Росія, Клінтон, ФБР: що стоїть за урановою угодою США з Москвою

Росія, Клінтон, ФБР: що стоїть за урановою угодою США з Москвою Фото: Getty Images - bbc.com
Американська преса бурхливо обговорює початок розслідування уранової угоди з Росією

Американська преса бурхливо обговорює початок розслідування уранової угоди з Росією, підписаної в 2010 році під час президентства Барака Обами. Йдеться про угоду щодо переходу канадської уранодобувної компанії Uranium One під контроль російської держкорпорації ‎«‎Росатом‎«‎ – угода була схвалена адміністрацією президента Барака Обами. Хілларі Клінтон на той момент займала пост держсекретаря США.

Американське міністерство юстиції дозволило таємному інформатору ФБР, який розробляв росіянина Вадима Мікеріна – який відбуває в США термін за відмивання грошей – відповісти на запитання членів Конгресу. Останні сподіваються, що інформатор проллє світло на обставини продажу Росії в 2010 році компанії Uranium One, котра володіє приблизно 20% запасів американського урану.

Злочинні бариші, у відмиванні яких зізнався два роки тому Мікерін, були відкатами, отриманими ним від американських бізнесменів за укладення контрактів на транспортування урану, що його брали в Росії зі списаних ядерних боєприпасів і продавали США для використання на атомних електростанціях.

Один американець, найнятий Мікеріним, став добровільним помічником ФБР і, зокрема, записував розмови з росіянином, який представляв у США фірму TENEX, одну із дочок ‎«‎Росатома‎«‎. ФБР досить скоро взяло в інформатора підписку про нерозголошення, яку зараз скасував мін'юст США – як повідомляють, за особистим розпорядженням президента Дональда Трампа.

Трамп, як відомо, уважно дивиться передачі консервативного телеканалу Fox News, а той останніми днями безупину говорить про продаж Uranium One. Зірка каналу Шон Хеннеті заявив, що мова йде про ‎«‎найбільший скандал в американській історії‎«‎ – який затьмарить знамениту Уотергейтську справу, що знищила президента Річарда Ніксона.

Противага скандалу з Трампом

Не дивно, що вразливий Трамп поспішив скасувати підписку про нерозголошення, яку ФБР кілька років тому взяла у свого інформатора у справі Мікеріна. Республіканці вважають, що вони нарешті знайшли противагу скандалу навколо ймовірної змови Трампа з Кремлем, і розраховують, що інформатор тепер надасть цінну інформацію про спроби Росії зайти на американський урановий ринок. Чи є вона у нього, поки неясно.

Про історію продажу Москві значної частини уранових ресурсів США першою написала New York Times ще в квітні 2015 року в статті під промовистою назвою ‎«‎В період уранової операції з росіянами‎«‎.

Зараз цю тему розвинув у консервативному виданні National Review колишній федеральний прокурор Ендрю Маккарті, який судив ісламістів, які в 1993 році підірвали бомбу в підземному гаражі Світового торгового центру.

Вважаючи Росію стратегічним партнером Америки, адміністрація Буша-молодшого підписала з нею угоду про ядерну співпрацю в травні 2008 року. До того, як її почав розглядати конгрес, Росія вторглася в Грузію, і Буш до цієї теми більше не повертався.

У 2009 році його змінила адміністрація Барака Обами, що носилася з ідеєю ‎«‎перезавантаження‎»‎ з Москвою. За словами Маккарті, ядерне співробітництво бачилося Обамі та його державному секретарю Гіларі Клінтон як центральний елемент перезавантаження.

Секретні банківські рахунки

Ще в 1992 році Буш-старший підписав з новою демократичною Росією угоду, за якою взятий із її ядерних боєголовок високозбагачений уран буде після переробки на низькозбагачений продаватися в Америку фірмою TENEX (в минулому ‎«‎Техснабекспорт‎»). Її американське відділення Tenam USA очолював при Обамі Мікерін, який звільняється по закінченні  терміну 24 квітня наступного року.

ФБР відкрило слідство щодо Мікеріна в 2009 році.

Оскільки від нього залежали контракти ТENEX, тобто ‎«‎Росатома», з американськими покупцями урану, він мав на них великий вплив, який дозволяло йому роздувати продажну ціну. Бариші відмивалися через підставні компанії та секретні банківські рахунки в Латвії, Швейцарії, на Кіпрі й на Сейшельських островах.

За словами Маккарті, накручування цін на поставлений в Америку уран переслідувало дві мети: збагачення близьких до Кремля чиновників, яким діставалися мільйони доларів, і компрометація американських компаній стратегічного сектора, які платили Мікеріну відкат і таким чином ставали уразливими для шантажу.

Щоб міцніше влаштуватися в цьому секторі Америки, Мікерін найняв місцевого лобіста за допомогою знайомого, пов'язаного з російською оргзлочинністю. Цей лобіст швидко зрозумів, що Мікерін нечистий на руку, зв'язався з ФБР і зголосився стати таємним інформатором – тим самим, якого мін'юст щойно звільнив від обітниці мовчання.

Директором ФБР на той момент був Роберт Мюллер – той самий, хто є зараз спецпрокурором і розслідує твердження про змичку Трампа з Кремлем.

Слідство щодо Мікеріна велося в Меріленді, де базувалася його Tenam USA. Головним федеральним прокурором цього штату був Рід Розенштейн – той самий, який є зараз заступником міністра юстиції США і призначив Мюллера спецпрокурором.

Каструлі Ганнібалу Лектору

Завдяки інформатору ФБР могло відстежувати махінації Мікеріна практично з самого початку і до середини травня 2010 року зібрало доказову базу, достатню для того, щоб віддати його під суд. Однак обамівський мін'юст пред'явив Мікеріну звинувачення лише 4 роки по тому.

За словами Маккарті, затримка пояснювалася тим, що арешт росіянина, який працював у стратегічному секторі, виглядав би не дуже добре в той момент, коли в США вирішувалося питання про продаж Росії компанії, що контролювала п'яту частину американських запасів урану.

Як пожартував у суботу на телебаченні консервативний комік Грег Гатфілда, ‎«‎продавати росіянам уран – це як продавати каструлі Ганнібалу Лектору. Він потім в них буде людей готувати!‎».

Підготовка угоди з ‎«‎Росатомом‎» стривожила групу конгресменів-республіканців, які заявили протест. Адміністрація Обами, очевидно, вирішила, що оголошувати в такій атмосфері про арешт в США росіянина, який працював в урановій сфері, буде вкрай недалекоглядно –і відклало справу Мікеріна в довгий ящик.

Так, принаймні, пояснює чотирирічну затримку Маккарті.

За його словами, із записаних розмов Мікеріна ФБР дізналося, що він та інші діячі ядерного сектора Росії намагалися встановити контакт з Біллом і Хілларі Клінтон.

Держдеп – головна мета

Якщо вірити безпартійному сайту Hill, з недавньої статті якого почався нинішній ажіотаж з приводу Uranium One, до Хілларі підбиралася також одна зі шпигунок, що входили в десятку російських агентів, яких заарештували в 2010 році й негайно вислали на батьківщину.

‎«‎Інформація, яку ми мали, не залишала й тіні сумніву, що росіяни «зробили стійку» ‎на найближче оточення Хілларі Клінтон, оскільки вона проштовхувала обамівський курс на перезавантаження з росіянами й розглядалася як можлива наступниця Обами на посту президента‎»‎, – заявило сайту добре обізнане джерело.

Він посилався на перехоплене ФБР у жовтні 2009 року листування, у якому московський Центр інструктував двох членів десятки збирати закриту інформацію про Держдеп.

Як пише Hill, після арешту шпигунської десятки в заголовках найчастіше з’являлася гламурна Анна Чапман, але значно важливішу роль грала Лідія Гур'єва, яка працювала в США під псевдонімом Синтія Мерфі, у дівоцтві Синтія Хопкінс.

Вона стверджувала, що народилася в Нью-Йорку, хоча я був присутній в манхеттенському федеральному суді, коли вона визнала себе винною, і вловив у її словах легкий російський акцент. Відомо, що вона кілька разів зустрічалася по роботі з видатним нью-Йорським фінансистом Аланом Патрікофим, другом Хілларі Клінтон, який жертвував великі суми Демократичній партії.

Як заявляли в 2010 році представники Хілларі Клінтон, у них не було даних про те, що викрита тоді шпигунська організація намагалася до неї підібратися, проте слідчі, які займались цією справою, кажуть, що СЗР зробила Держдеп своєю мішенню. Як говориться в одному документі ФБР, у 2010 році СЗР рекомендувала, щоб Гур'єва влаштувалася в якусь лобістську фірму, робота в якій відкриє перед нею можливості ‎«‎контактувати з потенційними джерелами в уряді США».

Лобісти і шпигуни

Як сказав Hill колишній заступник директора ФБР по контррозвідці Френк Фіглюцці, його відомство не вважало, що Гур'єва ризикне влаштовуватися безпосередньо в Держдеп, побоюючись не пройти допитливу перевірку. ФБР передбачало, що вона віддасть перевагу роботі в приватному секторі, яка дозволить їй познайомитися з людьми, що мають інформацію про те, що відбувається в Держдепі.

За словами Фіглюцці, до початку літа 2010 року у слідчих з'явилися побоювання, що Чапман може втекти до Росії. Гур'єва ж підбиралася все ближче до Хілларі Клінтон і нервувала цим силовиків. У результаті 27 червня ФБР заарештувало всю десятку і швидко неї позбулося.

‎«‎Що стосується жінки, відомої як Синтія Мерфі, то вона підбиралася дуже близько до Алана [Патрікоффа, друга Хілларі Клінтон – прим. Бі-бі-сі] і до лобістської посади, - каже Фіглюцці. - І ми вважали, що вона підібралася до Хілларі Клінтон. Ми вирішили, що з огляду на обставини, що склалися, і в світлі того, що ми виявили весь осередок, прийшов час прикрити всі їх операції».

У тому ж 2010 році комітет, до складу якого входили дев'ять урядових відомств США, у тому числі Держдеп, на чолі якого знаходилася Клінтон, дав ‎«‎добро‎» на продаж ‎«‎Росатому»‎ компанії Uranium One. Їй належали уранові рудники по всьому світу, у тому числі в штаті Вайомінг.

Критики Клінтонів знаходять підозрілим, що влітку 2010 року російський інвестиційний банк Renaissance Capital заплатив Біллу Клінтону півмільйона доларів.

Його прихильники відповідають, що інші колишні президенти США, траплялося, отримували за виступ і більше. Але ця сума вдвічі перевищувала звичайний гонорар Клінтона за виступи.

Пожертвування

За викладками журналу Newsweek, за продажем Росії Uranium One пішла серія пожертвувань благодійному фонду Клінтонів на загальну суму 145 млн. доларів. Жертводавці включали колишніх власників цієї компанії, перш за все – канадського мільярдера Френка Джюстру, якому його друг Білл Клінтон допоміг заручитися урановими родовищами в Казахастані.

Fox News і ряд консервативних видань доводять, що ці щедрі пожертви являли собою плату за підписання угоди з Росією держсекретарем Клінтон. Її прихильники відповідають, що, по-перше, особисто вона не мала до цього рішення ніякого відношення, оскільки питанням про продаж Uranium One займався її помічник.

По-друге, ‎«‎добро»‎ на угоду дали кілька відомств, головним із яких був не Держдеп, а мінфін США. По-третє, володіння компанією Uranium One може наповнювати Путіна гордістю, але не дає Росії права на експорт урану за межі США.

Нарешті, значна частина вищевказаних 145 млн доларів була пожертвувана клінтонівському фонду вже після продажу покладів американського урану ‎«‎Росатому‎».

Як пише сайт Mediaite, ‎«‎ми маємо тут масу диму, але ні язичка вогню‎»‎.

У будь-якому випадку, очевидно, що в нинішньому політичному кліматі така угода б не відбулася.

Схожi новини
Транзит газу через Україну тимчасово скоротився через вибух в Австрії Транзит газу через Україну тимчасово скоротився через вибух в Австрії
Транзит газу через Україну тимчасово скоротився через вибух в Австрії Поставки до Італії припинені, до південних і південно-східних областей Австрії - порушені
Економiка
В Україні планують звільнити від оподаткування прибутки від криптооперацій В Україні планують звільнити від оподаткування прибутки від криптооперацій
В Україні планують звільнити від оподаткування прибутки від криптооперацій Україна послідовно прямує до легалізації біткойнів.
Економiка
Україна задіє блокчейн для підвищення прозорості реєстру прав земельної власності Україна задіє блокчейн для підвищення прозорості реєстру прав земельної власності
Україна задіє блокчейн для підвищення прозорості реєстру прав земельної власності Нинішня українська система уразлива перед шахрайством
Економiка
Останнi новини
Японія запустила компактну твердопаливну ракету з комерційним супутником
Японія запустила компактну твердопаливну ракету з комерційним супутником
Набув чинності наказ МОЗ, який скасовує професійну дискримінацію жінок
Набув чинності наказ МОЗ, який скасовує професійну дискримінацію жінок
Тимчук: Бойовики готуються до святкування 23 лютого
Тимчук: Бойовики готуються до святкування 23 лютого
ООН: Жертвами конфлікту в Ємені стали понад п′ять тисяч дітей
ООН: Жертвами конфлікту в Ємені стали понад п′ять тисяч дітей
Штучний інтелект обійшов людину в тесті на розуміння прочитаного тексту
Штучний інтелект обійшов людину в тесті на розуміння прочитаного тексту
Лідером серед джерел інформації українці визнали телебачення
Лідером серед джерел інформації українці визнали телебачення
Турчинов: Закон про окуповані території ухвалили незважаючи на шалений опір провокаторів
Турчинов: Закон про окуповані території ухвалили незважаючи на шалений опір провокаторів
США сподіваються, що Олімпіада буде сприяти міжкорейському діалогу
США сподіваються, що Олімпіада буде сприяти міжкорейському діалогу
Тимчук: Бойовиків, які хочуть піти «з військової служби», змушують шукати собі заміну
Тимчук: Бойовиків, які хочуть піти «з військової служби», змушують шукати собі заміну
В Узбекистані десятки нелегальних золотошукачів опинилися під завалами на покинутій шахті
В Узбекистані десятки нелегальних золотошукачів опинилися під завалами на покинутій шахті
Україна в минулому році рекордно експортувала сільгосппродукцію
Україна в минулому році рекордно експортувала сільгосппродукцію
В Україні спробують створити цивілізований ринок деривативів
В Україні спробують створити цивілізований ринок деривативів
Луценко: Завдяки закону про деокупацію Донбасу Україна розпочне підготовку консолідованої скарги
Луценко: Завдяки закону про деокупацію Донбасу Україна розпочне підготовку консолідованої скарги
У секторі Газа протестують проти рішення США про замороження фінансової допомоги
У секторі Газа протестують проти рішення США про замороження фінансової допомоги
В Україні збільшать штрафи за розпивання алкоголю в громадських місцях
В Україні збільшать штрафи за розпивання алкоголю в громадських місцях
Гройсман: Уряд робить важливі практичні кроки для розвитку німецького бізнесу в Україні
Гройсман: Уряд робить важливі практичні кроки для розвитку німецького бізнесу в Україні