Неатлетичні фігури: як у комунальну дитячу спортивну школу хоче зайти «інвестор»

Так званий "інвестор" хоче відібрати у дітей спортивну школу в Дарниці
Так званий "інвестор" хоче відібрати у дітей спортивну школу в Дарниці

Батьки юних футболістів зі столичного клубу «Атлет» турбуються, що приватний бізнес може позбавити 500 дітей можливості грати.

«Зі своїх джерел у КМДА ми дізнались, що від нинішнього директора ДЮСШ «Атлет» Дмитра Павленка вимагали звільнення, бо той не погодився брати участь у схемі захоплення клубу. Після цього хотіли поставити свою людину замість нього, аби вона ухвалила необхідні «інвестору» рішення. Те, що відбувається у владних кабінетах, ми знали раніше, ніж адміністрація клубу. Тож ми зробимо відомими тих людей, які хочуть забрати у дітей можливість грати», - говорить TVi голова батьківського комітету школи Сергій Жорін. Його сину нині 13 років і він є гравцем «Атлету».

Пропозиція, від якої важко відмовитися

Дитячо-юнацька спортивна школа утворилась у 1970 році у результаті об’єднання двох дитячих команд Дарницького району столиці. Пізніше було побудовано спортивний комплекс та футбольне поле. У 2003-2005 роках вона трансформувалася у спортивну дитячо-юнацьку школу олімпійського резерву «Атлет», перейшла до комунальної власності міста та отримала кілька земельних ділянок: по вулиці Зрошувальній, 4-а – до одного гектара та у Парку партизанської слави (вул. Тростянецька, 60) – 6,7 га. Серед відомих вихованців школи  - Олександр Кучер, гравець «Шахтаря», та Андрій Пилявський, гравець «Луганської Зорі».

З 1980-років до осені 2016-го директором школи був Володимир Васькевич. Наприкінці минулого року він написав заяву про звільнення. На його місце прийшов виконуючий обов’язки – 39-річний Дмитро Павленко. Наприкінці травня 2017 року стало відомо, що Павленко виграв конкурс на заміщення посади, а 1 червня з ним було підписано однорічний контракт.

За кілька тижнів після того до Павленка завітав гість та сказав, що готовий вкладати гроші у розвиток дитячої спортивної школи. У телефоні Павленка досі номер цього чоловіка збережений з підписом «інвестор».

«Він прийшов не з вулиці. Спочатку мені зателефонував директор школи-конкурента з Дарницького району «Чемпіон», Вадим Панченко, і запитав, чи може він дати мій телефон тим, хто прагне бути інвестором, - розповідає Дмитро. - Я погодився. Інвестор подзвонив, попросив про зустріч. Під час неї одразу сказав: «Зверху все вирішено, ми вашу школу забираємо. Розглядали варіант об’єднання на базі однієї школи, але це складний варіант, тому вибрали дорогу інвестицій». Мені ж давав два варіанти дій: або допомагати, або влізти у проблеми. Я сказав, що мені не цікава така розмова. Та й взагалі не зрозуміло: хто це "ми" та де це все було вирішено».

Ім’я та прізвище людини, яка назвалась інвестором, - Володимир Василенко. Він молодий керівник нещодавно створеної ГО «Українська асоціація розвитку дитячого та юнацького футболу». У 2014 році йшов у столичні депутати від партії Олега Ляшка по округу №17. Вказував, що безробітний. У результаті голосування до Київради не потрапив.

«Після тієї бесіди, у клубі я одразу розповів, що з’явилась людина, яка прагне забрати школу та вже за гроші приймати дітей, а спортивні споруди офіційно здавати в оренду, - говорить Павленко. – Наступного дня мені зателефонував «інвестор» та поставив ультиматум: написати заяву за власним бажанням, або вони надсилають у школу перевірки. Василенко говорить, що у нього є і у районній прокуратурі зв’язки, і у СБУ».

Про спробу, на думку нового директора «Атлету», рейдерського захоплення школи він написав у доповідній записці меру столиці Віталію Кличку.

«Нема прикладів, коли інвестор увійшов у дитячу спортивну школу та вона почала розвиватися, - пояснює Павленко. - Навпаки – стадіони «Локомотив», «Старт» забирають у комунальну власність. Тобто тенденція інша – місто повертає те, що колись було віддано в оренду».

А вже скоро Павленка покликали на нараду до Геннадія Пліса, першого заступника голови Київської міської державної адміністрації. Про це розповідає головний тренер ДЮСШ «Атлет» Дмитро Мурашенко.«Щоправда, нарадою я це назвати не можу, скоріше зустріччю. Нам з Дмитром Павленком навіть перепустку офіційно не виписували, а провели так, - згадує Мурашенко. – Окрім нас двох та Пліса, на ній була присутня інший заступник Кличка Ганна Старостенко, яка нині у довготривалій відпустці, «інвестор» та депутат Київради від БПП Наталія Маслова. Пліс робив презентацію замість «інвестора». Було видно, що його хтось наполегливо попросив допомогти у вирішенні цього питання. У той день суми інвестицій взагалі не звучали».

Хто попросив? Можна лише припускати. Можливо, варто запитати, чому на згаданій зустрічі була присутньою депутат Маслова. З відкритих джерел відомо, що вона має надійні зв’язки – наприклад, у минулому була юристом ТОВ «Юридична компанія «Юс Новітас», яку заснував у березні 2009 року депутат попереднього скликання Київради Олексій Маловацький. Останній нині - член Вищої ради правосуддя.На цій зустрічі була показана схема переходу «Атлета» до приватного закладу «ФК Таленто», створеного лише у квітні 2017 року. Дмитро Мурашенко демонструє примірник друкованої версії, який представники «Атлету» взяли з собою.

«Схема така: під приводом економії бюджетних коштів «Українська асоціація розвитку дитячого та юнацького футболу» ініціює поглинання ДЮСШ «Атлет» ФК "Таленто", зі спортивними спорудами та земельними ділянками, де тренуються діти. ФК "Таленто" звертається до КМДА з пропозицією, що приватне підприємство хоче інвестувати у спортивну школу. У проекті договору про спільну діяльність мова йде про застосування «процедури державно-приватного партнерства». Далі КМДА робить відповідний позитивний висновок та виносить проект рішення на Київраду. Коли я на зустрічі з Плісом заявив, що школа не потребує інвестицій на цьому етапі, ніякої реакції не було», - говорить директор ДЮСШ «Атлет» Павленко.

«Є також договір, який вони запропонували, - продовжує Павленко. - У ньому власність вони не забирають, але земельні ділянки оформлюють на себе як користувачі. А за таких умов вони можуть виступати замовниками будівництва». Нагадаємо, у Парку партизанської слави дитяча спортивна школа володіє майже 7 га землі.

Цікаво, що, згідно реєстру юридичних осіб, засновником приватного закладу ФК «Таленто» є вже згаданий Володимир Василенко. Уповноваженим директором ФК «Таленто» є Вадим Панченко, директор тієї самої школи-конкурента «Чемпіон», який фактично й познайомив Павленка з Василенком.

 

Поле розбрату

Тим часом на сторінці Василенка у Facebook з’являється звернення від імені його громадської організації до мера Києва Кличка. У ньому – інформація про бездіяльність «керівництва ДЮСШ «Атлет» в дуже принципових питаннях».

«Доводимо до Вашого відома, що ДЮСШ «Атлет» у 2016 році отримала фінансування з міського бюджету на капітальний ремонт об’єкта інфраструктури (стадіон) в розмірі близько 10 мільйонів гривень. Через непрофесійну роботу діючого керівництва ДЮСШ «Атлет» було допущено порушення законодавства при реалізації капітального ремонту великого футбольного поля з штучним покриттям по вул. Зрошувальна, 4-а, а саме, була завищена вартість будівельних робіт, що призвело до надмірних витрат бюджетних коштів. При цьому об’єкт прийнятий в експлуатацію з непрацюючою системою освітлення, прилегла територія футбольного поля не відповідає вимогам тех. безпеки до навчально-тренувального процесу та знаходиться в аварійному стані (недобудова), що може призвести до травматизму учнів-спортсменів. Станом на сьогодні по даному факту відкрито кримінальне провадження та проводиться досудове розслідування».

Павленко стверджує, що попередній директор просив гроші на капітальний ремонт поля ще два роки тому. Тоді у КМДА порахували, що коштуватиме такий ремонт 8,9 мільйона гривень. «Нині ціни змінилися, - говорить сьогоднішній директор. – Цих грошей вистачало або на покриття та освітлення, або на паркан та трибуни. Тому ми обрали поле та освітлення. На таке ж поле нашому конкуренту «Чемпіону» дали вже 16 мільйонів. За ці гроші можна все зробити. Коли всі експертизи були затверджені, я підписав документи. Тоді ми стикнулися з ситуацією, що договір на постачання електроенергії не передбачає потрібних нових потужностей. Тобто фактично встановлене освітлення ми не можемо увімкнути. Я вже звернувся до Київенерго, буде створюватися проект для долучення до мереж. Але не через посередника, як раніше, а напряму».Про це говорить і голова батьківського комітету Жорін.

«Це ми, батьки, останні кілька років почали штурхати Васькевича, мовляв, треба будувати та ремонтувати поля, - згадує він. – Але він всіляко уникав таких розмов. Нас, батьків, не влаштовувала ситуація, коли дітям доводилося тренуватися де завгодно, але не на полях «Атлету». Ми орендували їх у КНТЕУ, Щасливому, Гідропарку тощо. І тому саме батьківський комітет школи практично змусив попередню адміністрацію школи домагатися виділення бюджету на будівництво нових полів і розвитку матеріально-технічної бази. Але навіть в процесі цього керівництво школи всіляко затягувало всі процедури. І тільки принципова позиція Департаменту молоді та спорту дозволила все-таки побудувати велике футбольне поле. Через те, що попередній директор не поспішав, та через зміни курсу валюти протягом 2016 року виділених грошей вистачило на будівництво лише поля. Трибуни та огорожі будуть побудовані найближчим часом».

Чому «Атлет»?

Ті, хто захотів «допомогти» «Атлету» вирішити фінансові питання, добре знають, що відбувається всередині клубу.

«Упевнений, що саме колишній директор надавав нашим конкурентам багато інформації про цей клуб. Перевірки ж у нас розпочались не з липня, як кажуть у КМДА, а раніше – з січня по березень 2017 року працювали представники СБУ. Нині я розумію, що то не було  випадковістю. Експерти перевіряли дренаж, освітлення, геодезію. Тобто хтось їм говорив, де потенційно можуть бути проблеми, там вони і шукали. Керівництво весь час викликали на допити. Нічого не знайшли. Після цього настала тиша. Але зі своїх джерел ми дізнаємося, що хтось збирає інформацію про «Атлет» та його спортивні споруди».

На думку Павленка, є кілька причин, чому «Атлетом» зацікавилися «інвестори» у такій формі.

Перша – прибрати конкурента. «Тоді діти підуть до іншого клубу, наприклад, «Чемпіону». Окрім того, він отримає спортивні споруди, які можна здавати в оренду. Саме ж на цьому нині заробляє «Чемпіон», - пояснює нинішній директор та вказує на зв'язок «інвестора» з «Чемпіоном»: «Логотип ГО «Українська асоціація розвитку дитячого та юнацького футболу» серед зазначених основних партнерів ФК.

Друга – заробляти на дітях. «Якщо це буде вже не комунальний клуб, а приватний, то батьки повинні сплачувати за навчання. Інвестор же має якось відбивати гроші, - аргументує Дмитро. - До того ж, на першій зустрічі мені Василенко сказав: у нас є товар або продукт – діти, який треба продавати в іноземні клуби. А наш клуб рейтинговий у Києві: перший – «Зміна», другий – «Арсенал», треті - ми. Василенко ж має, з його слів, якісь зв’язки з асоціацією Кіпру та Іспанії. Але це гра на публіку. Нині, за згодою батьків, клуб надає всі документи для трансферу. За історію «Атлету» були випадки, коли хлопці переходили навіть в іноземні клуби. «Але «Атлет» за це ніколи не мав грошей – усе отримувала федерація».

Третя – земля. «6,7 га у Дарниці. Там можна робити політичні заходи або віддавати під забудову, навіть спортивну».

 

Інвестиційні пропозиції

 

Ми зробили запит до КМДА з запитанням, чи була реакція Кличка на доповідну записку Дмитра Павленка. Натомість отримали відповідь, що триває перевірка діяльності «Атлету», адже меру написала громадська організація «Українська асоціація розвитку дитячого та юнацького футболу». Результати наразі не відомі.

В управлінні переконують: «Дитячі спортивно-юнацькі школи, які знаходяться у власності територіальної громади міста Києва, ні за яких умов не можуть бути передані у приватну власність. В місті Києві не існує жодного прецеденту щодо передачі ДЮСШ комунальної власності у використання приватними структурами». Саме про це йдеться у відповіді виконуючої обов’язки начальника управління молоді та спорту КМДА Людмили Панченко на запит TVi.

Про своє бачення співпраці говорить TVi керівник ГО «Українська асоціація розвитку дитячого та юнацького футболу» Володимир Василенко. Він пояснює, як розуміє формулу державно-приватного партнерства.

«Вона дозволяє приватному інвестору вкладати гроші в інфраструктуру ДЮСШ. При цьому вся земля, інфраструктурні об'єкти ДЮСШ залишаються власністю громади. Приватний інвестор має право використовувати об'єкт виключно за його цільовим призначенням і підтримувати все майно в стані не гіршому ніж брав його в управління. Всі поліпшення, тобто інвестиції, після закінчення терміну договору автоматично переходять у власність громади. КМДА залишає за собою право раз на рік перевіряти всі інфраструктурні об'єкти, які віддало в управління приватного партнера, і у випадку порушень, договір може бути розірваним. Модель даної співпраці не в якому образі не має на увазі зміну форми власності або його цільового призначення», - спростовує побоювання батьків юних футболістів Василенко. Говорить, що клуб дня нього рідний, бо у юнацтві займався у футбольному клубі «Дружба», який пізніше трансформувався в «Атлет».

«Поки в «Атлеті» був директором Володимир Васькевич, там був порядок і яка не яка стабільність, - продовжує Василенко. - З приходом нового керівника в ДЮСШ почалися проблеми: з бюджетними грошима, кримінальними справами, немає порозуміння між тренерами і новим керівником. Повірте моєму досвіду, нині, може, цього ще не відчувають батьки молодих спортсменів, але якщо не помічати цю ситуацію і нічого не робити для її стабілізації, то за підсумком постраждають виключно діти. Я вже не кажу про те, яким чином новий керівник прийняв в експлуатацію і в подальшому дозволив тренуватися дітям, на мій погляд, на аварійному стадіоні, який є небезпечним для життя дітей. Якщо Ви питаєте у мене про моє звернення до керівника міста, то об'єкт, про який я зараз говорю, напевно бачили і, погодьтеся, назвати цей об'єкт безпечним для заняття футболом ніяк не можна».

«Інвестор» говорить, що на першій зустрічі з Павленком він сказав, що має наміри та можливості залучити до «Атлету» приватні інвестиції.«Новий керівник не став вивчати питання з точки зору самого головного, інтересу своїх вихованців, а став навколо мене розпускати неправдиві чутки про мої нібито злі наміри, - пояснює Володимир Василенко. – Пізніше ми передали директору проект договору державно-приватного партнерства, аби він передав його до батьківських комітетів, щоб вони могли ознайомиться з ним, щоб у них з'явилася власна думка щодо ситуації. У результаті виникає одне логічне запитання: чи показав директор проект договору батьківським комітетам або далі вкладає у вуха їм, що я «рейдер» і хочу побудувати висотки замість стадіонів».

На запитання, чому «інвестор» не пішов сам з пропозиціями до батьків, той відповідати відмовився. Як і не сказав, чому він як голова футбольної асоціації не взявся за розвиток іншого клубу, у якого умови для тренувань значно гірші.

Натомість батьки дітей говорять, якби інвестор справді був зацікавлений у розвитку школи, він би прийшов з запитаннями до батьків.«Якщо хтось хоче зробити щось для дітей, то той прийде і запитає, що потрібно. Так ні – все відбувається за зачиненими дверима з метою заволодіти гектарами землі у парковій зоні. Нині ми знаємо, що зараз вони хочуть загасити цей конфлікт. Але ми не залежно ані від кого будемо виносити інформацію на загал», - попереджає Жорін.

«Якби пан Василенко мав за плечима багатий досвід розвитку проблемних шкіл і клубів з нуля, а не ГО, створену в 2017 році з нульовим статутним фондом, то міг би висловлюватися так гучно про інвестиції. Поки ж це порожні слова про багатий досвід. Нам, батькам, звісно, цікаво було би детальніше почути від нього про джерела залучення приватних інвестицій, а казки про продаж футболістів в 13-15-річному віці за кордон за мільйони доларів нехай залишить людям нетямущим», - додає голова комітету та обіцяє, що батьки разом зі своїми дітьми у разі потреби вийдуть під стіни КМДА з вимогою залишити клуб у комунальній власності міста.

Тим часом у дитячо-юнацькій спортивній школі розпочався новий сезон. На новому полі відбувається близько десяти тренувань щоденно. Нещодавно на ньому грала команда ветеранів українського футболу...

 

Автор: Тетяна Катриченко