Секрет реваншу: Як прес-секретарка одіозного регіонала от-от очолить художній музей?

Секрет реваншу: Як прес-секретарка одіозного регіонала от-от очолить художній музей? Фото:Ольга Долінська
Ольга Долінська

У Хмельницькому скандал! Обласний художній музей от-от очолить колишня прес-секретарка одіозного губернатора-регіонала Василя Ядухи, яка жодного дня не працювала у музейній сфері. Розбираємось у причинах реваншу старої влади.

 

Конкурси для директорів не повинні дати аматорам очолювати музеї

У січні 2016 року Верховна Рада ухвалила зміни до деяких законів, за якими керівників державних та комунальних закладів культури – театрів, музеїв, бібліотек – призначають за результатами конкурсу. Згідно із законом, директора музею обирає серед декількох кандидатів експертна рада. До неї входять представники місцевої влади, профільних громадських організацій та експерти, обрані колективом установи.

Ірина Подоляк переконана, що відкритий конкурс дасть імпульс розвитку музейній сфері

 

Одна зі співавторів того закону Ірина Подоляк наголошувала тоді, що музейне середовище цей закон сприйняло дуже позитивно: «Не секрет, як скандально у нас призначали директорів музеїв — їх очолювали шофери міністрів, як це було в музеї у Каневі, та й просто призначали волюнтаристським методом».

Водночас відкритий та прозорий конкурс — це також не надто комфортно, бо значно зручніше бути призначеним на посаду кимось зверху, ніж публічно подавати програму розвитку установи з незалежною конкурсною комісією та виконувати цю програму, бо вона стає частиною контракту з керівником. Тому це така річ, яка мала би у перспективі дати поштовх», – говорила вона в одному з інтерв’ю.

Справді, відкритий конкурс із залученням експертного середовища має допомогти уникнути ситуацій на кшталт призначення моделі Влади Литовченко заступницею директора Києво-Печерського заповідника, як це було у 2012 р. У теорії, очолювати музеї та театри будуть найкращі серед найкращих, досвідчені спеціалісти, що здатні вивести українську культуру на світовий рівень.

На практиці ж бачимо, що закон дає збій.

 

Від «червоної квіточки» до директора музею

На початку червня в Хмельницькому пройшов конкурс на заміщення посади директора Хмельницького обласного музею. На посаду претендували троє претендентів. Ігор Петраш, що колись керував музеєм, Лариса Чернова – чинний поки директор та Ольга Долінська – головний спеціаліст управління культури ОДА.

Формально все відбулося згідно із законом. Спеціальна комісія з представників музейного середовища, творчих спілок і депутатів обласної ради розглянула наданий кандидатами пакет документів – біографію, мотиваційні листи та рекомендації. Також кандидати представляли свою програму розвитку музею. Як зазначила голова комісії Тетяна Смолій у коментарі місцевим ЗМІ, члени журі звертали увагу на креативність ідей і навіть на манеру подачі. А ще на те, що «директор має бути менеджером, перш за все». За підсумками таємного голосування 6 з 9 членів комісії підтримали кандидатуру Ольги Долінської – до цього часу абсолютно невідомої особи в мистецьких колах міста.


Колишня прес-секретарка Ядухи Ольга Долінська може очолити музей, дня не працювавши з мистецтвом

 

Із автобіографії, розміщеної на сайті Хмельницької обласної ради, бачимо, що Ольга Долінська народилася 1980 р., закінчила Київський національний університет культури та мистецтв за спеціальністю диктор телебачення. Потім вона працювала акторкою у хмельницькому театрі, зокрема, брала участь у виставах «Нічний сторож і праля» та «Червона квіточка». У 2000-х була ведучою новин на місцевих телеканалах «Контакт» та «Ексклюзив». Далі цікавіше: із 2010 р. і аж до Революції гідності пані Долінська обіймала посаду радника голови облдержадміністрації, заступника начальника відділу забезпечення діяльності керівництва апарату Хмельницької ОДА.

І хоч майбутня директорка музею сором’язливо забула вказати, під чиїм керівництвом вона тоді працювала, визначити це не складно. Адже у той час Хмельницьку ОДА очолював одіозний регіонал Василь Ядуха. Той самий, який запевняв, що влада Януковича – це влада від Бога. Як повідомляють наші джерела та й місцеві ЗМІ, Ольга Долінська була його радницею і прес-секретарем. Подейкують, що якраз високий начальник «пробив» їй диплом магістра державної служби у львівській філії Національної академії державного управління при Президентові України.

Коли у лютому 2014 р. протестувальники буквально винесли тодішніх можновладців з їхніх кабінетів, Долінська перейшла працювати головним спеціалістом в управління культури Хмельницької ОДА, де сиділа тихенько до теперішнього часу під керівництвом Ірини Трунової.

Отже, що поєднує Долінську і сучасне українське мистецтво? Адже музей, про який йдеться, володіє однією з найкращих колекцій сучасного українського мистецтва в Україні. Хіба що те, що під час роботи дикторкою вона «особливу увагу приділяла висвітленню культурно-мистецького життя Хмельниччини». Ну, тобто нічого. Ми розпитали у людей, які були присутні на співбесіді, але зі зрозумілих причин не хочуть, щоб їх називали: «Вона хоча б відрізнить роботи Сільваші від Марчука?» Відповідь була:

Вона навіть не знає цих прізвищ. Вона апелює, що вона менеджер, а в мистецтві нехай розбираються її підлеглі».

А раптом на сторінці у ФБ пані Долінської ми побачимо, що вона, ніколи не працюючи з мистецтвом професійно, завжди його любила і розбирається в ньому краще від дипломованих фахівців? Але у відкритому доступі є тільки кумедні відео, цитати і результати тестів на кшталт: якого кольору твоя аура.

Тепер ви бачили все: можливий директор художнього музею визначає, якого кольору її душа

 

Ні статей про мистецтвознавство, ні чекінів у відомих музеях, ні відгуків із київських виставок чи хоча б експозицій із того ж художнього музею, який вона збирається очолювати.


«Твої сьогоднішні проблеми розвивають в тобі силу, що знадобиться тобі завтра» – це, мабуть, про штудіювання альбомів Маріії Приймаченко і Павла Макова.

 

Щоб показати, що вона має хоч якийсь зв’язок із мистецтвом, Долінська після обрання директоркою змінила аватарку у ФБ на портретне фото на фоні картин.

Класика хмельницького піару: Вона ж дивилась на картини? Може бути директоркою!

 

У чому секрет такого стрімкого кар’єрного злету?

Місцеві активісти та митці обурені результатами конкурсу. Вони навіть написали відкритого листа до голови обласної ради Михайла Загородного та депутатських комісій, мовляв, свою протеже на посаду директорки музею просунула керівник обласного відділу культури ХОДА Ірина Трунова. «Відбулося це завдяки старанням іншої посадової особи часів злочинної влади, кандидата в депутати від Партії регіонів, із незрозумілих причин нелюстрованої свого часу начальника обласного управління культури Ірини Трунової. Саме вона шляхом неформального впливу на членів комісії, здебільшого підлеглих їй по роботі, змогла просунути на посаду одну із своїх кандидатур – Ольгу Долінську», – йдеться у заяві.

Звісно, сама Трунова у коментарі місцевим ЗМІ всі ці звинувачення відкидає, мовляв, вона згідно із законом ніяк не могла впливати на чесний і демократичний конкурс. Однак наші джерела, присутні на співбесідах із кандидатами, розповідають, що Трунова теж була на конкурсі, всіляко підтримуючи свою протеже і критикуючи інших конкурсантів. Вони також повідомляють, що з членами комісії було проведено роботу і вказано, за кого голосувати.

Свої пропозиції виходу з конфлікту направили також і депутати обласної ради. Вони пропонують провести повторний конкурс із залученням фахівців-художників, представників творчих спілок художників та представників громадськості та засобів масової інформації. У результаті, голова обласної ради Михайло Загородній досі не підписав контракт із Ольгою Долінською.  Після численних звернень він ухвалив рішення взяти паузу і винести це питання на вивчення профільної комісії облради.

Загалом, ситуація навколо Хмельницького художнього музею свідчить про недосконалість законодавства про конкурсний відбір керівників закладів культури. Принаймні, на українському ґрунті. Чудова ідея – по суті єдиний цивілізований підхід до цього питання – на місцевому рівні перетворюється на «мєждусобойчики», коли культурні функціонери місцевого рівня протягують свої кандидатури, адже на місцях представники музеїв і творчих спілок, що мають обирати керівників, набагато більше залежні від чиновників.

 

Автор: Дмитро Діденко

 

Останнi новини
Останнi новини
В Україну для обміну досвідом прибула бойова бригада армії США
В Україну для обміну досвідом прибула бойова бригада армії США
Поліція України та Німеччини затримали викрадачів елітних авто
Поліція України та Німеччини затримали викрадачів елітних авто
Стало відомо, скільки громадян звернулося до антирейдерної комісії за 2017 рік
Стало відомо, скільки громадян звернулося до антирейдерної комісії за 2017 рік
Українець нелегально працював на рейсовому автобусі в Литві
Українець нелегально працював на рейсовому автобусі в Литві
Чого чекати Україні після євросаміту
Чого чекати Україні після євросаміту
Учнів молодших класів хочуть позбавити безкоштовного харчування
Учнів молодших класів хочуть позбавити безкоштовного харчування
Лідери трьох країн підписали угоду по Сирії
Лідери трьох країн підписали угоду по Сирії
В Європарламенті заборонили виступати терористам
В Європарламенті заборонили виступати терористам
Вчені знайшли молекулу, яка захистить рудоволосих від меланоми
Вчені знайшли молекулу, яка захистить рудоволосих від меланоми
МОК позбавив російських скелетоністів олімпійських медалей
МОК позбавив російських скелетоністів олімпійських медалей
Окупанти на Донбасі намагаються вербувати місцевих жителів за допомогою SMS-розсилки
Окупанти на Донбасі намагаються вербувати місцевих жителів за допомогою SMS-розсилки
СБУ задокументувала нові докази антидержавної діяльності екс-міністра доходів та зборів
СБУ задокументувала нові докази антидержавної діяльності екс-міністра доходів та зборів
ДФС: Без касових апаратів ми ніколи не переможемо контрабанду
ДФС: Без касових апаратів ми ніколи не переможемо контрабанду
У зоні АТО зафіксували розвідувальний комплекс, який Росія демонструє на міжнародних виставках
У зоні АТО зафіксували розвідувальний комплекс, який Росія демонструє на міжнародних виставках
У їдальні Верховної Ради відбудеться День відкритих дверей
У їдальні Верховної Ради відбудеться День відкритих дверей
Індія провела випробування надзвукової крилатої ракети
Індія провела випробування надзвукової крилатої ракети