурсу?

Двоє – Прокопенко та Гриців. Це ті, хто не склав іспит, і перемогу яких я оскаржую. Розгляд ними - це злочин, за який передбачено покарання статтею 375 ККУ (постановлення суддею (суддями) завідомо неправосудного вироку, рішення, ухвали або постанови, - Авт.).

Отже, було призначено розгляд позову на 31 жовтня. У цей день ВККС проводить конкурсний відбір до судів першої інстанції. Тому від комісії надходить заява, мовляв, відкладіть розгляд, бо ми не можемо з’явитися… Жоден працівник. Після цього судді дві години у нарадчій кімнаті розглядали заяву про відвід згаданих двох суддів. У цій заяві я зазначив страшні речі: те, що судді фактично вирішують свою перемогу у конкурсі, своє успішне проходження кваліфікаційного оцінювання, свій допуск до наступного етапу конкурсу і підвищення заробітної плати. Був шокований ситуацією, хоча і розумів, що вони на таке підуть. Про що це говорить? Що вони не хочуть, аби була надана юридична оцінка належним судом. У ВСУ є лише чотири судді, які можуть дати оцінку. І влада про це знає, але не хоче, аби після незалежного рішення незаконне рішення ВККС було скасоване.

Чому лише чотири судді ВСУ можуть розглядати ваш позов?

Поясню. Неупереджений суд - це той суд, рішення якого не вплине на права і обов'язки суддів, які входять до його складу. Тобто я приймаю рішення - і воно ніяким чином не впливає на мене. У ВСУ є лише чотири судді, які підпадають під цей критерій. Решта суддів – залежні від цього рішення. Вони стали або переможцями, або визнані такими, що успішно пройшли кваліфікаційне оцінювання, що я і оскаржую.

Але влада і переможці не можуть допустити, аби їх перемогу було скасовано. Я буду добиватися, аби суддів-переможців конкурсу, які вирішили, що можуть оцінювати свою перемогу, притягнули до кримінальної відповідальності. І так станеться. За рік-півтора ми побачимо їх на лаві підсудних як звинувачуваних за 375 статтею. Щодо відводу цим суддям, то в ухвалі нема жодного мотивування. Я запитував: "Чому?" Судді мовчали. Мені просто відмовили – судді сказали, що вони можуть давати оцінку, перемогли вони, чи програли.

Після цього слухання було перенесено на 28 листопада...

Тоді вже судді нового ВС будуть давати оцінку, чи перемогли вони, чи ні, адже очікується, що Президент підпише указ 10 листопада. Жах цього рішення полягає не тільки у тому, що мало хто хоче, аби я встановив справедливість, а й у тому, що таким чином підриваються принципи розгляду незалежним судом справ – основи антикорупційної політики. Бо у нас десятки, сотні справ розглядаються у судах, де притягують до відповідальності голів сільських рад за те, що вони беруть участь у рішенні органів, де затверджується проект землеустрою для свої родичів та близьких. Тобто суд своїм рішенням дав добро: якщо ти вирішуватимеш свої питання, питання щодо інтересів своїх родичів, то нічого страшного - розглядай. Але ж закон за це карає. Людей притягують до адміністративної відповідальності.

Суддів, які розглядають мій позов, чекає погана доля. Перше: ВРП звільнить їх за порушення присяги. Нині це називається "вчинення одноразового грубого порушення, яке підриває довіру до суду". Друге: обвинувачення по статті 375-й (завідомо неправосудне рішення). І я буду добиватися, аби їх як суддів нового ВСУ звільнили.

Як це може відбутися?

Я маю звернутися до ВРП, а та надасть оцінку. І це вже буде іспит для ВРП, бо саме вона давала добро на призначення цих суддів. Розумієте, коло замкнулося, десь воно має розірватися. Інакше настає повний хаос.

Окрім того, я звернувся до Європейського суду з прав людини. І я упевнений, що він однозначно скаже, що відбулося дике порушення під час конкурсу до ВС… Знаєте, що мене вразило? У цій справі третім суддею був суддя Волков, який є одним зі згаданих чотирьох. Він не висловив окремої думки. Тобто фактично він погодився. А пам’ятаєте, всі ж посилаються на справу Волкова у ЄСПЛ, так це саме той Волков, якого Європейський суд захистив від наших суддів («Олександр Волков проти України» - справа, що розглядалася ЄСПЛ у 2013 році за заявою колишнього (на той час) судді Верховного Суду України Олександра Волкова проти Уряду України, у результаті чого його було не тільки поновлено на посаді, але й звернено увагу на системні проблеми судової системи України, які повністю не вирішені досі, - Авт.). І ця людина промовчала, знаючи, що це є грубим порушенням статті 6 Конвенції та Конституції України!

Але ж, зважаючи на останні рішення ВРП, можна припустити, що вона цілком може не звільнити двох суддів?

Якщо ВРП після мого звернення -  а воно буде після розгляду справи, бо я не хочу, аби таке оцінювалось як тиск на суд - скаже, що переможці конкурсу можуть оцінювати свою перемогу, можуть не обґрунтовувати рішення, тоді з назви ВРП треба забрати одне слова – «правосуддя». Це буде сигнал для усіх суддів, усіх корупціонерів, що можна робити все, що заманеться, – ухвалювати рішення в своїх інтересах, наприклад, і ніхто ні за що не буде відповідати. Моє переконання: за це рішення судді мають бути покарані.

Поясніть, у чому суть вашого звернення?

ВККС у межах конкурсу приймає кваліфікаційний іспит. Він складається з виконання практичного завдання і тестування. Закон про судоустрій та статус суддів говорить, що критерієм успішного складання є 157,5 балів – тобто 75% від загальної максимальної суми (210 балів, - Авт.). Тобто беремо обидва етапи, підсумовуємо та виходить бал, який не може бути меншим за 157,5. ВККС понизила ці показники для чотирьох різних палат.

Це сталося тоді, коли конкурс вже розпочався...

Так. Для чого? ВККС занизила сумарний прохідний бал, аби протягнути далі конкурсантів, яких не хотіли виключати з конкурсу. Це загальне порушення. Але було ще одне. На кожному етапі іспиту комісія мала право встановити мінімально допустимий бал. Їх мало бути два. Натомість вона, побачивши, хто та які результати отримує, вводить третій мінімально допустимий бал, який не передбачався жодним її нормативно-правовим актом.

Що це дає?

Мінімально допустимий, відсікаючий бал встановлюється для того, аби той, хто його не набрав, вибув з конкурсу. Внаслідок цього після другого балу додому пішли приблизно 80 людей. Але, коли було встановлено третій мінімально допустимий бал, то з тих 80-ти у конкурс повернулися 43 особи. Частина з них була визнана переможцями, як то заступник голови Вищого адміністративного суду пан Смокович. Але такого бути не може, бо у положенні написано чітко: встановлюється мінімально допустимий бал для того, аби хтось пішов, а сильніший залишився.

Що стається, коли людина не здає кваліфікаційний іспит і призначається суддею ВС? Такі особи не набули функціональної легітимності суддів ВС. І ВККС умисно встановила такий мінімально допустимий бал, умисно проігнорувала вимоги закону, аби пропустити далі людей, яких мала пропустити, бо вона їм симпатизувала, назвемо це так.

Чому з конкурсантів помітили це лише ви?

Закон погано читали. Або кожен думав, що це може завадити його перемозі. Після вже почали говорити, що зміна балів відбулася в інтересах конкурсу, аби підвищити конкурентність. Але ж конкурс для того і проводять, аби люди поетапно вибували, залишалися у грі сильніші.

Коли ви вирішили звернутися до суду?

Одразу, як дізнався, і зробив це у встановлені законом терміни. У своїй заяві я все докладно виклав про два порушення. Вищий адміністративний суд розглянув мій позов. Відводами я усунув від розгляду справи учасників конкурсу до ВС. Цікаво, що при розгляді відводів судді посилалися на справу «Волков проти України». Вони ще не знали, що скаже сам Волков у ВСУ. Зрештою суд мені відмовив. Ви би бачили це рішення! Вони сказали, що я неналежний позивач, що не маю права оскаржувати. Але у ньому немає оцінки, чи порушила ВККС закон. Є рішення, що Брегея права це не порушує.

Вам відомо, які помилки Ви зробили у практичному завданні, що не отримали мінімального прохідного балу?

Це предмет ще одного позову. Ви ж вступали до інституту? Кандидат в студенти має право оскаржити свою оцінку? Звісно, для цього створюються апеляційні комісії. Комісія теж була наділена такими повноваженнями. Я погодився з оцінкою і попросив свою роботу. Мені місяць її не давали. Потім показали. Коли я побачив, що в адміністративній палаті розрив між конкурсантами, хто пройшов останнім і першим, хто не пройшов після виконання практичного завдання, становить 12% від загальної кількості балів за цей етап, то зрозумів, що є методологічні проблеми оцінювання. Це говорить про те, що відбулося порушення процедури оцінювання. Тоді я попросив порівняти мою роботу з роботою переможця. Його бал – 96, мій – 44. Якщо моя робота в два рази гірша, то вибачаюсь і йду. Я готовий визнавати свої помилки. Але мені ВККС відмовила у розгляді. І я пішов до суду. Справа досі не розглянута.

Зараз є однодумці серед суддів, зокрема, серед учасників конкурсу, які готові Вас підтримати?

Вони можуть увійти у процес на рівні третіх осіб. Але такі випадки невідомі. Тому це питання поки вирішується на рівні фейсбука. Мене здається, що насправді люди не усвідомлюють, у якій небезпеці вони перебувають. А все, що відбувається, це є задумка авторів закону про судоустрій і статус суддів. А автором закону є гарант Конституції України. В Адміністрації Президента писали закон так, аби позбавити належного судового контролю дії ВККС та ВРП. Все хотіли зробити швидко. Якби я писав цей закон, то зробив так, аби закінчилися усі судові процедури, і тоді лише оголосив би переможців. Звісно, що строки оскарження треба було б скоротити.

А рішення по моєму позову буде ухвалено, бачу, після підписання указу. Я піду до Європейського суду. І той ухвалить рішення на мою користь, переконаний у тому. Тоді постраждає вся країна. Уявімо: за два роки ЄСПЛ скаже, що була порушена процедура, то що треба буде робити з тими рішеннями, які на той момент вже ухвалить ВС? Це буде правовий колапс. І, якщо хтось думає, що я відмовлюсь від захисту до кінця, то помиляється. Навпаки – за допомогою ЄСПЛ можна все привести до ладу. Бо краще почати все правильно. Я казав членам ВККС, обман – це пісок, ви побудували Верховний Суд на піску. Ми могли би це питання вирішити в Україні, а не звертатися до Європейського суду. Але тут думають, що краще мені відмовити і посміятися наді мною. Але ж розуміють, що правий. Люди, які намагаються підкорити судову владу, бояться відповідальності.

На які результати сподіваєтесь у свідомості суддів?

Я би на місці суддів, яких оголосили переможцями, вступив би третьою особою у справу, захищав би свою перемогу або визнав би поразку. Суддя Верховного Суду не може мовчати, коли бачить хоч якісь ознаки порушення. Але у нас всі мовчать. Суддя не може користуватися благами обману. Сьогодні такий суддя боїться сказати правду по цьому питанню, а завтра буде боятися ще чогось. Але ж в його руках доля людей. Але це мовчання для мене є показовим. Вони бояться втратити перемогу. Тобто вони показали, що їх доброчесність має межу.

Яка, на вашу думку, була основна мета конкурсу?

Відновити довіру до судової влади. Але після цих порушень, чи є довіра до такого суду? Як можна стартувати, не маючи довіри? Ми провели найбрудніший конкурс.

Повернусь до свого попереднього запитання: чому ці порушення видно тільки вам?

Не знаю. Може бути так, що висновок мені дасть Європейський суд, а у себе в країні я висновок не отримаю – порушено закон, чи ні. Зрозумійте, я хочу жити в нормальній державі, де є справедливий суд, який може засудити президента, прем’єр-міністра, прокурора, суддю та інших за наявності доказів вини. Поки для усіх них такі альтруїсти, як я, – незрозуміла річ, далека. Вони живуть іншими поняттями.

Автор: Тетяна Катриченко