Батьки в Україні побоюються вакцинації попри почастішання випадків кору

Велика кількість батьків в Україні ніколи не робили щеплення своїм дітям, оскільки переконані, що вакцини приносять більше шкоди, ніж користі.
«Скільки було випадків, коли після щеплень діти підхоплювали цю недугу», – пояснює 30-річна мати з Києва, не вказуючи точних даних. – «Також було багато інформації про смерті після вакцинації».
На думку експертів, поширення таких настроїв – навіть серед меншості батьків в Україні – може поставити країну під загрозу епідемії.
«Якщо враховувати такий низький рівень вакцинації, то нинішні показники смертності – практично диво», – зазначає педіатр Євген Комаровський. – «Нам ще дуже пощастило». Однак він попереджає, що «у 2018 році, на жаль, ситуація може погіршитися».
Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) за 2016 рік, Україна посідає останнє місце в Європі за рівнем вакцинації від кору.
Загроза епідемії
Дані вказують на те, що Україна знаходиться на межі. За інформацією Міністерства охорони здоров'я України, в 2017 році кількість випадків кору в порівнянні з попереднім зросла в 20 разів, зареєстровані 2 смерті від цього захворювання.
Деякі експерти вважають, що ЗМІ поділяють певну провину за ситуацію, що склалася - їх публікації сіють паніку серед батьків. Зокрема, засоби масової інформації звинувачують у перекручуванні фактів про кампанію з вакцинації проти кору на сході країни в 2008 році: із нею пов'язували смертельний випадок, хоча посадовці в області охорони здоров'я категорично це заперечували.
У минулому Україна відчувала брак вакцин через перебої з поставками, причиною яких стали, серед іншого, військові дії на сході країни.
Але Україна виправила ситуацію, як стверджує головний імунолог Києва Федір Лапій. «Зараз у нас понад 600 тис. доз вакцини. Цього достатньо, щоб прищепити всіх дітей – і тих, кому потрібна вакцинація за віком, і тих, хто пропустив контрольну дату», – пояснює Лапій, додаючи, що нова партія вакцин КПК (проти кору, епідемічного паротиту та краснухи) – які часто об'єднують в одну ін'єкцію – запланована до поставки в 2018 році.
Вакцина, куплена українським урядом, безкоштовна для дітей, підкреслює Лапій.
Впали обсяги вакцинації
Деякі батьки вважають, що щеплення вбивають кращий захист від хвороб – імунну систему їхніх дітей. Джованна Барберіс, представник ЮНІСЕФ в Україні, написала, що «міфи про щеплення... зіграли величезну роль в різкому скороченні рівня вакцинації проти кору в Україні – із 42 відсотків у 2016 році до 97 відсотків у 2007 році».
Офіційно Україна заявляє, що кількість тих, що відмовилися від вакцинації проти кору в 2017 році, склала всього 7,4 відсотка. Дані ж ВООЗ вказують, що менше 50 відсотків однорічних дітей пройшли вакцинацію проти кору в 2016 році.
Фактичні ж цифри можуть істотно відрізнятися – є підозри, що число дітей, вакцинованих проти кору, може бути вище «на папері», ніж насправді, оскільки їх батьки купили підроблені сертифікати про вакцинації у лікарів для надання при вступі до школи.
Виною всьому – смертельний випадок у 2008 році
Дані свідчать про те, що різке зростання відмов від щеплень почався в 2008 році, після резонансного випадку в Краматорську – 17-річний хлопець помер після вакцинації проти кору в травні цього року.
Багато зв'язали цю смерть з вакциною, хоча урядовці, а також ВООЗ і ЮНІСЕФ наполягали на тому, що з нею все в порядку.
Незважаючи на такі спростування, цей інцидент, схоже, спровокував зростання відмов від вакцинації в Україні.
Внаслідок цього, за даними Міністерства охорони здоров'я, за перші 10 місяців 2017 року Україні було зареєстровано 2 381 випадок захворювання на кір – це істотно більше в порівнянні з 102 випадками у 2016 році і 105 – у 2015 році.
Дослідження, проведене ЮНІСЕФ в 2012 році, показало, що близько третини українських батьків були проти щеплень.
Згідно із заявою ВООЗ, «число людей, вразливих до хвороби, зростає з кожним роком – і це збільшує ризик спалаху епідемії».
Із ростом кількості випадків захворювання українці поступово змінюють свою думку щодо вакцинації, але з обережністю: «Ми купимо бельгійську вакцину і зробимо щеплення у приватній клініці», – кажуть вони. – «Ми не довіряємо лікарям у звичайних [державних] поліклініках».
За матеріалами RFERL.