Протести у Венесуелі: боротьба за нового президента

Протести у Венесуелі: боротьба за нового президента Фото: Christian Veron/Reuters - cnbc.com
Протести у Венесуелі

У Венесуелі вже третій місяць поспіль тривають протести проти чинної влади. Протестувальники вимагають негайних президентських виборів. Президент Ніколас Мадуро звинувачує опозицію в спробі державного перевороту.

Протестувальники й не думають припиняти боротьбу, незважаючи на все нові й нові жертви. У столиці Венесуели в четвер, 4 травня, урядові війська знову застосували сльозогінний газ. На цей раз солдати атакували сотні мітингувальників у Центральному університеті Венесуели. Медики в протигазах намагалися допомогти студентам із закривавленими обличчями й кінцівками.

Фото: Fernando Llano/AP Photo - nydailynews.com

У середу, 3 травня, за деякими оцінками, сотні тисяч людей вийшли на демонстрації по всій країні. Двоє учасників протесту були вбиті, поранений поліцейський помер наступного дня.

Фото: Carlos Garcia Rawlins/Reuters - nytimes.com

За два дні до цього, 1 травня, сотні тисяч людей вийшли на мітинг. Протестувальники намагалися потрапити в різні урядові будівлі, щоб домогтися задоволення своїх вимог. Поліція жорстоко відреагувала на мирні марші, застосувавши сльозогінний газ. У відповідь на протести президент Мадуро оголосив про плани замінити Національну Асамблею громадськими національними зборами й закликав до розробки нової конституції – вже втретє за останній час.

Фото: CNN

За час протестів цього року загинуло щонайменше 37 осіб. Ще понад 700 осіб отримали поранення – серйозна ситуація, враховуючи хронічний дефіцит медзабезпечення в країні. Заарештовано в цілому понад 1000 осіб. Надходили повідомлення про розкрадання кількох підприємств і, як мінімум, однієї фабрики.

Міжнародний тиск на Мадуро з вимогою проведення виборів продовжує зростати. Група законодавців США направила лист президенту Дональду Трампу в четвер, закликаючи ввести нові санкції щодо осіб, відповідальних за порушення прав людини, і домагатися доставки гуманітарної допомоги.

Вісім латиноамериканських країн виступили із заявою, у якій засудили надмірне застосування сили венесуельськими властями проти демонстрантів. У заяві акцентується увага на тому, що такі дії тільки «ще більше поляризують венесуельський суспільство».

Із чого все починалося

Протести у Венесуелі в 2017 році почалися наприкінці січня, після скасування підтримуваного Ватиканом діалогу між Боліваріанським урядом та опозицією.

Фото: Fernando Llano/AP Photo - Демонстранти тримають у руках статистику вбитих за 14 років правління Уго Чавеса, Каракас, 2014 рік.

Перші ж серії протестів почалися в лютому 2014 року, коли сотні тисяч венесуельців протестували через високий рівень злочинного насильства, інфляцію та хронічний дефіцит основних товарів, викликані політикою уряду Венесуели. Із тих пір протести проходять із більшою або меншою інтенсивністю. У 2017 році протести набрали нових обертів після конституційної кризи. Демонстранти – опозиція – вимагають негайних президентських виборів, які мали відбутися після провалу спроби відкликати президента Ніколаса Мадуро. Нижче перераховані деякі значущі події останніх місяців.

 

Січень

9 січня. Очолювана опозицією Національна асамблея оголошує, що президент Мадуро йде з посади, звинувачуючи його в «порушенні конституційного і демократичного порядку, порушенні прав людини й руйнуванні економічних і соціальних основ нації».

Фото: Reuters - bbc.co.uk - Представник опозиції: «Мадуро, ви зазнали невдачі»

11 січня. Президент Мадуро оголошує, що Національна асамблея «саморозпустилася».

12 січня. Кілька лідерів опозиції та їх членів заарештовані венесуельським урядом за «спроби повалення уряду».

13 січня. Після арештів членів опозиції скасовано запланований діалог між опозицією і Боліваріанської урядом.

19 січня. Ватикан офіційно виходить із переговорного процесу між Боліваріанської урядом і опозицією, по суті закриваючи питання про діалог.

23 січня. Кілька тисяч венесуельців вийшли на мітинги по всій країні. Цього разу число протестувальників набагато менше, ніж попереднього року, – через страх репресій і розчарування. Лідер опозиції Енріке Капрілес оголошує, що цей марш буде останнім офіційним протестом, усі майбутні можливі демонстрації будуть проходити «стихійно».

24 січня. Проходить перша «стихійна» демонстрація. У ній беруть участь лише кілька сотень венесуельців. Люди тримають таблички з написом «Вибори зараз». Венесуельська влада отримує можливість відреагувати тільки за годину – протест закінчено мирно.

Фото: Carlos Garcia Rawlins/Reuters

 

Лютий

1 лютого. Президент Мадуро оголошує, що направить Боліваріанську національну міліцію для придушення протестів.

Фото: CNN

2 лютого. Студентські лідери закликали 12 лютого провести мітинги, присвячені триріччю національних протестів, – і пройти маршем Каракасом. Пізніше опозиційні депутати спробували пройти в штаб-квартиру Національної виборчої комісії. Вони мали намір подати документ, що вимагає затвердження термінів проведення регіональних і муніципальних виборів. Гвардійці агресивно припинили їхню спробу.

 

Березень

22 березня. У Лос-Руіссе венесуельці, котрі страждають на хронічні захворювання, протестують перед аптеками соціального забезпечення через хронічний брак ліків і медичного забезпечення.

29 березня. Початок конституційної кризи 2017 року у Венесуелі. Вищий трибунал юстиції Венесуели позбавляє опозиційних парламентарів імунітету, а також бере на себе законодавчі повноваження контрольованої опозицією Національної асамблеї.

 

Квітень

1 квітня. Національна асамблея проводить спеціальне засідання із закликом зібратися на площі Бріна в Каракасі для обговорення вироків Верховного суду. Хоча наступними резолюціями Верховний суд скасував своє рішення, опозиційні парламентарії заявляли про переворот.

4 квітня. Опозиція закликала провести марш від Плацу Венесуела до Національної асамблеї; доступ до місця зустрічі був заблокований Боліваріанською національною гвардією.

5 квітня. Національна гвардія застосувала сльозогінний газ на інженерному факультеті Університету Карабобо і розігнала протест.

Фото: Meridith Kohut для The New York Times 

6 квітня. 19-річного студента застрелено під час протесту.

10 квітня. 19-річного студента застрелено під час акції протесту у Валенсії. Повідомлялося про понад 50 поранених.

11 квітня. Під час відвідування президентом Мадуро міста Сан-Фелікс – на параді – у нього кидали різні предмети. Під час протестів застрелено молодика, понад 12 осіб отримали поранення.

12 квітня. Католицька церква Венесуели закликала до припинення насильства й засудила насильство з боку проурядових угруповань. Через кілька годин представники таких угруповань увірвалися в базиліку й спробували напасти на архієпископа.

14 квітня. Опозиція оголосила про запланований на 19 квітня в Каракасі марш «Матір усіх маршів».

15 квітня. Президент Мадуро оголосив, що до 19 квітня – дня проведення «мегамаршу» – по всій території Венесуели буде встановлено понад 2000 контрольно-пропускних пунктів, будуть задіяні близько 200 000 урядових правоохоронців.

17 квітня. Президент Мадуро наказав розширити штат венесуельської Національної міліції на 500000 осіб.

19 квітня. Проходить «Мати всіх протестів». Коли марш просувався Каракасом, Національна гвардія почала блокувати маршрути й стріляти сльозоточивим газом у демонстрантів. Демонстранти відмовлялися припинити акцію, незважаючи на застосування сили.

Фото: Carlos Garcia Rawlins/Reuters 

20-21 квітня. Щонайменше дванадцять осіб були вбиті на вулицях Каракаса під час грабежів.

22 квітня. Сотні тисяч венесуельців беруть участь у тихій ході в пам'ять про вбитих, лідери опозиції пообіцяли не припиняти протести, поки не будуть оголошені вибори.

24 квітня. Проходить Національна сидячий страйк. Венесуельці мирно заповнюють вулиці країни. День закінчується насильством: понад дві особи вбито, щонайменше троє отримали поранення.

Фото: CNN

Фото: CNN

26 квітня. Боліваріанської уряд починає дії щодо виходу з Організації американських держав – дворічного процесу, після того, як кілька держав-членів зажадали провести позачергове засідання для обговорення кризи у Венесуелі.

27 квітня. Студенти провели двогодинний марш від Університету Метрополітан до площі Альтаміра.

Фото: Ronaldo Schemidt/AFP Photo - yahoo.com 

 

 

Підготувала Тарія Бондар

Схожi новини
На уряд Трюдо зростає тиск з вимогою очолити миротворчу місію в Україні На уряд Трюдо зростає тиск з вимогою очолити миротворчу місію в Україні
На уряд Трюдо зростає тиск з вимогою очолити миротворчу місію в Україні Ліберали готуються оприлюднити зобов'язання направити війська в миротворчі місії ООН
Суспільство
Держдеп попереджає про можливе отруєння хлором в Україні Держдеп попереджає про можливе отруєння хлором в Україні
Держдеп попереджає про можливе отруєння хлором в Україні Катастрофа може статися через регулярні обстріли сепаратистами водоочисних станцій
Суспільство
Високі ставки боротьби за реформи в Україні Високі ставки боротьби за реформи в Україні
Високі ставки боротьби за реформи в Україні Один із головних уроків останнього покоління – європейська безпека є неподільною
Суспільство
Останнi новини
В Нью-Йорку відкрилась виставка українського фотопроекту «.RAW Україна на передовій»
В Нью-Йорку відкрилась виставка українського фотопроекту «.RAW Україна на передовій»
НБУ вводить нову систему тарифікації депозитів
НБУ вводить нову систему тарифікації депозитів
США повинні офіційно визнати Голодомор 1932-33 років геноцидом - Чалий
США повинні офіційно визнати Голодомор 1932-33 років геноцидом - Чалий
Через землетрус біля берегів Нової Каледонії виникла загроза цунамі
Через землетрус біля берегів Нової Каледонії виникла загроза цунамі
З сьогоднішнього дня ГПУ не має права починати розслідування
З сьогоднішнього дня ГПУ не має права починати розслідування
Кремль спровокував катастрофу на Донбасі
Кремль спровокував катастрофу на Донбасі
У Ватикані відзначили Всесвітній день бідних
У Ватикані відзначили Всесвітній день бідних
Ізраїль планує депортувати біженців
Ізраїль планує депортувати біженців
Український пам′ятник потрапив до Книги рекордів Гіннеса
Український пам′ятник потрапив до Книги рекордів Гіннеса
Фейгін: Сущенко загрожує 20 років позбавлення волі
Фейгін: Сущенко загрожує 20 років позбавлення волі
Однопартійці президента Зімбабве закликали його піти у відставку
Однопартійці президента Зімбабве закликали його піти у відставку
Українська спортсменка виграла етап Кубка світу з фехтування
Українська спортсменка виграла етап Кубка світу з фехтування
Титул «Міс світу-2017» завоювала красуня з Індії
Титул «Міс світу-2017» завоювала красуня з Індії
Невідомі побили особистого водія Саакашвілі
Невідомі побили особистого водія Саакашвілі
Українська дзюдоїстка завоювала золото на турнірі в Нідерландах
Українська дзюдоїстка завоювала золото на турнірі в Нідерландах
Під Адміністрацією президента протестуючі підпалювали шини
Під Адміністрацією президента протестуючі підпалювали шини