7 жовтня 2017 14:13

Українські еліти тримають оборону

Україною керують усі ті ж, хто був при владі протягом всього періоду незалежності, а Росія та Захід ‎продовжують перетягування каната.‎
Україною керують усі ті ж, хто був при владі протягом всього періоду незалежності, а Росія та Захід ‎продовжують перетягування каната.‎

Через три роки після початку протестів проти відмови Януковича підписати угоду про асоціацію з Європейським союзом Україна продовжує бути полем битви напівпроголошеної війни між Росією та Заходом. Граючи цю роль, держава відчуває себе набагато краще, ніж очікували би президент Росії Володимир Путін і його західні опоненти – і досить добре для того, щоб власні громадяни не повстали знову.

«У нормальних умовах, тобто за відсутності війни, Україна могла б, імовірно, вижити як незалежна держава, лише абияк тримаючись на плаву. Саме так, як вона існувала протягом більшої частини свого короткого пострадянського життя, - пише в своїй останній доповіді щодо України Chatham House, шановний лондонський аналітичний центр із міжнародних відносин. - Тепер, однак, для цього буде потрібно набагато більша політична, патріотична і військова рішучість».

Однак український уряд, схоже, знову скочується в режим «абияк». Принципи реформи пенсійного забезпечення, яку вимагав Міжнародний валютний фонд для стабілізації державних фінансів, розмили внесенням тисячі поправок до законопроектів. Президент Петро Порошенко і його кабінет не поспішають виконувати ще одну ключову умову допомоги Заходу – впровадження вільного земельного ринку, оскільки безпосередні вигоди невиразні.

Боротьба з корупцією завжди була символічним заходом. Україна створила антикорупційне бюро і прокуратуру, але Порошенко пручався створенню антикорупційного суду, стверджуючи, що лише декілька європейських країн мають такий інститут.

Тим часом, популярність української політичної еліти разюче низька. Порошенко, як і раніше, залишається одним із найбільш імовірних кандидатів у президенти. Разом із тим, згідно з останнім опитуванням Центру політичних і економічних досліджень Разумкова, зараз тільки 9,3% українців готові за нього голосувати. Тільки 9,6% проголосували б за партію Порошенка – найбільшу в парламенті. Така ситуація не є дивною: згідно з жовтневою доповіддю Світового банку щодо України, бідність досі вища, ніж до революції 2014 року. Україна традиційно проводить надзвичайно тривалі виборчі кампанії, і для Порошенко прийшов час готуватися до виборів 2019 року. У нього й у парламентських партій є сильні стимули використовувати плоди макроекономічної стабілізації та податкової реформи для збільшення соціальних витрат. Це вже відбувається: Світовий банк очікує, що державний дефіцит перевищить 3% цільовий показник цього року (цей показник досяг позначки 2,2% у 2016 році).

Як наголошується у звіті Chatham House, «чим краще в України справи в економічному плані, тим менше політичного впливу на неї має Захід». Минулого місяця Україна успішно розмістила єврооблігації на суму 3 млрд. доларів. Для неї не дуже страшні затримки траншей з Європейського союзу і скасування виплат від МВФ.

Аналітики, які складали звіт для Chatham House, ясно бачать, чому нинішній істеблішмент не зацікавлений в подальших радикальних змінах. «Не дивлячись на дві революції, згубна культура влади в Україні зуміла адаптуватися, - йдеться в доповіді. - Поки ця культура існує, нікуди не дінуться непрозорі, неринкові відносини й напівкримінальна економіка». Але вони, здається, недооцінюють Порошенка, який, як говориться в доповіді, «слабкий монарх в неофеодальній та олігархічній системі».

Порошенко і його команда зараз в позиції, при якій ні західні донори, ні Путін не можуть заподіяти істотної шкоди, не зашкодивши собі ж. Минулого тижня група опозиційних партій і рухів громадянського суспільства – включаючи деяких із організаторів протестів 2013 року – намагалася провести великий мітинг в урядовому кварталі Києва із вимогою «великої політичної реформи», в тому числі більш жорсткої боротьби з корупцією. Однак на протест прийшло не дуже багато людей. На відміну від 2013 року, українці не готові протестувати заради прозахідних – і тим більше проросійських – цілей.

Прогрес, досягнутий Україною у вирішенні найбільш термінових фінансових проблем, блокує Росію і Захід у глухому куті. Путіну вигідно, щоб система в Україні перетворилася на некерований безлад – тоді його союзники, витіснені на периферію політичного процесу, могли б прийти і стабілізувати його. Разом із тим цей сценарій виглядає все менш і менш імовірним. Західні донори хотіли б, щоб Україна розвивала і засновувала інститути, відкривалася для інвестицій і стала однозначною частиною західного порядку, але це суперечить інтересам Порошенка із консолідації влади. Така ситуація змушує і Путіна, і підтримуваних США прихильників революції 2014 року, по суті, зайняти вичікувальну позицію і спробувати розгойдати український маятник в потрібну їм сторону.

Таким чином, в обох сторін, що ведуть там гібридну війну, є стимули робити необдумані кроки. «Неприваблива правда, невисловлена західними політиками, звичайно, полягає в тому, що тільки збільшення жертв з боку російських військових в Україні в поєднанні з посиленням тиску санкціями дадуть належний ефект, щоб Росія змінила свою політику і розтулила хватку, - йдеться в звіті Chatham House. - Але посилення військового тиску на Росію, наприклад, шляхом відправки смертоносної зброї українським військовим або активного заохочення дій Порошенка з витіснення проросійських сил неминуче спонукало б Росію визнати квазі-держави на сході України, які вона вже підтримує, як це колись було з Абхазією і Південною Осетією, і офіційно відправити туди війська».

Chatham House утримується від рекомендації військової ескалації. Замість цього він закликає до посилення економічних санкцій проти Росії – навіть якщо це завдає певної шкоди самому Заходу – і орієнтації на довгострокову перспективу: «Завдання в тому, щоб виграти час і дозволити реформам піти глибше, дозволити новому політичному поколінню дозріти та прийти до влади».

За матеріалами Bloomberg.